Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 04.12.2024 12:06

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy
fot.shutterstock/Ground Picture

Dzieci często chorują, a już szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czasem przechodzą choroby łagodniej, a czasem potrafią wystraszyć rodziców bardziej, niż się wydaje. Byli ratownicy medyczni wyjaśniają, jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców i sprawić, by pędzili do szpitala.

Brak szybkiej reakcji może spowodować bardzo poważne konsekwencje – nawet śmierć dziecka. W jaki sposób odróżnić jednak prawdziwe niebezpieczeństwo od niegroźnych objawów? Byli ratownicy medyczni wyliczają objawy, które wskazują, że dziecko potrzebuje fachowej pomocy medycznej.

Nagranie, które ratuje życie

Na Instagramie organizacja Tiny Hearts Education zajmująca się edukacją z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci opublikowała nagranie, w którym byli ratownicy medyczni opowiedzieli, jakie objawy dziecka powinny skłonić rodziców do natychmiastowej wizyty w szpitalu. Podkreślono, że umiejętność rozpoznawania oznak krytycznie chorego dziecka może pomóc "zminimalizować opóźnienia w szpitalu" i dać mu "największą szansę na wyzdrowienie i przeżycie".

Prosimy o zapisanie i udostępnienie tego filmu każdemu, kto ma dzieci. To może uratować im życie - czytamy w opisie klipu.

Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała Tak pachnie nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego zapachu

Kiedy zabrać dziecko do szpitala? Te sygnały powinny być impulsem do działania

Senność i zwiotczałe ciało to jedne z najbardziej niepokojących i znanych sygnałów, które wskazują, że dzieje się coś niedobrego. Eksperci wskazują, że to czerwona flaga, która powinna skłonić nas do wizyty w szpitalu. 

Kolejny objaw to nieblaknąca wysypka, która nie znika nawet pod wpływem nacisku. Warto najpierw przeprowadzić test szklanki – przycisnąć ją do skóry – by sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Jeśli nie ustaje, należy natychmiast jechać do szpitala. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że może być to oznaką zapalenia opon mózgowych.

Do trzeciego objawu, który powinien zaalarmować rodziców, jest zapadnięte ciemiączko, które świadczy o odwodnieniu. Do objawów odwodnienia zaliczamy też: zapadnięte oczy, niewiele łez lub ich brak, gdy dziecko płacze, mniejsza częstotliwość oddawania moczu, senność lub drażliwość.

Twoje dziecko ma takie objawy? Pędź na SOR

Rozdrażnienie i płacz pojawiają się, gdy dziecko źle się czuje. Nie warto tego ignorować i uspokajać dziecka na siłę. Gdy się pojawiają, rodzice powinni spróbować doszukać się innych objawów i zabrać dziecko na SOR.

Niepokojąca powinna być też blada skóra, na której widać plamy, cętki. Ratownicy ostrzegają rodziców, że to znak od organizmu malucha, że należy reagować. 

Zobacz też:

Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada

Pory roku i klimat z wpływem na infekcje u dzieci z mukowiscydozą. Nowe badanie

Śmiertelne zatrucie trzylatki. Ojciec usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy