Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Kobietom w ciąży zdarza się to nagminnie. Ich dzieci mogą mieć opóźnienia w rozwoju
Marta Uler
Marta Uler 11.10.2024 11:11

Kobietom w ciąży zdarza się to nagminnie. Ich dzieci mogą mieć opóźnienia w rozwoju

Ciężarna
Fot. Shutterstock / ibragimova

Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia człowieka, a jak się okazuje, również dla maleństwa, które jeszcze się nie urodziło. Z najnowszych badań wynika, że to, czy kobieta w ciąży się porządnie wysypia, ma kolosalny wpływ na rozwój jej dziecka.

Ciężarne, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę, zwiększają – oczywiście nieświadomie – ryzyko opóźnień neurorozwojowych, z którymi później będą musiały sobie radzić ich dzieci.

Sen kobiety w ciąży jest ważny także dla jej dziecka

Wnioski z badań nad wpływem snu kobiet ciężarnych na zdrowie i rozwój ich dzieci opublikowano w czasopiśmie "The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". Wynika z nich, że kobiety w ciąży, które się nie wysypiają, są bardziej narażone na urodzenie dziecka z opóźnieniem neurologicznym, które będą wolniej rozwijały swoje umiejętności społeczne, emocjonalne, behawioralne, motoryczne, poznawcze lub związane z mową.

Krótki sen (SSD – z ang. short sleep duration) to według naukowców sen, który trwa mniej niż 7 godzin na dobę. Niestety, zdarza się to 40 proc. kobietom ciężarnym. Choć wciąż słyszą, że póki jeszcze mają dziecko w brzuchu, powinny wysypiać się na zapas, bo po porodzie już prawie nigdy nie będą spać, to nie jest to wcale ani łatwe, ani oczywiste.

Kobiety w ciąży doświadczają szeregu dolegliwości, związanych, chociażby ze zmianami hormonalnymi, które uniemożliwiają im zdrowy, mocny i wielogodzinny sen. Zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy brzuch jest już duży, a każda pozycja do snu jest niewygodna, przeszkadza zgaga i potrzeba częstego oddawania moczu. A czasem budzi samo dziecko, buszujące w łonie.

Fot. Pexels/RDNE Stock project
Tak niszczymy dzieciom odporność. To nie jest normalne! Fiskus na tropie. Takie pytania Urząd Skarbowy zadaje pacjentom

Niedobór snu u matki wpływa na rozwój jej dziecka

Główny autor badania dr Peng Zhu z Anhui Medical University i MOE Key Laboratory of Population Health Across Life Cycle w Hefei w Chinach powiedział, że: „Poprawiając higienę snu kobiet w ciąży, może zapobiec lub zmniejszyć problemy neurorozwojowych dzieci”. 

Pod kątem opóźnień rozwojowych przebadano 7059 matek i ich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat z trzech różnych chińskich szpitali. W badaniu wzięto również pod uwagę rolę stężenia peptydu C w surowicy krwi pępowinowej, który jest wskaźnikiem wydzielania insuliny przez płód. Badanie wykazało, że:

  • niedobór snu w czasie ciąży może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, oddziałując na ich zdolności poznawcze, rozwój behawioralny i zdolność uczenia się,
     
  • u chłopców ryzyko opóźnień jest wyższe, gdy u ich matek w czasie ciąży występują zaburzenia neurologiczne, więc wynika z tego, że płeć może odgrywać bardzo ważną rolę w reakcji potomstwa na czynniki środowiskowe w okresie prenatalnym,
     
  • zaburzenia metabolizmu glukozy w czasie ciąży mogą mieć wpływ na metabolizm glukozy u matki, oddziałując tym samym na środowisko rozwoju płodu,
     
  • może istnieć dodatnia korelacja pomiędzy poziomem peptydu C we krwi pępowinowej a opóźnieniami w rozwoju neurologicznym potomstwa, co wskazuje, że metabolizm glukozy u matki w czasie ciąży może mieć wpływ na wydzielanie insuliny przez płód, a w konsekwencji na jego rozwój neurologiczny;

Jak poprawić jakość snu w ciąży?

Choć kobiety w ciąży doświadczają tych wszystkich trudności, o jakich wspomniano wyżej, uniemożliwiających porządne wyspanie się, warto mimo wszystko popróbować i znaleźć jakiś sposób na to, by poprawić sobie komfort snu w czasie ciąży i wydłużyć go tyle, ile się da. Pomóc tu może stworzenie odpowiedniej atmosfery, wolnej od hałasu i intensywnego światła, czy stosowanie pewnych metod relaksacji.

Należy również zwrócić uwagę na pozycję snu. Kobietom w ciąży zaleca się spanie na lewym boku, co poprawia krążenie krwi i dostarcza więcej tlenu do organizmu. Regularne ćwiczenia w ciągu dnia, ale unikanie intensywnego wysiłku tuż przed snem, również przyczyniają się do lepszego wypoczynku. Jeśli jesteś w ciąży, spróbuj:

  • utrzymywać stały harmonogram snu – kładź się i wstawaj o podobnej porze,
     
  • zastosować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy głębokie oddychanie przed snem,
     
  • unikać ciężkostrawnych posiłków w godzinach wieczornych,  
     
  • nie oglądać telewizji, nie scrollować smartfonu, aby zminimalizować wpływ niebieskiego światła na produkcję melatoniny,
     
  • zainwestować w wygodny materac i poduszki wspierające kręgosłup – dobrą opcją jest specjalna poduszka „banan”.

Zobacz także:

Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi

Czy powietrze w żłobkach może wpływać na zdrowie dzieci? Lekarz powołuje się na nowe badania

Nastolatki po prostu muszą mieć w pokoju bałagan. A powody, dlaczego go robią, są bardzo ważne

Tagi: sen rozwój matka