Wielu osobom wydaje się, że wybudzenie ze śpiączki wygląda tak jak na filmach. Specjaliści wskazują jednak, że prawdziwe życie ma z tym niewiele wspólnego. Pierwsze sygnały wybudzenia pojawiają się dużo wcześniej, niż nam się wydaje, a pierwsze słowa, które padają z ust wybudzających się ze śpiączki dzieci, nie zawsze są tym, co rodzice chcieliby usłyszeć. Śpiączka to stan, w którym najczęściej znajdują się osoby po ciężkich urazach głowy. Dotyka niewielki odsetek społeczeństwa – zapaść w nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Według szacunków w Polsce każdego roku w śpiączkę zapada blisko 15 tys. osób.
Sen jest niezwykle ważny dla zdrowia człowieka, a jak się okazuje, również dla maleństwa, które jeszcze się nie urodziło. Z najnowszych badań wynika, że to, czy kobieta w ciąży się porządnie wysypia, ma kolosalny wpływ na rozwój jej dziecka.Ciężarne, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę, zwiększają – oczywiście nieświadomie – ryzyko opóźnień neurorozwojowych, z którymi później będą musiały sobie radzić ich dzieci.
Dawno, dawno temu, żeby matka mogła popracować w polu, dziecko musiało spać. Dlatego dostawało do ssania makówkę – zawinięte i związane w szmatkę ziarna maku. Mak otumaniał i faktycznie sprawiał, że dziecko zasypiało, i to szybko i mocno.Kilkadziesiąt lat temu najpopularniejszą metodą na usypianie dziecka, było zostawianie go samego w łóżeczku i cierpliwe czekanie, aż się wypłacze i z wyczerpania zaśnie. Zwolenników wariacji na temat tego sposobu znajdziemy niestety nawet dziś.
Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?
Usypianie dziecka to czasem nie lada wyzwanie. Bywa, że od śpiewania kołysanek wysycha nam gardło. No bo ile można śpiewać? Pół godziny? Czterdzieści minut? Podczas kiedy my się dwoimy i troimy, przypominamy sobie wszystkie kołysanki, które kiedykolwiek napisano, maluch... czuwa.A wystarczy tylko włączyć mu odpowiednie dźwięki. Naukowcy odkryli, które są w stanie uśpić dziecko dosłownie w kilka chwil. Rodzicom też powinno się spodobać, bo to klasyka muzyki.
Trudno o bardziej rozczulający widok. Śpiące niemowlęta z rączkami nad główką są takie słodkie! Podobno z tej pozycji można wiele wyczytać. Mówi się, że gdy dziecko właśnie tak układa rączki do snu, to znaczy, że jest zdrowe i czuje się bezpiecznie. Z kolei, gdy maluch wsuwa dłonie pod siebie lub prostuje je wzdłuż tułowia, trzeba przypuszczać, że coś mu dolega i bacznie go obserwować. Sprawdzamy, ile prawdy kryje się w tych przekonaniach.