Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina
Beata Łajca
Beata Łajca 28.04.2024 09:50

Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

niemowlę
fot. Shutterstock/Prostock-studio

Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.

Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?

Na początku głównie z głodu

Dla noworodków regularne karmienie jest kwestią przetrwania. W dodatku nocne mleko mamy jest dużo bardziej wartościowe od tego dziennego. Noworodki wręcz powinny budzić się w nocy z płaczem świadczącym o tym, że są głodne. Jeżeli tak się nie dzieje, trzeba poradzić się lekarza, który może zalecić karmienie przez sen, lub budzenie maluszka.

Dzieci rodzą się z niedojrzałym układem nerwowym. Dlatego pierwsze trzy miesiące życia są nazywane "czwartym trymestrem". Jest to czas przystosowywania się maluszka do nowych warunków życia. Nocne pobudki są tutaj elementem stałym.

Najmniejsze dzieci płaczą w nocy także dlatego, że mają mokrą pieluszkę, albo potrzebują bliskości. Nie ma się czemu dziwić. Przez prawie 10 miesięcy cały czas słyszały bicie serca swojej mamy, a teraz nagle zrobiło się cicho. Poszukiwanie bliskości to także uwarunkowanie ewolucyjne. To całkowicie normalne, że noworodek najlepiej śpi obok swojej mamy. A co ze starszymi niemowlętami?

Beata Portal Parentingowy (21).jpg
fot. Freepik

Później raczej z samotności

"Czy już przesypia noce?" – to pytanie słyszy każda młoda mama. I gdy nie może odpowiedzieć twierdząco, to zaczyna się martwić, że może z jej dzieckiem jest coś nie tak. Ma 10, 15, albo nawet 20 miesięcy i nadal budzi się w nocy z płaczem? Nic w tym dziwnego.

Większe niemowlęta, podobnie jak noworodki, mogą budzić się w nocy z powodu głodu. Zwłaszcza te karmione piersią. Inną najczęstszą przyczyną będzie ponownie pragnienie bliskości rodzica. Wtedy do ukojenia płaczu wystarcza wzięcie na ręce, przytulenie czy pobujanie.

Spanie maluszków w oddzielnych łóżeczkach z dala od rodziców to wynalazek nowoczesności. Oczywiście, są dzieci, które już w wieku sześciu miesięcy śpią same w łóżeczkach całą noc i to też jest w porządku. Ale ogromna większość maluchów nawet do drugiego, czy trzeciego roku życia będzie potrzebowała bliskości rodzica w nocy. I warto im na nią pozwolić.

Beata Portal Parentingowy (22).jpg
fot. Freepik

Co może zaniepokoić

Budzenie się z płaczem nie jest niczym dziwnym, ale czasem warto przyjrzeć mu się nieco bliżej. U najmniejszych dzieci zaniepokoić może spocona główka. Świadczy nie tylko o za wysokiej temperaturze w pokoju, ale może być sygnałem niedoboru witaminy D.

U niemowląt warto zwrócić uwagę, czy nocne pobudki nie wynikają z problemów trawiennych. Kiedy dziecko podkula nóżki i napina ciało, może mieć tzw. kolkę lub wzdęcia. To zdarza się często przy karmieniu mlekiem modyfikowanym i może wymagać przejścia na specjalistyczną mieszankę. Maluszki budzą się też, gdy mają zatkany nos.

Przedszkolak budzący się z płaczem to już zupełnie inna historia. Najprostszym wytłumaczeniem są złe sny, które dzieciom w wieku 3, 4 czy 5 lat zdarzają się bardzo często. Około trzeciego roku życia pojawiają się też nocne lęki. Kolejna sprawa to problemy z układem oddechowym, np. przerośnięty trzeci migdał, który powoduje bezdechy i nocne pobudki. Za każdym razem, gdy budzenie się z płaczem rodziców niepokoi, warto wybrać się do lekarza. Można też upewnić się, że stosujemy właściwą higienę snu.

Zdrowy sen dziecka

Na nocne wybudzenia mogą wpływać bardzo prozaiczne rzeczy, na które w ogóle nie zwracamy uwagi. Najczęściej w naszych sypialniach jest po prostu za ciepło. To przeszkadza zarówno noworodkom, jak i przedszkolakom. Optymalna temperatura do spania to 19 stopni.

Czasami budzenie się z płaczem, w różnym wieku, jest wynikiem przebodźcowania w dzień. Dziecko ma za dużo wrażeń i jego mózg nie potrafi sobie z nimi poradzić w trakcie snu. Wizyty w nowych miejscach i ekscytujące zabawy lepiej planować na pierwszą połowę dnia, żeby po południu dać dziecięcemu mózgowi szansę na uspokojenie się.

Bardzo duży wpływ na spokojny sen ma też to, co robimy z dzieckiem tuż przed położeniem go do łóżka. Aby zadbać o waszą noc, na dwie godziny przed pójściem spać wyłącz wszystkie ekrany i zamień górne światło na nocne lampki. To przyspieszy produkcję melatoniny konieczną do spokojnego snu. Proponuj spokojne, wyciszające zabawy. Możesz także spróbować wieczornego masażu. To świetnie odpręża i daje szanse na bycie blisko tuż przed snem.

Zobacz także:

Niemowlę płacze i krzyczy w kąpieli? Wykorzystaj ten sposób, a pokocha wodę

Dlaczego niemowlę przed zaśnięciem potrząsa głową? Powód może zaskoczyć

To jedyna recepta na sukces w dorosłym życiu. Tak wychowasz zaradne dziecko

Powiązane