Wybudzenie ze śpiączki nie wygląda jak na filmach. "Puszczają wszystkie hamulce”
Wielu osobom wydaje się, że wybudzenie ze śpiączki wygląda tak jak na filmach. Specjaliści wskazują jednak, że prawdziwe życie ma z tym niewiele wspólnego. Pierwsze sygnały wybudzenia pojawiają się dużo wcześniej, niż nam się wydaje, a pierwsze słowa, które padają z ust wybudzających się ze śpiączki dzieci, nie zawsze są tym, co rodzice chcieliby usłyszeć.
Śpiączka to stan, w którym najczęściej znajdują się osoby po ciężkich urazach głowy. Dotyka niewielki odsetek społeczeństwa – zapaść w nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Według szacunków w Polsce każdego roku w śpiączkę zapada blisko 15 tys. osób.
Jak wygląda wybudzanie się ze śpiączki u dzieci?
Maciej Piróg, dyrektor kliniki Budzik, w rozmowie z portalem parenting.pl, opowiedział jak wygląda wybudzanie się ze śpiączki. Okazuje się, że niewiele ma to wspólnego z tym, co widzimy na filmach. Taki proces może trwać miesiącami – nie polega bowiem na otwarciu oczu, mówieniu i powrocie do życia sprzed śpiączki w jednej chwili.
7 objawów autyzmu u niemowlaka. Po tym poznasz, że może być chory Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich horrendalne kary finansowe- Pierwszym objawem kontaktu, jaki możemy zaobserwować, jest to, że pacjent nas słyszy. Czasem mówimy, że wzrok pacjenta staje się "bardziej obecny”. Jeden z naszych pacjentów pojechał raz na badania do szpitala karetką. Stanęli w korku, więc kierowca włączył sygnał. Głośny dźwięk sprawił, że chłopiec zaczął się bardzo śmiać. Nigdy wcześniej tego nie robił. To był dla nas znak, że może się wkrótce wybudzić – poinformował dr Maciej Piróg.
Pierwsze słowa dzieci po wybudzeniu ze śpiączki
Dodał, że często wybudzaniu ze śpiączki towarzyszą grymasy twarzy, mruganie czy podnoszenie ręki. Później pacjent wymawia pojedyncze sylaby, a następnie całe słowa.
- Spektakularny i chwytający za serce jest moment, gdy pacjent mówi pierwsze słowo. Zwykle jest to "mama". Matki, słysząc je, przychodzą do nas i płaczą, że dziecko wreszcie przemówiło - mówi dr Piróg.
Lekarz zwraca jednak uwagę, że nie zawsze jest to dla rodziców aż tak wzruszająca chwila. Zdarza się, że z ust dzieci padają przekleństwa. Rodzice zwykle czerwienią się przez to po uszy, jednak dla lekarzy to ogromne szczęście.
- Czasem to przekleństwo. Nieraz cała wiązanka. Dzieje się tak, gdy uszkodzony jest płat czołowy. Dziecko nie jest wtedy sobą, puszczają wszystkie hamulce. Wchodzę do sali, mówię "dzień dobry" i w odpowiedzi słyszę "spierd…" - mówi ze śmiechem Piróg.
Śpiączka – przyczyny
Przyczyny śpiączki mogą być naprawdę bardzo różne. Może pojawić się ona w wyniku poważnych urazów głowy, w wyniku stanów zapalnych i niedotlenienia mózgu, powikłań chorobowych (np. po cukrzycy), chorób zakaźnych (śpiączka afrykańska przenoszona przez różne gatunki muchy tse-tse), zatruć, padaczki i zaburzeń psychicznych.
Więcej niż 50 procent śpiączek ma silny związek z urazami głowy. Urazy te, które powstają na przykład w wyniku wypadków, mogą doprowadzić do powstania krwawienia i/lub obrzęku mózgu. Obrzęk może doprowadzić do nacisku na pień mózgu i prowadzić do uszkodzenia tworu siatkowatego i śmierci pacjenta.
Sprawdź także:
Test policji: Na zdjęciu znajduje się dziecko. Widzisz je? Mało kto dostrzega, co robi
Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie
Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego!