Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Twoje niemowlę ma granatowe oczy? To się wkrótce zmieni
Marta Uler
Marta Uler 16.10.2024 17:06

Twoje niemowlę ma granatowe oczy? To się wkrótce zmieni

Dlaczego niemowlę ma granatowe oczy?
Fot. Canva/https://www.instagram.com/panidoktor.blog

Świeżo upieczone mamy często zaskoczone są kolorem oczu swoich dzieci. Bywa naprawdę niezwykły, bo granatowy. Rodzice zastanawiają się nawet, jak to możliwe, skoro żadne z nich takich nie ma. Ale kolor oczu u dziecka kształtuje się z czasem. Po kilku miesiącach życia zwykle jest już zupełnie inny. Na czym to polega, wyjaśnia pediatra.

Niemowlęta mają przepiękne oczy

Patrząc na swoje malutkie dziecko, rodzice często są wprost zachwyceni kolorem jego oczu. A ten rzeczywiście jest niezwykły. Bardzo nietypowy, niebieskawy, morski, czasem granatowy. Zupełnie inny niż mamy czy taty. Ba! Inny, niż u większości ludzi. A to dlatego, że ten kolor to właściwie... brak koloru. Wynika to z niskiej ilości melaniny w tęczówkach.

Melanina to pigment, który odpowiada za kolor skóry, włosów i oczu, a jej ilość w tęczówce decyduje o tym, jak ciemne lub jasne będą oczy. U noworodków melanocyty (komórki produkujące melaninę) są aktywne w ograniczonym stopniu, dlatego oczy wydają się bardzo jasne, czasem niebieskie lub granatowe, gdyż światło odbija się od warstw tęczówki, które zawierają małą ilość pigmentu. 

Skąd się biorą "głosy" w głowie chorego na schizofrenię? Przełomowe odkrycie Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego!

Od czego zależy kolor oczu noworodka?

To, dlaczego niemowlęta mają takie niezwykłe oczy, wyjaśnia także pediatra i neonatolog, Małgorzata Stefańska (@panidoktor.blog):

W pierwszych miesiącach życia dziecka ilość melaniny w tęczówkach jest niska, dlatego oczy mogą wyglądać na jasne. Jednak z czasem, w miarę jak organizm dziecka produkuje więcej melaniny, kolor oczu może się zmieniać – na zielony, piwny, a nawet brązowy! Zazwyczaj proces ten kończy się około 3. roku życia, chociaż u niektórych dzieci może trwać dłużej.

Lekarka dodaje, że zmiana koloru oczu u dzieci nie powinna być powodem do niepokoju: „To zupełnie naturalne. Jeśli jednak zauważysz nagłe zmiany w starszym wieku, warto skonsultować się z okulistą” – podkreśla.

Jakie oczy będzie miało moje dziecko?

Zatem to, że twoje dziecko urodziło się z błękitnymi oczami, wcale nie znaczy, że to się nie zmieni. Nawet jeśli aktualnie jest malutkie i oczka ma granatowe, już za kilka miesięcy może mieć brązowe. Albo szare. A to zależy od pewnej kombinacji genetycznej. Najważniejsze geny kontrolujące kolor oczu to te związane z produkcją melaniny. Generalnie:

  • brązowy kolor oczu jest dominujący – więcej melaniny,
  • niebieski kolor jest recesywny – mniej melaniny,
  • szary, zielony i inne kolory – to pośrednie warianty, zależne od ilości i rozmieszczenia melaniny.

Możliwe kombinacje koloru oczu u dziecka

Trzeba pamiętać, że genetyka koloru oczu jest dość złożona i zależy od kombinacji wielu genów, dlatego możliwe są niespodzianki, nawet jeśli rodzice mają te same kolory oczu. Jednak przeważnie, jeśli:

  • mama ma brązowe oczy, tata ma szare oczy – dziecko ma większe szanse na brązowe oczy, ponieważ geny brązowego koloru są dominujące. Jednak jeśli oboje rodzice noszą geny recesywne (np. niebieskie lub szare), możliwe są również szare, zielone lub nawet niebieskie oczy;
     
  • mama ma brązowe oczy, tata ma niebieskie oczy – dziecko może mieć brązowe oczy (większa ilość melaniny), ale jest także szansa na niebieskie oczy, jeśli mama nosi gen niebieskich oczu jako gen recesywny;
     
  • oboje rodzice mają niebieskie oczy – prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie miało niebieskie oczy, jest bardzo wysokie, ponieważ niebieskie oczy są recesywne i aby dziecko miało niebieskie oczy, musi odziedziczyć dwa recesywne geny (po jednym od każdego z rodziców);
     
  • mama ma zielone oczy, tata ma brązowe oczy – w tym przypadku dziecko może mieć brązowe, zielone, a nawet niebieskie oczy, w zależności od tego, jakie geny dominują i jakie recesywne geny oboje rodzice przekazali;
     
  • oboje rodzice mają brązowe oczy – dziecko najprawdopodobniej również będzie miało brązowe oczy, ale istnieje szansa na inne kolory, jeśli rodzice noszą geny recesywne (np. niebieskie lub zielone);
Fot. bezokularow.pl

Zobacz także:

7 objawów autyzmu u niemowlaka. Po tym poznasz, że może być chory

Lepiej się leczy infekcje, gdy temperatura jest wyższa. Pediatra wyjaśnia, czy warto zbijać gorączkę

Nie odstępujesz swojego dziecka na krok? Sprawdź, czy jesteś helikopterowym rodzicem