Jego imię wyśmiała cała Polska. "Bolało, tak strasznie bolało"
Wybór imienia dla dziecka to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Czasami imię, choć piękne, może budzić skojarzenia, które nie pozostaną bez wpływu na życie dziecka. Zdarza się, że dzieci są wyśmiewane z powodu decyzji rodziców. Jakie może mieć to konsekwencje w przyszłości i co można na to poradzić?
Nietypowe imię dla synka
Karina i Rafał z Ciborza (woj. lubuskie) długo nie mogli wybrać imienia dla synka. Dziadek chłopca zaproponował, żeby dać mu na imię Neymar. Nikt nie spodziewał się, jakie będzie to miało skutki.
Intencją rodziców nie było, żeby ich dziecko miało niespotykane imię. Chcieli, żeby "fajnie brzmiało". – Przyznaję, dopiero potem sprawdziłam w internecie, kim jest ten cały znany piłkarz, ale nie zrobiło to na mnie wrażenia – mówiła mama chłopca w rozmowie z portalem sport.tvp.pl.
Niestety pięknie brzmiące imię wielu osobom skojarzyło się z imieniem piłkarza. Na lawinę hejtu Karina i Rafał nie musieli długo czekać. Kiedy regionalna gazeta opublikowała zdjęcie noworodka o imieniu Neymar, w sieci zawrzało.
Hejt na olbrzymią skalę
Pierwsze miesiące życia Neymara były ciężkie nie tyle dla niego, co dla jego rodziców – ich media społecznościowe zalały obraźliwe wiadomości, z powodu imienia dziecka odwrócili się od nich nawet najbliżsi.
– O moim synu źle mówiła cała Polska, setki tysięcy obcych. Znajomi, z którymi byłam trochę bliżej, odwrócili się ode mnie, kiedy ludzie zaczęli wrzucać do internetu moje zdjęcia i zdjęcia męża – opowiadała Karina.
Matka chłopca czytała o sobie, że "powinni zamknąć ją w psychiatryku" albo, że "pomyliła tabletki". Po kilku miesiącach sytuacja się uspokoiła, ale Karina ciągle żyje w strachu o synka.
– Od czasu hejtu nie wrzucam nic z dziećmi, bo boję się, że to może wrócić. One są bowiem coraz starsze i mają już dostęp do internetu – przyznaje.
Ciągle pamięta przykre komentarze, które czytała w sieci. Ludzie zlinczowali ją za to, że dała synkowi oryginalne imię. Boi się, że chłopiec będzie wyśmiewany przez rówieśników, bo przecież tak właśnie robią dorośli.
– Bolało. Kurde, strasznie bolało! Ten, kto ma dzieci, ten wie, jak to jest krzywdzące – wyznaje po latach matka małego Neymara.
Wyśmiewanie a krzywda emocjonalna dziecka
Wyśmiewanie jest częstym i niepokojącym zjawiskiem w Polsce. Jak czytamy w opracowaniu przygotowanym przez fundację "Dajemy Dzieciom Siłę" następstwem krzywdzących doświadczeń mogą być problemy wychowawcze i zaburzenia w różnych sferach życia.
Skutki emocjonalnego krzywdzenia w dzieciństwie:
- zaburzenia osobowości,
- zaburzenia odżywiania,
- zaburzenia lękowe,
- labilność emocjonalna,
- niska samoocena i brak pewności siebie,
- poczucie uogólnionego smutku i beznadziei,
- depresja.
Z danych fundacji "Dajemy dzieciom siłę” wynika, że jedno na troje dzieci w wieku 11 – 17 lat doświadcza jakiejś formy przemocy. Jedną z nich może być właśnie wyśmiewanie z powodu cech wyglądu, czy imienia. Sami odpowiedzmy sobie na pytanie, czy powinno tak być.
Źródło:
Negatywne doświadczenia w dzieciństwie i związane z nimi zachowania szkodliwe dla zdrowia wśród polskich studentów; Katarzyna Makaruka, Joanna Włodarczyka, Dinesh Sethib, Piotr Michalski, Renata Szredzińska, Paulina Karwowska; Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Światowa Organizacja Zdrowia, Uniwersytet Warszawski
Zobacz też:
"Dzieci omdlewają z płaczu". Post psycholożki o przedszkolach mrozi krew
Co to znaczy, gdy śni ci się zmarły bliski? Jest inaczej, niż dotąd sądziliśmy
Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich ogromne kary finansowe