Fiskus przykręca śrubę rozwodnikom. Ulga na dzieci nie dla wszystkich
Od dwóch lat samotny rodzic znów może rozliczać się z dzieckiem. Choć jest jeszcze na to trochę czasu, warto już dziś wiedzieć, jak to może wyglądać w naszym przypadku. Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na spore zwroty podatków. Jest tylko jedno „ale”.
Nie wszyscy samotni rodzice skorzystają z preferencyjnych warunków. Np. w przypadku rozwodników fiskus jest niezwykle ostrożny. Dokładnie weryfikuje, kto ma prawo do ulgi.
Rozliczanie podatku z dzieckiem
1 lipca Polski Ład odebrał samotnym rodzicom możliwość wspólnego rozliczania PIT z dzieckiem. Tę opcję zastąpiono nową ulgą, która zakładała możliwość odliczenia od podatku samotnego rodzica 1500 zł rocznie niezależnie od wysokości dochodów. Oczywiście ta zmiana nie została dobrze przyjęta przez rodziców i od 1 lipca 2022 roku przywrócono preferencyjne rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem.
Zatem, od dwóch lat znowu, jeśli rodzic ma status osoby samotnie wychowującej dziecko, może skorzystać z dużej ulgi. Dotyczy to rodziców dzieci niepełnoletnich lub dorosłych, ale takich, które otrzymują zasiłek dla osób niepełnosprawnych lub dalej się uczą (do 25 roku życia).
Ta ulga sprawia, że można znacznie zwiększyć kwotę wolną od podatku — tak, jak przy rozliczaniu się z partnerem. A tym samym – zwiększyć wysokość zwrotu, który później się dostanie na konto. Rozliczanie się z dzieckiem zmniejsza ryzyko wejścia na wyższy próg podatkowy. Samotni rodzice mogą faktycznie liczyć na bardzo duży zwrot podatku po rozliczeniu PIT.
Kobietom w ciąży zdarza się to nagminnie. Ich dzieci mogą mieć opóźnienia w rozwoju Śliwki zaostrzają objawy tych chorób. Lista jest długaKomu przysługuje ulga na dziecko?
Ulga przysługuje osobie, która w roku podatkowym samodzielnie, bez pomocy innych, wychowywała dziecko, a przy tym jest:
- panną/kawalerem,
- wdową/wdowcem,
- rozwódką/rozwodnikiem,
- osobą, w stosunku do której orzeczono separację,
- osobą, której małżonek został pozbawiony praw do wychowania dzieci (władzy rodzicielskiej),
- osobą, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.
By skorzystać z ulgi, faktycznie trzeba być samotnym rodzicem. Pozostawanie w związku typu konkubinat wyklucza wspólne rozliczanie z dzieckiem. Pomoc ze strony babci, dziadka, czy innej rodziny natomiast nie spowoduje utraty statusu samotnie wychowującej dziecko, ale pod warunkiem, że osoby te nie łożą na dziecko ani też nie ingerują w jego wychowanie. Urząd Skarbowy może to sprawdzić.
Ulga na dziecko dla rozwodników, ale nie wszystkich
Nieco skomplikowana jest kwestia rozwodników. Generalnie, znajdują się tu w grupie rodziców uprzywilejowanych. Jednak wielu rozwodników nie dostanie ulgi na dziecko. Dlaczego? Nie każda matka czy ojciec po rozwodzie jest samotnym rodzicem w świetle prawa.
Jeśli dziecko mieszka z jednym z rodziców, a z drugim spotyka się tylko w weekendy, czy jeździ do niego na ferie, to mamy do czynienia z samotnym rodzicem, nawet kiedy ten drugi płaci uczciwie alimenty. Ale jeżeli sąd przyznał rodzicom opiekę współdzieloną i czas, który maluch spędza w ich domach, dzieli się mniej więcej pół na pół, to w takim wypadku na ulgę podatkową nie ma co liczyć.
Zobacz także:
Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów
Czy w ciąży można się opalać? Ginekolog odpowiada
Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku