Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Ten kolor stolca powinien cię poważnie zaniepokoić. Kolor jest wyjątkowy i na pewno go zauważysz
Marta Uler
Marta Uler 17.10.2024 19:02

Ten kolor stolca powinien cię poważnie zaniepokoić. Kolor jest wyjątkowy i na pewno go zauważysz

O czym świadczy jasny kolor stolca?
Fot. Canva

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wyglądem swojego stolca? Większość ludzi nie zagląda do sedesu, a nawet jeśli przypadkiem coś zobaczy, nie przywiązuje do tego wagi. A to błąd, ponieważ kolor i konsystencja stolca są cennymi wskaźnikami stanu zdrowia. Prawidłowy stolec powinien być brązowy i w miarę – choć nie za bardzo – twardy i dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Kiedy stolce są zbyt jasne, to dla nas sygnał, który może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Przykładem może być choroba wątroby, która upośledza produkcję żółci. W tym przypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Kolor stolca świadczy o stanie zdrowia organizmu

Kolor stolca odzwierciedla stan zdrowia naszego organizmu, a szczególnie układu pokarmowego i wątroby. Ciemniejszy stolec zazwyczaj jest oznaką prawidłowego funkcjonowania tych organów, a jego zmiany mogą być pierwszym symptomem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Warto na to zwracać uwagę, bo może to pomóc w wykryciu pewnych schorzeń na wczesnym etapie.

Jasny stolec może wskazywać np. na zaburzenia związane z przewodami żółciowymi, wątrobą lub trzustką. Żółć, która nadaje stolcowi brązowy kolor, jest produkowana przez wątrobę i magazynowana w pęcherzyku żółciowym, a następnie wydzielana do jelit. Jeśli np. jej przepływ jest zablokowany – co może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym – stolec traci swój typowy odcień.

Prawidłowy stolec powinien być dość gruby, mieć brązowy kolor, miękką, ale zwartą konsystencję, i nie powinien być zbyt twardy ani płynny. Powinien również opuszczać organizm bez większego wysiłku. Każde odstępstwo od tego stanu może być sygnałem, że organizm potrzebuje pomocy.

Andrzej Duda przeciwny zamykaniu szpitali. "To jest sytuacja niedopuszczalna" Test policji: Na zdjęciu znajduje się dziecko. Widzisz je? Mało kto dostrzega, co robi

Jasny kolor stolca – choroby

Jasny, czasem niemal biały stolec, to objaw, który może świadczyć o:

  • cholestazie, czyli zaburzeniu przepływu żółci – które może być spowodowane kamicą żółciową, zapaleniem dróg żółciowych lub nawet guzem wątroby. W takim przypadku organizm nie jest w stanie skutecznie przetwarzać bilirubiny, co skutkuje zmianą koloru stolca;
     
  • wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B lub C – w przebiegu tych schorzeń wątroba jest uszkadzana przez wirusy, co zaburza produkcję i transport żółci. To z kolei sprawia, że stolec staje się blady;
     
  • zespole złego wchłaniania – np. zaburzenia wchłaniania tłuszczów sprawiają, że stolec staje się jasny i tłusty, co wynika z niedoboru enzymów trzustkowych, które są odpowiedzialne za prawidłowe trawienie tłuszczów.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jasny stolec musi być objawem choroby. Sporadyczne przypadki mogą występować na przykład po spożyciu dużych ilości pokarmów bogatych w wapń lub suplementów zawierających wapń (biały, szary stolec). Niektóre osoby zauważają również jaśniejszy stolec po spożyciu większej ilości ryżu.

Jasny stole – kiedy do lekarza?

Jeśli zauważysz, że stolec przybiera nienaturalny, białawy, bardzo jasny kolor, konieczna jest wizyta u lekarza. Warto skonsultować się z gastroenterologiem, który specjalizuje się w schorzeniach przewodu pokarmowego, jednak zawsze, kiedy tylko mamy wątpliwości, do którego lekarza się udać, po prostu wybierzmy lekarza rodzinnego. On pokieruje nas dalej.

Lekarz może zlecić szereg badań diagnostycznych, takich jak badania krwi (w tym testy wątrobowe i poziom bilirubiny), USG jamy brzusznej, czy gastroskopię, kolonoskopię, aby ocenić stan przewodów żółciowych i wątroby.

Nie należy lekceważyć tego objawu, nawet jeśli problem wydaje nam się wstydliwy. Zwłaszcza w przypadku lekarza „nic co ludzkie, nie jest obce”. Pamiętajmy, że jasny stolec może być pierwszym sygnałem poważnej choroby, a im wcześniej wykryjemy ten problem, tym większe szanse mamy na szybsze i skuteczne leczenie, a także na uniknięcie powikłań.

Żródło:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jgh.13738

https://www.researchgate.net/profile/Siva-Krishnan-6/publication/331816198_LIVER_DISEASES-AN_OVERVIEW/links/5ca086daa6fdccd46045e7f4/LIVER-DISEASES-AN-OVERVIEW.pdf

Zobacz także:

Po tym poznasz, że czas zrobić kolonoskopię. Gdy to zobaczysz, biegiem do lekarza

Ten kolor stolca może świadczyć o raku żołądka. Nigdy go nie ignoruj

Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj