Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 21.10.2024 11:04

Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Żałoba po śmierci dziecka
Fot. Canva

Utrata dziecka jest bolesnym doświadczeniem, które odbija się na życiu rodziców i całej rodziny. Jak sobie poradzić ze stratą? Gdzie szukać pomocy i wsparcia psychologicznego w tak trudnym momencie?

Żałoba po śmierci dziecka

Śmierć dziecka budzi dużo większe emocje, niż utarta bliskiej osoby starszej, schorowanej - w przypadku dziecka pojawia się najczęściej gniew i złość spowodowane niesprawiedliwością losu, pytania dlaczego akurat nas to spotkało. Pojawia się też smutek, zniechęcenie, apatia.

Żałoba po stracie dziecka jest bardziej dotkliwa niż po śmierci współmałżonka, a rodzice mogą odczuwać szereg objawów psychosomatycznych, jak depresja, zaburzenia snu, zmiany osobowości. Doświadczają ono ogromnego stresu i napięcia, co przekłada się na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Gniew, który odczuwają na skutek bezradności, często kierują na otoczenie, narasta w nich także poczucie winy. 

Żałoba jest procesem adaptacji do straty, jednak w sytuacji śmierci dziecka przebiega ona inaczej, niż w przypadku utraty bliskiej osoby, która jest już dorosła.

Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok Czego nie mówić osobie z depresją i jak ją wspierać?

5 etapów żałoby

  1. Faza szoku, w której występuje skłonność do izolacji, odreagowania szoku w spokoju, pojawiają się objawy wegetatywne.
     
  2. Faza uświadomienia sobie straty to czas, kiedy ujawnia się prawdziwy ból po stracie, dostrzec można ogromną dezorganizację emocjonalną.
     
  3. Faza wycofania (chronienia siebie) – osoba przeżywająca stratę zaczyna chronić siebie poprzez wycofanie się. Wynika to z obniżonego poziomu energii i potrzeby wypoczynku, występujące objawy są podobne do tych powiązanych z depresją.
     
  4. Faza czwarta to początek powrotu do zdrowia i przejmowania kontroli nad własnym życiem. Przepracowanie straty staje się punktem wyjścia do tworzenia nowej wersji siebie, odnajdywania dla siebie nowych ról życiowych.
     
  5. Faza odnowy jest czasem rozpoczęcia życia bez zmarłej osoby, tworzeniem dla siebie nowego świata. Istotne jest to, że nie każdy rodzic musi ten etap żałoby osiągnąć.

Źródło: Sanders C.: Jak przeżyć stratę dziecka. Powrót nadziei. GWP, Gdańsk 2001. 

W okresie żałoby bardzo ważne jest wsparcie - zarówno bliskich osób, jak i osób z zewnątrz. Jeśli para nie radzi sobie ze stratą, pojawiają się problemy w związku, myśli samobójcze, depresja, apatia, całkowite wycofanie z życia, to warto zasięgnąć pomocy z zewnątrz. Dla osób doświadczających kryzysu została utworzona bezpłatna i całodobowa linia pomocy. 

800 70 2222 - linia jest obsługiwana przez psychologów z FUNDACJI ITAKA. 

Ile trwa żałoba w ujęciu Kościoła?

Uważa się, że po śmierci dziecka powinno się nosić czarne ubrania przez rok. Jednak jest to tylko zwyczaj. To, ile będziemy przeżywać żałobę jest kwestią bardzo indywidualną, jedni będą ją przeżywać krócej, inni dłużej. Natomiast Kościół Katolicki nie narzuca nikomu okresu żałoby, sugerując jedynie, że powinna ona trwać 9 dni. 

Zobacz też:

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Lekarz mówi jasno, czy choroba nasila się jesienią i zimą

Po tym poznasz, że możesz mieć chore nerki. Lekarz wymienia najczęstsze objawy