Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Przy takim ciśnieniu lepiej od razu wzywaj karetkę. Możesz mieć zawał
Daria Siemion
Daria Siemion 20.10.2024 09:17

Przy takim ciśnieniu lepiej od razu wzywaj karetkę. Możesz mieć zawał

Pogotowie ratunkowe
Fot. Shutterstock / FotoDax

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podaje, że na nadciśnienie choruje w Polsce ponad 10 mln osób. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do udaru lub zawału. Przy jakich wartościach wzywać karetkę?

 

 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew, wypompowywana przez serce, naciska na ściany tętnic. Każde uderzenie serca powoduje przepływ krwi, która dostarcza tlen i substancje odżywcze narządom wewnętrznym, następnie wraca żyłami do serca. 

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi od 100 do 139 mmHg dla ciśnienia skurczowego (górne) oraz od 60 do 89 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego (dolne). Idealne wartości to 120/80 mmHg. Każde odstępstwo od tych norm, zwłaszcza długotrwałe, wymaga konsultacji z lekarzem.

Godzisz się na to zachowanie? Grozi Ci nadciśnienie tętnicze! Lekarz wskazał błąd wielu z nas Garściami wypadają Ci włosy? To może być objaw jednej z tych chorób

Kiedy mówimy o nadciśnieniu tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy ciśnienie krwi przekracza normę. W zależności od przyczyny dzielimy je na pierwotne i wtórne. Pierwotne nadciśnienie wynika z połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Wtórne może być skutkiem chorób takich jak zespół Cushinga czy przewlekłe choroby nerek.  Ponadto nadciśnienie dzielimy je na trzy rodzaje zależnie od skali:

  • I stopnia: 140-159/90-99 mmHg;
  • II stopnia: 160-179/100-109 mmHg;
  • III stopnia: powyżej 180/110 mmHg.



Istnieje również szereg czynników, które zwiększają ryzyko nadciśnienia, takich jak niezdrowy tryb życia, otyłość, nadmierne spożywanie soli, brak ruchu, palenie papierosów oraz częste spożywanie alkoholu. Genetyka również odgrywa znaczącą rolę, zwłaszcza u osób, których rodzice cierpią bądź cierpieli na nadciśnienie.

Jakie ciśnienie jest śmiertelnie niebezpieczne?

Ciśnienie powyżej 180/110 mmHg uznaje się za krytyczne i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Tak wysokie wartości mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu – obu stanów zagrażających życiu. Jeśli Twoje ciśnienie osiąga takie wartości, nie zwlekaj z wizytą w szpitalu lub wezwaniem karetki – to może ocalić Ci życie!

Zobacz też:

Przypadkowo nagrał cały przebieg zawału serca. „Myślałem, że umieram”

Kardiolog ostrzega przed nieoczywistym objawem zawału. Jeśli go poczujesz, wzywaj karetkę

Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu