Od 1 listopada 2024 roku w życie wchodzi nowe rozporządzenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określające szczegóły dotyczące świadczeń rodzinnych, w tym ich wysokości i kryteriów dochodowych. Nowy okres zasiłkowy potrwa od 1 listopada 2024 r. do 31 października 2025 r. Wiadomo, że podwyżki zasiłków nie będzie.
Wielu osobom wydaje się, że wybudzenie ze śpiączki wygląda tak jak na filmach. Specjaliści wskazują jednak, że prawdziwe życie ma z tym niewiele wspólnego. Pierwsze sygnały wybudzenia pojawiają się dużo wcześniej, niż nam się wydaje, a pierwsze słowa, które padają z ust wybudzających się ze śpiączki dzieci, nie zawsze są tym, co rodzice chcieliby usłyszeć. Śpiączka to stan, w którym najczęściej znajdują się osoby po ciężkich urazach głowy. Dotyka niewielki odsetek społeczeństwa – zapaść w nią mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Według szacunków w Polsce każdego roku w śpiączkę zapada blisko 15 tys. osób.
Rozliczając się z fiskusem warto wiedzieć, co można sobie odpisać od podatku. Rodzice mogą skorzystać z ulgi na dziecko. Kwoty to wysokość kilku tysięcy złotych. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Jakich?
Warszawa, 25.09.2024 – Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem, mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego szczęścia. Grupa LEGO pragnie ponownie podkreślić znaczenie zabawy w życiu rodzinnym, zapraszając do udziału w globalnej kampanii „Zabawa jest Twoją Supermocą” oraz inicjatywie „Pół Godziny dla Rodziny”.
Ministerstwo Edukacji ogłosiło priorytety, jakie stawia sobie na nowy rok szkolny. Na pierwszym miejscu tej listy znalazła się edukacja prozdrowotna w szkole. Drugie to kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, a podium zamyka troska o zdrowie psychiczne uczniów.Tych celów jest jednak więcej. Ważny dokument resortu wskazuje także inne ważne obszary do zrealizowania przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.
Już niedługo wakacje i wiele dzieciaków wyjedzie w góry, na Mazury lub nad morze – na kolonie. Ale, jak wiadomo, nie wszystkie. Nie każdą rodzinę stać na takie rozrywki. Niektóre dzieci mogą jednak liczyć na dofinansowanie kolonii, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może otrzymać 1200 zł na kolonie dla dziecka?
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad kolejnymi zmianami w szkołach. Pojawiła się propozycja zwiększenia liczby dzieci w klasach integracyjnych. Mogłoby to ułatwić dyrektorom szkół sytuację, w której dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie otrzymałoby promocji do następnej klasy.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w klasie integracyjnej może być maksymalnie 20 dzieci, w tym 5 z orzeczeniem. Ideą takich klas jest stworzenie warunków, w których naturalnie może następować proces integracji dzieci z niepełnosprawnościami z pozostałymi uczniami.
Czas oczekiwania na nowego członka rodziny jest szczególny dla całej rodziny. Mamie, tacie i dziadkom towarzyszy radość i ekscytacja. Ale dla starszego rodzeństwa ten czas wcale nie musi być szczególnie szczęśliwy.Cała rodzina stara się zainteresować malucha pojawieniem się dzidziusia w domu. I przygotować go na to, że będzie to duża zmiana. Czasami jednak to właśnie te rozmowy sprawiają, że jego nastawienie do młodszego rodzeństwa jest coraz gorsze.
Przedszkola mogą ustalać własne zasady dotyczące drzemek, spędzania czasu przez dzieci i wyżywienia. Oczywiście w pewnym zakresie jest to regulowane prawnie, jednak mają dużą swobodę.W jednym z przedszkoli jednak wprowadzone zasady wydają się co najmniej kontrowersyjne. Zwłaszcza te, które dotyczą sposobu podawania posiłków i jedzenia.
Szkoły mają być otwarte także po zajęciach oraz w weekendy. Wszystko po to, by zaktywizować młodzież pod kątem sportowym. A to w ramach programu "Aktywna szkoła”, który ma sprawić, że szkolna infrastruktura sportowa będzie dostępna nie tylko dla uczniów i nie tylko podczas lekcji. Zresztą, nie tylko młodzież. Z sali gimnastycznej czy szkolnego boiska mogą korzystać również dorośli. Trzeba “ruszyć” trochę Polaków, zachęcić do uprawiania sportu. ”Nadwaga, otyłość, wady postawy, choroby cywilizacyjne to problemy, z którymi się mierzymy” – powiedział Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras.
Od kwietnia 2024 roku w polskich szkołach ma nie być prac domowych. Jedni się cieszą, inni wołają o pomstę do nieba, bo jak się będą uczyć, co zrobią z wolnym czasem? Patrzymy na tę zmianę, jak na wielki przewrót, coś, co albo odmieni losy naszych dzieci na lepsze, albo przeciwnie - uczyni z nich nierobów.Mam dwoje dzieci w szkole podstawowej, w której po powrocie z ferii zimowych na uczniów czekała niespodzianka. Już teraz prace domowe - w rozumieniu klepania przykładów, czy rozwiązywania zadań w zeszytach ćwiczeń - przestają mieć prawo bytu. Zamiast spierać się o to, co bezpośrednio nas nie dotyczy, zapytałam dzieci, co brak prac domowych zmieni w ich życiu.
Ministra edukacji w rozmowie z Newsweekiem mówi wprost - program polskich szkół idzie pod skalpel. Mniej będzie nie tylko religii, ale też polskiego, historii czy fizyki. Słowa Nowackiej oburzyły wielu ekspertów."Jeżeli poważnie chcemy podejść do zmiany w edukacji, priorytetem musi być dla nas doprowadzenie do takiej sytuacji, w której szkoła stanie się miejscem na równi pożytecznym, jak przyjaznym" - mówi w pierwszym wywiadzie na nowej funkcji Ministra Edukacji Barbara Nowacka.