Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > To nie jest problem estetyczny. 6 faktów na temat otyłości u dzieci
Marta Uler
Marta Uler 19.02.2025 09:26

To nie jest problem estetyczny. 6 faktów na temat otyłości u dzieci

otyłość u dzieci
Fot. Canva/Vladimir Srajber/Pexels

Dziecięca otyłość to narastający problem. Z danych WHO wynika, że liczba otyłych dzieci powyżej 5 roku życia oraz młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r. Dodatkowe 213 milionów miało nadwagę. W Polsce u 32 proc. dzieci w wieku 7-9 lat stwierdzono nadwagę i otyłość. U co 3. dziecka! 

A mimo to wciąż pokutuje przekonanie – szczególnie wśród osób ze starszych pokoleń – że dziecko, które ma fałdki tłuszczyku „dobrze wygląda”. No i tak nie marznie...

Otyłość to choroba. A nadwaga to już alarm

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, otyłe dzieci były rzadkością. W latach 80. czy 90. w klasie była 1-2 osoby „przy kości” czy z brzuszkiem. Dziś, kto jest rodzicem, dobrze wie, że sytuacja wygląda niemal odwrotnie. Mało które dziecko jest szczupłe. A tym, które są bardzo szczupłe, zaczyna się wyszukiwać problemy zdrowotne. 

Martwi się starsza nauczycielka, martwi się babcia, że Jasio czy Krzysio jest taki chudziutki. Babcie stawiają sobie za punkt honoru utuczyć takiego wnuczka. Oczywiście drożdżówkami, chałką z masełkiem i dżemikiem, a także kakałkiem. A na deser – czekoladka. Przecież dzieci lubią słodycze, jak można im tego zabraniać...

Cóż, starsze pokolenia pamiętają, że kiedyś nie było tyle dobrych rzeczy do jedzenia. Dla wielu osób niezjedzenie posiłku, odmówienie ciasta, to niemal grzech. Ale już rodzice tych dzieci powinni wiedzieć, że niezdrowe jedzenie i niezdrowy tryb życia prowadzą do otyłości. A otyłość, to nie jest nic dobrego. To jest choroba. Przeczytaj także: Jak pomóc dziecku w walce z otyłością? Tłumaczy dietetyk 

Korzystasz z ulgi podatkowej na dziecko? Uważaj, w ten sposób ją stracisz Truskawkowy język to znak. Tak może się objawiać choroba Kawasakiego

Otyłość to nie problem estetyczny!

Na temat otyłości u dzieci wypowiedziała się lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, czyli Mama Pediatra (@ mamapediatra_blog na Instagramie). Mówi:

  • Otyłość jest przewlekłą chorobą związaną z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.
     
  • Otyłość to nie defekt estetyczny – to zagrożenie dla zdrowia.
     
  • Otyłość dziecięca to nie jest problem pojedynczego kraju – stanowi jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego.
     
  • Raport WHO wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano i 32 proc. polskich dzieci w wieku od 7 do 9 lat. To stawia Polskę na 8 miejscu w Europie.
     
  • Podstawą oceny występowania nadwagi i otyłości u dzieci jest prawidłowe wykonanie pomiaru masy ciała i wzrostu, a wyniki odnosimy do wartości preferencyjnych dla płci i wieku, w tym używamy siatek centylowych i wskaźnika BMI.
     
  • Mniej niż 10 proc. otyłości ma podłoże genetyczne lub hormonalne.

Może zainteresuję Cie również: To przez nie dzieci tyją na potęgę. A rodzice myślą, że są zdrowe 

To nie jest wina dzieci...

Jeśli dziecko nie cierpi z powodu jakiejś choroby, której objawem jest otyłość, to nadmierną masę ciała ma, ponieważ... zrobili mu to opiekunowie: rodzice, dziadkowie i inne osoby, które zajmują się dostarczaniem dziecku pożywiania oraz organizacją jego czasu wolnego. Jasne, pewnie nieświadomie, lub nie do końca świadomie.  

Ale kiedy wreszcie zdamy sobie sprawę z tego, że przez nawyki żywieniowe, które mu wpoiliśmy, będzie w przyszłości cierpieć (albo może już cierpi), powinniśmy zrobić wszystko, by doprowadzić do tego, by dziecko straciło te nadmiarowe kilogramy. A odchudzanie dzieci to delikatna sprawa. 

Więcej o odżywianiu dzieci znajdziesz tu: Czy można stosować dietę wegetariańską u dzieci? Dietetyczka nie ma wątpliwości

Fot. Pixalshot

Jak odchudzić dziecko?

Dzieci rosną i potrzebują różnych składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać, dlatego restrykcyjne diety są niewskazane w ich przypadku. Lepiej stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki, zamiast drastyczne ograniczenia. Początkowo, zamiast eliminować ulubione przekąski, lepiej np. zastępować je zdrowszymi wersjami. 

Zdrowemu odżywianiu sprzyjać mogą też różne zajęcia „wokół” jedzenia. Np. robienie zdrowych zakupów, albo wspólne przygotowywanie potraw. Jeśli jednak nie wiesz, jak to dobrze przeprowadzić, najlepiej skonsultuj się z dietetykiem.

I jeszcze jedna ważna rzecz – dla dzieci niezmiernie istotny jest ruch. Powinien on jednak być przyjemnością, a nie przymusem. Najlepiej, jeśli ta aktywność będzie realizowana z całą rodziną, przy okazji można popracować nad budowaniem zdrowych relacji. Tworzenie środowiska sprzyjającego zdrowym nawykom to najlepsza ochrona przed otyłością.

Źródło: pacjent.gov.pl, gov.pl/web/psse-zlotoryja/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy