Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Czy można stosować dietę wegetariańską u dzieci? Dietetyczka nie ma wątpliwości
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 12.02.2025 08:00

Czy można stosować dietę wegetariańską u dzieci? Dietetyczka nie ma wątpliwości

dziecko, warzywa
Fot. Canva

Temat prawidłowego żywienia dzieci zawsze wywołuje dużo emocji. Przez lata narosło wokół niego wiele mitów, na podstawie niektórych wiele osób buduje swój światopogląd. Diety takie jak wegańska czy wegetariańska, stosowane u dzieci, są powszechnie uważane za niebezpieczne. Czy tak jest naprawdę? Dietetyczka wyjaśnia, czy rodzice mogą sobie pozwolić na to, by wykluczyć z menu pociechy mięso oraz inne produkty odzwierzęce bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Negatywne przekonania o diecie wegetariańskiej u dzieci

W ostatnich latach diety roślinne zyskały sporą popularność na całym świecie, w tym również w Polsce. W naszym kraju rośnie świadomość żywieniowa. Coraz więcej osób chodzi do dietetyka, stosuje rozmaite diety i stara się dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych na co dzień. Powstało również wiele restauracji wegetariańskich i wegańskich, co również przełożyło się na wzrost popularności roślinnego jedzenia.

Mimo to wiele osób krzywo patrzy na rodziców dzieci, których sposób odżywiania wyklucza mięso bądź produkty pochodzenia zwierzęcego. Głośna w ostatnim czasie sprawa 3-letniej, głodzonej przez rodziców Helenki sprawiła, że podejście społeczeństwa do diety roślinnej stało się jeszcze bardziej negatywne. Przypomnijmy, że dziewczynka trafiła do szpitala ważąc zaledwie 8 kilogramów. Do informacji publicznej trafiły wieści, jakoby jej mama odżywiała się roślinnie, pijąc wyłącznie soki. Jej córka miała być natomiast żywiona wyłącznie winogronami. 

Mimo iż tak skrajny sposób odżywiania nie ma nic wspólnego z odpowiednio zbilansowaną dietą wegetariańską czy wegańską, krytyka żywienia dzieci w roślinny sposób znacznie się nasiliła. Rodzice obawiają się niedoborów i pogorszenia stanu zdrowia pociechy. Czy jednak rzeczywiście jest się czego bać?

Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne Pilny komunikat Sinsay. Wycofano popularny produkt

Dieta wegetariańska u najmłodszych. Czy dziecko może nie jeść mięsa?

Dieta wegetariańska opiera się na eliminacji z codziennego menu mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych i zastąpieniem ich białkiem i tłuszczem roślinnym. Stosowanie takiego sposobu żywienia może znacząco przyczynić się do zmniejszenia ryzyka otyłości, cukrzycy typu 2 czy choroby niedokrwiennej serca. Czy jednak można stosować ją u dzieci? W wywiadzie z portalem “poradnikzdrowie.pl” dietetyczka mgr Anna Guzy odpowiedziała na to i wiele innych pytań.

Wiadomo, że inne składniki odżywcze pozyskujemy z mięsa, a inne właśnie z tych pozostałych produktów odzwierzęcych, jak nabiał, mleko, jaja. Jeśli więc chodzi o odstawienie mięsa u dzieci, to osobiście uważam — i są potwierdzające to badania naukowe — że odstawienie mięsa jak najbardziej jest możliwe u dzieci. Tylko, co ważne, mięso musi oczywiście bardzo dobrze zastąpione innymi produktami, które dadzą nam te same substancje odżywcze – wyjaśnia ekspertka.

W przypadku rezygnacji z mięsa w diecie dziecka rodzice powinni jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim należy zadbać o to, by uzupełniać składniki i substancje odżywcze zawarte w mięsie ich roślinnymi alternatywami. W przeciwnym razie pociecha może być narażona na niedobory.

W przypadku rezygnacji z mięsa, na pewno trzeba pamiętać o żelazie. Mięso jest ważne w jako źródło żelaza hemowego. Ono się dużo lepiej wchłania niż żelazo z produktów roślinnych. Ważne więc jest odpowiednie rozdysponowanie żelaza obecnego roślinach. W przypadku żelaza ważne jest też to, że najlepiej podawać je z witaminą C, bo ono wtedy będzie lepiej się wchłaniało – podkreśla dietetyczka.

Warto również omówić plan żywieniowy dziecka ze specjalistą takim jak dietetyk. W takim przypadku rodzice będą mogli być pewni, że ich pociechy nie dotkną żadne negatywne skutki dla zdrowia spowodowane odstawieniem mięsa.

Nawet dorośli ludzie popełniają błędy żywieniowe i nie są często świadomi tego,  jak zastępować w diecie niezbędne dla zdrowia składniki, które wcześniej organizm miał dostarczane z mięsem – zwraca uwagę mgr Anna Guzy. 

Czy dieta wegańska też jest zdrowa dla dzieci?

Dietetyczka potwierdza, że wykluczenie mięsa z diety dziecka może znacząco przyczynić się do wzrostu jego świadomości żywieniowej w kolejnych latach życia. Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może być nawet lepszym wyborem niż ta tradycyjna. 

Myślę, że jeśli chodzi o rezygnację z mięsa, to jak najbardziej taka dieta u dzieci jest możliwa, a nawet można powiedzieć, że w pewnym stopniu wskazana. Badania pokazują, że eliminowanie mięsa u dzieci powoduje, że te dzieci później często mają większą świadomość na temat tego, co jedzą. Często spożywają więcej błonnika, dzięki temu, że nie jedzą często paróweczek i innych rzeczy, które małe dzieci, jedzące mięso, lubią – dodaje mgr Anna Guzy. 

O ile rezygnacja z mięsa nie powinna sprawiać problemów, o tyle odstawienie innych produktów pochodzenia zwierzęcego może już wiązać się z pewnym ryzykiem dla zdrowia pociechy.

Jeśli chodzi o odstawienie innych składników odzwierzęcych, jak jajka, to tutaj bym już uważała. Jeśli chodzi o dietę wegańską, czyli wyłącznie roślinną to tutaj zalecenia, jeśli chodzi o żywienie dzieci, różnią się w różnych krajach. W niektórych rejonach sądzi się, że u dzieci można wprowadzić i dietę wegetariańską, i wegańską — jeśli oczywiście wszystko jest dobrze prowadzone, są robione badania krwi i weryfikowany stan zdrowia. Na przykład w Polsce sądzi się, że dieta wegetariańska u dzieci — jak najbardziej tak. Ale dieta wegańska raczej nie powinna być stosowana u takich małych dzieci, żeby one się mogły prawidłowo rozwijać i rosnąć – tłumaczy dietetyczka.

Z porad ekspertki wynika, że z wprowadzeniem diety wegańskiej u dziecka lepiej wstrzymać się, aż będzie ono starsze. W przeciwnym razie możemy narazić je na niedobory, np. witaminy B12, którą wegetarianie, w odróżnieniu od wegan, mogą czerpać z jajek. 

Jajka dostarczają bardzo dużo składników odżywczych, potrzebnych m.in. dla wzrostu. A gdy mamy dietę wegańską, wtedy suplementacja choćby B12 jest konieczna.  I teraz pytanie, czy rodzice, którzy będą samodzielnie eliminować produkty odzwierzęce z diety dziecka, będą świadomi tego, że witamina B12 jest tak bardzo konieczna? Wskutek źle zbilansowanej diety mogą wystąpić niedobory, niedożywienie u dzieci. Osobiście raczej bym nie polecała nikomu wprowadzenia diety wegańskiej u dzieci – podsumowała mgr Anna Guzy w rozmowie z portalem “poradnikzdrowie.pl”.

 

Zobacz także: 

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?

Chwila nieuwagi matki. Trzylatka zabrana śmigłowcem do szpitala

Ta choroba zębów to plaga wśród polskich dzieci! Jej skutki mogą być groźne