Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Wymaz z nosa jako nowy test na astmę u dzieci. Nadchodzi rewolucja w diagnostyce
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 09.02.2025 09:32

Wymaz z nosa jako nowy test na astmę u dzieci. Nadchodzi rewolucja w diagnostyce

astma u dziecka, diagnostyka
Fot. Canva/Ann in the Uk

Astma to choroba przewlekła wieku dziecięcego, dotyka dzieci na całym świecie. Jedno z najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym JAMA opisano działanie nowego testu wymazu z nosa, określaną przez badaczy jako precyzyjną metodę diagnozowania podtypów astmy, czyli tzw. endotypów. Test ten umożliwia lepsze dopasowanie terapii do potrzeb pacjenta. 

Problem zdrowotny wieku dziecięcego

Astma dotyka około 10 proc. dzieci na całym świecie. Jest klasyfikowana na podstawie tzw. endotypów (np. T2-high, T17-high), dzięki czemu można precyzyjnie określić metody jej leczenia. Niestety, metody diagnostyczne, które do tej pory są stosowane, takie jak bronchoskopia, są zbyt inwazyjne i trudne do zastosowania, zwłaszcza u małych dzieci.

„Ponieważ astma jest chorobą o dużej zmienności, z różnymi endotypami, które są napędzane przez różne komórki odpornościowe i inaczej reagują na leczenie, pierwszym krokiem w kierunku lepszych terapii jest dokładna diagnoza endotypu” – wyjaśnia prof. Juan Celedón, szef pulmonologii w Szpitalu Dziecięcym UPMC w Pittsburghu.

Jak wyjaśniają autorzy badania, dokładna diagnoza endotypu astmy zwykle obejmuje analizę genetyczną próbki tkanki płucnej pobranej podczas zabiegu zwanego bronchoskopią. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Nie powinno się go wykonywać w przypadku dzieci, zwłaszcza tych z łagodniejszą postacią choroby. Dlatego lekarze musieli polegać na niedoskonałych narzędziach, w tym markerach immunologicznych we krwi, czynności płuc i stwierdzeniu, czy mali pacjenci są alergikami.

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo? Szczepionka na raka dla dzieci. Jest za darmo

Wymaz z nosa na pomoc najmłodszym

Według naukowcy z University of Pittsburgh, opracowany przez nich nieinwazyjny test wymazu z nosa, pozwala dokładnie określić endotyp choroby u dzieci. W badaniach przeprowadzonych na 459 uczestnikach wykazano, że test ten jest skuteczny w identyfikacji trzech głównych podtypów: 

  • T2-high (23-29proc.)
  • T17-high (35-47proc.) 
  • low-low (30-38proc.)

„Precyzyjna diagnoza endotypu astmy pozwoli na opracowanie skuteczniejszych terapii dla wszystkich pacjentów” – potwierdza prof. Juan Celedón

Wyniki badania potwierdzają, że w przypadku genów sygnaturowych T2 i T17, konieczność stosowania inwazyjnych metod diagnostycznych, takich jak bronchoskopia, nie jest obowiązkowa.
 

Nowy test daje większe możliwości leczenia

Obecnie skuteczne terapie w leczeniu astmy są najczęściej dostępne jedynie dla endotypu T2-high. Oznacza to, że endotypy T17-high oraz low-low nie są leczone w efektywny sposób, prowadząc do powstania luki w terapii. Test wymazu z nosa daje więcej możliwości do rozwoju nowych, bardziej spersonalizowanych terapii i dopierania leczenia dla wymagających pacjentów. Jak zaznaczają naukowcy, nowy test wymazu z nosa nie tylko będzie pomocny w bieżącej diagnostyce, ale stworzy możliwości lepszego zrozumienia mechanizmów choroby i jej zmiany, do których dochodzi na etapie dojrzewania dzieci. 

„Jednym z pytań wartych milion dolarów w astmie jest to, dlaczego u niektórych dzieci stan się pogarsza, gdy wchodzą w okres dojrzewania, u niektórych pozostaje bez zmian, a u innych następuje poprawa. Przed okresem dojrzewania astma częściej występuje u chłopców, ale częstość występowania astmy wzrasta u dziewcząt w wieku dorosłym” – mówi prof. Juan Celedón

Źródło: Science Daily, The nose knows: Nasal swab detects asthma type in kids/Molin Yue, Kristina Gaietto, Yueh Ying Han, Franziska J. Rosser, Zhongli Xu, Christopher Qoyawayma, Edna Acosta-Perez, Glorisa Canino, Erick Forno, Wei Chen, Juan C. Celedón. Transcriptomic Profiles in Nasal Epithelium and Asthma Endotypes in Youth. JAMA , 2025
 

Zobacz także:

Ta choroba zębów to plaga wśród polskich dzieci! Jej skutki mogą być groźne

Wybuch zakażeń wśród dzieci. Niepokojące informacje z Chin

To fakt. Większość matek ma swoje ulubione dziecko

Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny, objawy, leczenie
Mózgowe porażenie dziecięce
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń ruchu i postawy spowodowany nieprawidłowościami w rozwoju lub uszkodzeniem mózgu we wczesnym okresie życia. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń neurologicznych dzieci i najczęstsza przyczyna zaburzeń ruchowych u małych pacjentów. W większości krajów rozwiniętych MPD obserwuje się u 1 do 3 dzieci na 1000 żywych urodzeń.Zaburzenia dotyczące poruszania się u pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym mogą wyrażać się na rozmaite sposoby i w różnym nasileniu. Niektórzy pacjenci mogą mieć problemy z precyzyjnym posługiwaniem się ręką, inni będą przejawiali niestabilny sposób chodzenia, jeszcze inni nie będą mogli samodzielnie chodzić. Wśród osób z rozpoznaniem MPD znajdziemy zarówno pacjentów samodzielnych, jak i wymagających stałej opieki. Bez względu na postać MPD wynika z uszkodzenia mózgu na wczesnym etapie rozwoju.
Czytaj dalej
Zimowa choroba żołądka w natarciu. Zaczyna się od dziecka, ale dopadnie całą rodzinę
Zimowa choroba żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Zimowa choroba żołądka - przyczyny, objawy, leczenie
Zaczyna się silnym bólem brzucha i wymiotami, ewentualnie gwałtowną biegunką. Wkrótce dochodzi gorączka, osłabienie, bóle mięśni. To objawy infekcji, która o tej porze roku zajmuje pierwsze miejsce na podium, jeśli chodzi o choroby dziecięce.Zimowa choroba żołądka, bo o niej mowa, to zakażenie, za które odpowiadają norowirusy. Rozprzestrzenia się błyskawicznie i jest niezwykle zakaźna. Właściwie nie ma możliwości, by chore dziecko nie zaraziło pozostałych członków swojej rodziny. 
Czytaj dalej