Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Mieszkali z pitbullem. Nie żyje 9-miesięczna dziewczynka
Alina Gałka
Alina Gałka 17.02.2025 12:58

Mieszkali z pitbullem. Nie żyje 9-miesięczna dziewczynka

Pies zagryzł dziewczynkę
Fot. chaivit/Getty Images

Do straszliwej tragedii doszło w sobotę 15 lutego we włoskim miasteczku Acerra. Mała Giullia została zagryziona przez domowego psa, kiedy jej ojciec spał. Po przebudzeniu mężczyzna zabrał córeczkę do szpitala, ale na pomoc było już za późno.

Incydent we Włoszech doprowadził do śmierci małej dziewczynki. Jednak nie wszystkie pogryzienia kończą się tak fatalnie i nie zawsze odpowiedzialny jest pies rodzinny. Przeczytaj cały tekst i dowiedz się, co zrobić w razie pogryzienia.

Tej tragedii można było uniknąć

Nie rozumieli, że ten pies może skrzywdzić człowieka, a zwłaszcza dziecko, łącznie z ich własnym. To tragedia, której można było zapobiec – mówi jedna z sąsiadek Giulli. Dodaje, że jej rodzice są dobrymi ludźmi. Matka dziewczynki pracuje w pizzerii, ojciec jest barmanem.

Domowy pies rasy pitbull zaatakował dziewczynkę we śnie. Ojciec, który przebywał w tym czasie z córką sam, również spał. Po przebudzeniu znalazł Giullię w jej własnym łóżeczku, w kałuży krwi. Ranne dziecko zostało natychmiast przewiezione do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować dziewczynki.

Według sąsiadów rodziny, ta tragedia była do uniknięcia. Pies, który pogryzł małą Giullię, zachowywał się agresywnie już wcześniej. Minionego lata wymknął się z mieszkania i zaatakował innego psa z okolicy.  

Czytaj także: Eksperci alarmują. Groźna choroba atakuje ludzi i koty

Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy? Niebezpieczny pasożyt na placach zabaw, w piaskownicach i w doniczkach

Pogryzienia przez psy to realny problem

Według WHO każdego roku dziesiątki milionów osób padają ofiarą pogryzienia przez psy. Nasi domowi pupile są odpowiedzialni za zdecydowaną większość, bo ok. 80-97,8% pogryzień przez zwierzęta. W samych Stanach Zjednoczonych dochodzi do ok. 4,5 mln pogryzień rocznie, czyli problem dotyka 1,5% tamtejszej populacji.

Najczęściej atakują psy należące do rodziny i znajomych. W aż 90% przypadkach do zdarzenia dochodzi w domu. Według badaczy z The Humane Society of the United States, w latach 1979-1996 w wyniku ataków psów w USA zmarło ponad 300 osób. Ofiarami najczęściej są dzieci poniżej 12 r.ż. oraz osoby powyżej 70 r.ż. Za większość śmiertelnych ataków odpowiedzialne były psy w typie pitbulla, rottweilery i owczarki niemieckie.

pitbull-Freepik
Sprawcami większości śmiertelnych pogryzień w USA są psy rasy pitbull, rottweilery i owczarki niemieckie. Fot. Freepik

Przeczytaj też: Dramatyczna pomyłka lekarzy. Dziecko poruszyło się w trumnie

Pogryzienia przez psy w Polsce

Nieco inaczej prezentuje się problem pogryzień przez psy w Polsce. Według krajowych badań średni roczny wskaźnik pogryzień przez psy wynosi 13 osób na 100 000 mieszkańców. Najczęściej atakowane są dzieci, a wśród dorosłych zazwyczaj ofiarami padają mężczyźni.

W Polsce zwykle atakują psy rasy mieszanej, na drugim miejscu plasują się owczarki niemieckie. W przeciwieństwie do danych amerykańskich, w Polsce nie atakują psy domowe, ale bezpańskie – co zwiększa ryzyko przenoszenia wścieklizny na ludzi. Przeczytaj: Dziecko zmarło na wściekliznę. To pierwszy przypadek od 1967 roku

Chociaż śmiertelne pogryzienia przez psy są stosunkowo rzadkie, zaatakowane osoby narażone są na rozmaite urazy, w tym m.in. trwałe oszpecenie czy zespół stresu pourazowego. Pogryzienia mogą też prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych i przenoszenia chorób zakaźnych, takich jak wścieklizna i tężec.

 

Co robić w razie pogryzienia?

Jeśli zostaniesz pogryziony przez bezpańskiego psa, albo przez domowego psa, który mógł mieć kontakt z chorym zwierzęciem, powinieneś działać szybko i zdecydowanie.

Najpierw zatrzymaj krwawienie, przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem i zdezynfekuj wodą utlenioną. Po zabezpieczeniu rany jałowym opatrunkiem koniecznie zgłoś się do lekarza. Specjalista oceni, czy konieczne jest podanie szczepionki przeciw wściekliźnie i tężcowi. To bardzo groźne i potencjalnie śmiertelne choroby, dlatego nie broń się przed podaniem surowicy. Przeczytaj: Wścieklizna to śmiertelna choroba. Jak jej zapobiegać?

zły-pies-Canva
Pies może zarazić się wścieklizną od dzikiego zwierzęcia, a następnie przenieść wirusa na człowieka poprzez ugryzienie. Fot. Canva

W przypadku bezpańskiego psa koniecznie zgłoś zdarzenie policji lub lokalnemu schronisku. Zwierzę będzie trzeba odłowić, żeby sprawdzić, czy było szczepione (być może to uciekinier, który ma chip).

W najbliższym czasie obserwuj ranę i swoje samopoczucie. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, obrzęk, ropienie lub gorączka, natychmiast wróć do lekarza – może to być infekcja. Wścieklizna rozwija się od kilku dni do kilku miesięcy, a jej objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, lęki i skurcze mięśni – nie ignoruj żadnych niepokojących symptomów.

 

Źródła:
Lisa B E Shields, Mark L Bernstein, John C Hunsaker 3rd, Donna M Stewart. Dog bite-related fatalities: a 15-year review of Kentucky medical examiner cases. Am J Forensic Med Pathol. 2009 Sep;30(3):223-30. doi: 10.1097/PAF.0b013e3181a5e558.

Izabela Wierzbowska, Magdalena Hędrzak, Aimee Tallian, Sayantani Mukherjee Basak. Prevalence and circumstances of dog bites in Poland -a longitudinal study. Research Square. August 2022. DOI:10.21203/rs.3.rs-1897249/v1