Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Artykuły autora
autor

Alina Gałka

Dziennikarz Dziecko.Pacjenci

Skontaktuj się ze mną!

[email protected]
Publikacje Autora
Dziecko po czterdziestce? Wady i zalety późnego macierzyństwa
Dziecko po czterdziestce
Fot. Getty Images/Canva
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Polsce cały czas rośnie. To zjawisko nie jest niczym dziwnym – w świecie zachodnim obserwowane jest od dziesięcioleci.Obecnie najwyższą płodność wśród Polek odnotowuje się w grupie wiekowej 25-29 lat, jednak obserwuje się też rosnącą tendencję wśród kobiet w wieku 30-34 lata. To znaczy, że Polki decydują się na ciążę w wieku podobnym, co ich koleżanki w innych krajach UE, gdzie pierworódki mają średnio 29 lat.
Czytaj dalej
Sanepid zamyka przedszkola w Gorzowie. Groźba epidemii
Sanepid zamyka przedszkola
Fot. Canva
W Gorzowie Wielkopolskim sanepid zamyka i dezynfekuje kolejne przedszkola. Rodzice się boją. Wiadomo, że dzieci chorują, ale nikt nie mówi o skali problemu. Niepokój narasta, co nie może dziwić. To naprawdę poważna choroba.
Czytaj dalej
PIT 2024. Skarbówka prześwietli rodziców. Fiskus szykuje ogromne kary
PIT za 2024 rok
Fot. archiwum własne
30 kwietnia 2025 mija termin na składanie zeznań podatkowych PIT za ubiegły rok. Wiele osób spieszy się z rozliczeniem w nadziei na zwrot podatku. Sporo do zyskania mają zwłaszcza te osoby, które korzystają z rozmaitych ulg, w tym z ulgi na dziecko.  
Czytaj dalej
Przemęczone dziecko nie chce spać? Nic dziwnego! To częsty błąd rodziców
Przemęczone dziecko
Fot. Canva
Wielu rodziców zakłada, że im bardziej ich dziecko jest zmęczone, tym szybciej i łatwiej zaśnie. Nic bardziej mylnego! Przemęczone dziecko może mieć poważne trudności z zasypianiem, budzić się w nocy lub bardzo wcześnie rano. To częsty problem, który wynika z nieprawidłowego dostosowania rytmu dnia do biologicznych potrzeb malucha.Kiedy dziecko jest nadmiernie zmęczone, jego organizm zaczyna produkować hormony stresu: kortyzol i adrenalinę, które utrudniają wyciszenie i zasypianie. Efekt? Mimo że dziecko pada z nóg, nie może znaleźć sobie miejsca w łóżku, kręci się, płacze lub staje się nadpobudliwe. Jak temu zapobiec? Kluczem jest właściwa higiena snu i dostosowanie aktywności do potrzeb dziecka.
Czytaj dalej