Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Gwiazda „M jak miłość” schudła 10kg. O co chodzi z dietą jaskiniowca?
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 26.10.2024 09:48

Gwiazda „M jak miłość” schudła 10kg. O co chodzi z dietą jaskiniowca?

Dominika Ostałowska, dieta paleo, dieta jaskiniowca
Fot. Instagram/Dominika Ostałowska/Freepic

Dieta paleo, czyli tzw. "dieta jaskiniowca," zakłada powrót do sposobu żywienia, jaki praktykowali ludzie epoki paleolitu. Oparta jest głównie na spożywaniu chudego mięsa, ryb, owoców, warzyw, orzechów i nasion, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów przetworzonych, nabiału, zbóż, roślin strączkowych oraz cukrów rafinowanych.

 Za twórcę współczesnej wersji diety paleo uważa się Lorena Cordaina, amerykańskiego badacza, który zwrócił uwagę, że nawyki żywieniowe naszych przodków mogą lepiej odpowiadać ludzkim potrzebom biologicznym niż współczesna dieta. Według jego teorii nasz układ pokarmowy nie przystosował się w pełni do jedzenia produktów, które pojawiły się po rewolucji rolniczej. Z pomocą diety paleo schudła gwiazda “M jak miłość”, Dominika Ostałowska, która zrzuciła 10 kilogramów.

 

Dominika Ostałowska schudła 10 kilogramów z pomocą diety paleo

Dominika Ostałowska zdecydowała się przejść na dietę paleo, znaną również jako dieta jaskiniowców. To sposób odżywiania, który polega na eliminacji produktów zbożowych, soli czy nabiału, natomiast żywienie na tej diecie polega głównie na spożywaniu ryb, warzyw czy też chudego mięsa. Preferowane są też owoce jagodowe - truskawki, poziomki, maliny, borówki, jeżyny, jagody, aronie, porzeczka czy też żurawina. Ważne są również orzechy z niską zawartością kwasów tłuszczowych omega -6, czyli migdały, orzechy włoskie, orzechy makadamia czy nasiona.

„Jestem na diecie paleo. To tzw. dieta jaskiniowców: jem dużo warzyw, chude mięso, ryby. Służy mi, bo schudłam już parę kilogramów. Słucham rad specjalistów. Trzy razy w tygodniu także ćwiczę z trenerem” – mówiła w rozmowie z mediami gwiazda “M jak miłość”.

Na czym polega dieta paleo?

Dieta paleo przyciąga zwolenników głównie z uwagi na liczne korzyści zdrowotne. Ograniczenie spożycia cukrów rafinowanych, żywności przetworzonej, soli i rafinowanych tłuszczów pomaga poprawić gospodarkę lipidową i insulinową, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, a nawet niektóre schorzenia autoimmunologiczne, jak astma czy trądzik. Dodatkowe korzyści zdrowotne obejmują poprawę trawienia i redukcję dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a także ulgę w sztywności stawów.

Dieta ta wspiera spożywanie błonnika (z warzyw i owoców), potasu oraz składników odżywczych, jednocześnie eliminując produkty ciężkostrawne, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i ogólną kondycję organizmu. Regularne stosowanie diety paleo może pomóc w regulacji wagi, poprawie funkcji trawiennych oraz zwiększeniu energii i odporności.

Dieta paleo ma wady. Jakie?

Warto jednak wspomnieć, że dieta paleo ma też niestety wady. Mimo licznych korzyści, niesie ze sobą także pewne ryzyko zdrowotne, szczególnie gdy nie jest odpowiednio zbilansowana. Zbyt wysokie spożycie białka może przeciążać wątrobę i nerki, prowadząc do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Eliminacja zbóż, nabiału oraz roślin strączkowych może prowadzić do niedoborów kluczowych minerałów i witamin, takich jak wapń, witamina D, magnez oraz błonnik, co zwiększa ryzyko osteoporozy oraz problemów z układem pokarmowym, takich jak rak jelita grubego.

Dieta paleo, gdy nie jest odpowiednio zbilansowana, może także dostarczać za mało energii, co może skutkować uczuciem zmęczenia i osłabieniem. Długotrwałe stosowanie tej diety, szczególnie bez kontroli składników odżywczych, może przyczyniać się do wzrostu poziomu cholesterolu (hipercholesterolemii) oraz zwiększać ryzyko chorób nerek i wątroby. Z tego powodu warto przy diecie paleo monitorować swój stan zdrowia, konsultując się z dietetykiem, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

Czytaj też:

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie

Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?

Lista najbardziej toksycznych warzyw i owoców na świecie. Najnowszy raport