Znany sportowiec we wzruszającym wyznaniu. "Mam raka, zostały mi dwa lata"
Jeden z najbardziej utytułowanych Olimpijczyków w historii podzielił się wstrząsającą wiadomością. Walczący z rakiem prostaty brytyjski kolarz Chris Hoy poinformował w mediach, że choroba postępuje i wkrótce umrze.
Kolarz Chris Hoy ma raka prostaty
Chris Hoy to osoba, którą kojarzy każda osoba interesująca się kolarstwem. Sportowiec ma na swoim koncie sześć złotych medali olimpijskich z igrzysk w Atenach, Pekinie i Londynie. Chociaż zakończył karierę w 2013 roku, regularnie komentował zawody kolarskie na antenie BBC.
W lutym tego roku wyglądający na okaz zdrowia sportowiec poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że choruje na raka. Okazało się, że 48-letni były kolarz zmaga się z rakiem prostaty – częstym nowotworem wśród mężczyzn.
Choroba postępuje. "Zostały mi dwa lata"
W rozmowie z "Sunday Times" kolarz przekazał dramatyczną wiadomość. – Mam przerzuty do ramienia, biodra, kręgosłupa i żebra – powiedział. Dodał, że lekarze powiedzieli mu, że zostało mu od dwóch do czterech lat życia.
Kolarz nie załamał się jednak po usłyszeniu diagnozy. – Jakkolwiek nienaturalne by się to nie wydawało, taka jest natura. Wszyscy się urodziliśmy i wszyscy umieramy. To jest po prostu część procesu – skomentował.
Rak prostaty – objawy
Rak prostaty, inaczej nazywany rakiem gruczołu krokowego, stanowi 20 proc. wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Dokładne przyczyny choroby nie są znane – najprawdopodobniej powodują ją czynniki genetyczne i palenie papierosów.
Rak gruczołu krokowego może rozwijać się nie dając objawów w początkowej fazie. Wczesne objawy mogą przypominać inne, mniej groźne dolegliwości, jak np. przerost prostaty. Chodzi m.in. o częste oddawanie moczu i oddawanie moczu wąskim strumieniem. Gdy guz prostaty się powiększa, pojawiają się kolejne objawy, jak np. dolegliwości bólowe kręgosłupa, spadek masy ciała i niewydolność nerek.
W wykryciu choroby na wczesnym stadium pomóc mogą regularne badania, przede wszystkim oznaczenie stężenia PSA – białek produkowanych przez raka prostaty. Pomocne może być również badanie per rectum.
Zobacz też:
Chorowała na raka piersi. Teraz polska dziennikarka ma ważną radę dla kobiet
Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu
To pierwszy objaw raka pęcherza. Ten nowotwór to “przyczajony tygrys”