Wystawiasz jedzenie na balkon? Sprawdź, czym to grozi
Wielu osobom zdarza się przechowywać jedzenie na balkonie, gdy pojemność lodówki zawodzi. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Nie zdając sobie sprawy z czyhających zagrożeń, możemy przypłacić to zdrowiem.
Dawniej, zanim pojawiły się lodówki, ludzie przechowywali jedzenie w piwnicach i ziemiankach. Dziś te sprzęty są już w każdym domu. Niestety, ich pojemność jest ograniczona i często podczas rodzinnych spotkań pojawia się problem, co zrobić z nadmiarem jedzenia. Wystawianie garnków i pojemników z jedzeniem na balkon to jednak jedna z najgorszych możliwości.
Przechowujesz jedzenie na balkonie? Narażasz się na poważne choroby
Żywność powinniśmy przechowywać w stałej temperaturze. Często jednak wystawiamy jedzenie na balkon, nie mając na uwadze, że będzie mieć do czynienia z wahaniami temperatury. W ciągu dnia, na pojemnik czy garnek z jedzeniem, może też świecić słońce, co powoduje szybsze psucie się. Narażamy się w ten sposób na zatrucie pokarmowe, a dolegliwości z nim związane nie są przyjemne.
Czy da się schudnąć bez liczenia kalorii? Dietetyczka odpowiada Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczychLepiej nie przechowuj jedzenia na balkonie. Ptaki mogą być się nim zainteresować
Przechowywanie żywności na balkonie nie jest dobrym pomysłem również ze względu na ptaki. Jeśli nieodpowiednio zabezpieczymy jedzenie, na przykład nie używając pokrywki, mogą dostać się do żywności i ją skazić brudem lub bakteriami.
Kontakt z odchodami lub piórami ptaków naraża nas na zakażenie:
- Salmonellą – bakteria znajduje się w odchodach gołębi, a jej wynikiem może być salmonelloza;
- Papuzicą – infekcją, którą można złapać przez wdychanie bakterii z wysuszonych odchodów lub kontakt z piórami chorych gołębi;
- Pomorem drobiu – to rodzaj wirusa, który może przenieść się na człowieka, jeśli ten ma kontakt z odchodami zakażonych nim ptaków;
- Escherichią coli (E.Coli) – bakteria rozprzestrzeniana przez ptaki, może prowadzić do chorób takich jak zapalenie żołądka i jelit oraz posocznica.
Ile jedzenie może stać poza lodówką?
Wiele osób zastanawia się więc teraz, jak długo jedzenie może stać poza lodówką. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. To zależy od produktu. Podstawową zasadą zachowania bezpieczeństwa żywności jest utrzymanie gorącego jedzenia gorącym, a zimnego zimnym. Powyżej 30 stopni Celsjusza jedzenie nie powinno być wystawione na dłużej niż godzinę. Bakterie potrafią bowiem szybko rozwijać się na jedzeniu pozostawionym w temperaturze pokojowej przez ponad dwie godziny. Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej się psuje.
Po czym poznać, że jedzenie się zepsuło?
Jeśli żywność była dłużej niż dwie godziny poza lodówką, mogą pojawić się oznaki zepsucia. Na warzywach i owocach są to zwykle plamy i skazy, ciemny lub biały, mechaty nalot, brunatne wykwity lub rdzawe linie. Mięso zmieni swój zapach na nieprzyjemny. Może też zmienić się kolor - siny, żółtawy - oraz w przypadku wędlin - mogą stać się śliskie w dotyku. Takich produktów nie należy jeść.
Zobacz też:
To nowy trend wywierający presję na kobietach. Czym jest zjawisko "ciała baletowego"?
Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych
Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?