W środę opublikowano wyniki egzaminu ósmych klas. Niestety nie prezentują się one optymistycznie. Okazało się, że co 3. uczeń nie zdobył nawet 30 proc. punktów z matematyki, a język polski również ujawnił, że dzieci nie bardzo radzą sobie z tym przedmiotem.Przypuszcza się, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest obniżenie wymagań po pandemii COVID-19, kiedy to z egzaminu wykreślono najtrudniejsze rodzaje zadań. Problem jest jednak bardziej złożony.
Egzamin ósmoklasisty odbywa się tylko raz. I nie ma poprawek, a dodatkowe terminy są dla uczniów, którzy z powodu choroby bądź wydarzeń losowych nie mogli zjawić się na egzaminie.Dlatego wynik, który otrzymują uczniowie, jest wiążący i to on będzie decydował o tym, czy uczniowie dostaną się do szkoły średniej. Nie jest jednak ostateczny, bo rodzice mają prawo sprawdzić arkusz. To szansa na otrzymanie dodatkowych punktów.
Choć wakacje trwają już od ponad tygodnia, jest taka grupa młodzieży, która nie jest w stanie spokojnie się relaksować. To tegoroczni absolwenci szkół podstawowych. Swój najważniejszy, jak do tej pory, egzamin napisali już dawno temu, ale wyników wciąż jeszcze nie znają.O tym, jak im poszło, przekonają się już jutro. Wtedy Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki i będzie można odetchnąć.
Lepsze wyniki w rozumieniu tekstu czytanego, a co za tym idzie, lepsze wyniki na egzaminie ósmoklasistów osiągają dziewczynki. Do takich wniosków doszli eksperci na konferencji w Instytucie Badań Naukowych.Okazuje się, że ta umiejętność ma duży wpływ na całą dalszą edukację dzieci. Wybory chłopców i dziewcząt co do szkoły średniej i studiów bardzo się różnią. Być może u podstaw leżą właśnie różnice, które są widoczne już na początku szkolnej drogi.
Dziś był ostatni dzień egzaminów ósmoklasisty. Uczniowie pisali testy z języka obcego nowożytnego. Ogromna większość – z języka angielskiego. Jak im poszło? O tym przekonają się dopiero w lipcu, ale już teraz, z dużą dozą prawdopodobieństwa, mogą oszacować swój wynik, jeśli pamiętają, jak odpowiadali. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z języków obcych, wraz z odpowiedziami.
Od wczoraj trwa maraton ósmoklasistów. Wczoraj zdawali egzamin z języka polskiego, dziś – z matematyki. Jutro czeka ich jeszcze test z języka nowożytnego. O tym, co będzie na egzaminie z matematyki, mówiono już od dawna. Przypuszczeń i przecieków w ostatnim czasie nie brakowało. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie opublikowała oficjalne arkusze z dzisiejszego egzaminu.
Już jutro zaczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszy test, tradycyjnie, sprawdzi wiedzę z języka polskiego. Uczniowie klas ósmych zasiądą do niego punktualnie o godz. 9:00. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a ponadto kluczowy, jeśli chodzi o wybór szkoły średniej. Kto się dobrze przygotował, nie musi się obawiać o wynik, te najbliższe dni będą dla niego tylko formalnością. Jest jednak coś innego, na czym warto się teraz skoncentrować.
Egzamin ósmoklasisty to najważniejsze wydarzenie w edukacji uczniów szkół podstawowych. Pierwszy tak ważny egzamin, od którego zależy, gdzie dalej będą się uczyć.W czasie egzaminu sprawdzana jest wiedza z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku szkolnym duża część uczniów nie będzie musiała zdawać polskiego.
Niebawem zacznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści w maju będą zdawać egzamin. Jego wynik decyduje o tym, do jakiej szkoły się dostaną.To zawsze bardzo stresujący moment, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku dzieciom może być łatwiej. Kandydatów będzie o wiele mniej niż w latach poprzednich.
Egzamin ósmoklasisty może zostać zlikwidowany. A przynajmniej taką propozycję przedstawiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Organizacja przygotowała listę zmian potrzebnych w polskiej oświacie, które mają usprawnić działanie szkoły. Likwidacja egzaminu na koniec szkoły podstawowej to tylko jedna z nich, ale wzbudza największe emocje wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Do propozycji odniosło się już Ministerstwo Edukacji Narodowej.