Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy
Egzamin ósmoklasisty to najważniejsze wydarzenie w edukacji uczniów szkół podstawowych. Pierwszy tak ważny egzamin, od którego zależy, gdzie dalej będą się uczyć.
W czasie egzaminu sprawdzana jest wiedza z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Wiele wskazuje, że w przyszłym roku szkolnym duża część uczniów nie będzie musiała zdawać polskiego.
Egzamin ósmoklasisty bez języka polskiego
Egzamin ósmoklasisty muszą zdawać wszyscy uczniowie, którzy kończą właśnie podstawówkę (poza olimpijczykami, którzy są z niego zwolnieni). Wszystkich obowiązują trzy części egzaminu — język polski, matematyka i nowożytny język obcy do wyboru.
Jednak to ma się zmienić od września 2024 roku. Część uczniów nie będzie musiała zdawać języka polskiego. Chodzi o dzieci obywateli Ukrainy. Zmiany w egzaminie ma wprowadzić nowelizacja Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jej projekt zakłada, że dzieci, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku, nie muszą podchodzić do testu.
Wszystko dlatego, że większość z nich miała za mało czasu, by opanować język polski na tyle, by poradzić sobie z zadaniami. Jednak nadal obowiązuje ich egzamin z matematyki i języka obcego. Chętni będą mogli zdawać też polski.
Inny sposób przeliczania punktów w rekrutacji
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty są kluczowe w rekrutacji do szkoły średniej. Uczniowie, którzy nie przystąpią do testu, będą mieli inne zasady przeliczania punktów. Zamiast wyniku z testu będzie brana pod uwagę ocena z języka polskiego na koniec ósmej klasy.
Ten sposób jest wykorzystywany już w przypadku uczniów, którzy są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty na przykład z powodu stanu zdrowia. Każda ocena ma przypisane punkty:
- ocena celująca - 35 punktów,
- ocena bardzo dobra - 30 punktów,
- ocena dobra - 25 punktów,
- ocena dostateczna - 15 punktów.
Egzamin ósmoklasisty już się zbliża
W tym roku jeszcze wszyscy uczniowie muszą zdawać wszystkie części egzaminów. Ten gorący dla ósmoklasistów okres już się zbliża. Egzaminy będą trwały trzy dni:
- 14 maja — język polski,
- 15 maja — matematyka,
- 16 maja — język obcy nowożytny.
Uczniowie, którzy z ważnych powodów lub ze względu na stan zdrowia nie będą mogli uczestniczyć w egzaminach, mogą do nich podejść w terminie dodatkowym 10-12 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r.
Zobacz także:
Nie spełnisz tego warunku, odbiorą ci 800+. Rodzice mogą zacząć się martwić
Koniec lekcji od 7.00! W szkołach szykują się wielkie zmiany
Zapytaliśmy was o powrót dyscypliny w szkołach. Tak mocnych odpowiedzi się nie spodziewałyśmy