Egzamin ósmoklasisty zostanie zlikwidowany. Wiemy, co go zastąpi
Egzamin ósmoklasisty może zostać zlikwidowany. A przynajmniej taką propozycję przedstawiło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Organizacja przygotowała listę zmian potrzebnych w polskiej oświacie, które mają usprawnić działanie szkoły.
Likwidacja egzaminu na koniec szkoły podstawowej to tylko jedna z nich, ale wzbudza największe emocje wśród rodziców, uczniów i nauczycieli. Do propozycji odniosło się już Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Koniec z egzaminem ósmoklasisty
Propozycja likwidacji egzaminu ósmoklasisty wyszła od OSKKS. To stowarzyszenie ekspertów w dziedzinie oświaty i edukacji. Projekt był konsultowany przez 7 tys. dyrektorów szkół podstawowych, którzy przychylają się do tej prośby.
Propozycje zmian zostały przedstawione w Ministerstwie Edukacji. Jeszcze nie wiadomo, czy zostaną przyjęte, ale oświata jest otwarta na nowe projekty. „Poddajemy analizie wszystkie propozycje zawarte w dokumencie przygotowanym przez OSKKO” – zapewniła Katarzyna Lubnauer w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Wiceminister potwierdziła, że część postulatów jest zgodna ze zmianami, które planuje ministerstwo.
Formuła egzaminu ósmoklasisty może się zmienić i znacznie odbiegać od tej, którą znamy. Pod znakiem zapytania stoi także forma rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Być może będzie miała formę rozmów kwalifikacyjnych z uczniami.
Egzamin, który nic nie wnosi
Egzamin ósmoklasisty od dawna wzbudza kontrowersje. Jest on wzorowany na maturze, a przecież przystępują do niego młodsi uczniowie. To bardzo duży stres, a od liczby zdobytych punktów zależy dalsza ścieżka ich edukacji. Dzieci ponoszą ogromną cenę, a jednocześnie egzamin niewiele wnosi.
Jest zorganizowany w maju, ale wyniki będą dopiero w wakacje. Dla uczniów nie jest to żadna informacja – nie dowiedzą się, co zrobili źle. Nie będą mieli także okazji przedyskutować tego z nauczycielami, by znaleźć błędy i spróbować je poprawić.
Forma egzaminu pozostawia wiele do życzenia. Powoduje, że nauczyciele koncentrują się na przygotowaniu do testów, a nie na przekazywaniu naprawdę przydatnej wiedzy.
W szkole ćwiczone są takie umiejętności, które przydadzą się przy wypełnianiu arkusza, więc na lekcjach nie ma miejsca na kreatywność, rozwój zainteresowań czy własną interpretację.
Inne propozycje OSKKO
Likwidacja egzaminu nie jest jedyną zmianą w oświacie, którą proponuje OSKKO. W dokumencie przedstawionym w ministerstwie edukacji znalazły się takie postulaty jak likwidacja kuratoriów oświaty czy zmniejszenie liczebności klas. Eksperci rekomendują, by nie były większe niż 18 osób
Kolejna zmiana ma dotyczyć systemu oceniania. Nauczyciele mieliby przestać stosować oceny cyfrowe na rzecz opisowych, które rodzicom dadzą więcej informacji o poziomie wiedzy, słabych i mocnych stronach dzieci.
Egzamin ósmoklasisty 2024 r.
Szanse na to, że upiecze się tegorocznym ósmoklasistom, są niewielkie. W 2024 roku egzamin odbywa się bez zmian. Dzieciom zostało jeszcze pięć miesięcy intensywnych przygotowań. Egzamin jest podzielony na trzy części, każda z nich odbywa się innego dnia. W tym czasie pozostali uczniowie podstawówek mają wolne.
Harmonogram egzaminów w 2024 roku:
- 14 maja o 9:00 – język polski,
- 15 maja o 9:00 – matematyka,
- 16 maja o 9:00 – wybrany język nowożytny.
Wyniki egzaminów uczniowie poznają 3 lipca. Zdobyte punkty są brane pod uwagę w czasie rekrutacji do szkół średnich.
Zobacz też:
Brak ocen z W-F i plastyki wielu odbije się czkawką. Zapłacą za to uczniowie
Nauczyciele będą zarabiali 11 tys. złotych. Jest ustawa
Wychowujemy pokolenie samolubów. Im też nikt nie poda szklanki wody