Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Jelitówka u dzieci. W Warszawie już pełno chorych. Jak pomóc dziecku przy grypie żołądkowej?
Daria Siemion
Daria Siemion 21.10.2024 14:24

Jelitówka u dzieci. W Warszawie już pełno chorych. Jak pomóc dziecku przy grypie żołądkowej?

Chore dziecko
Fot. Shutterstock / Tomsickova Tatyana

Jelitówka zazwyczaj występuje w sezonie jesienno-zimowym. W Warszawie, podobnie jak w innych dużych miastach w Polsce, obserwuje się w ostatnim czasie wzrost zachorowań. Jak pomóc dziecku, gdy wystąpią objawy?
 

Grypa żołądkowa – co to za choroba?

Grypa żołądkowa, nazywana potocznie jelitówką lub grypą jelitową, to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, które bardzo często dotyka dzieci do 5. roku życia.

Najczęstszą przyczyną jelitówki są rotawirusy, ale także norowirusy i adenowirusy mogą być odpowiedzialne za rozwój choroby. Patogeny te, dostając się do błony śluzowej żołądkowa, stopniowo ją niszczą, co prowadzi do nieprzyjemnych objawów. W rzadkich przypadkach za rozwój choroby odpowiadają bakterie, takie jak Salmonella czy Campylobacter.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez spożycie skażonej żywności bądź wody. W profilaktyce grypy jelitowej niezwykle ważna jest odpowiednia higiena, zwłaszcza mycie rąk przed posiłkiem oraz dokładne mycie produktów spożywczych. 

Dzieci chorują na potęgę. Odpowiada za to RSV – jeden z najpowszechniejszych wirusów Od 1 listopada nowe zasady zasiłków rodzinnych. Podano kryteria dochodowe i wysokość świadczeń

Objawy grypy jelitowej

Grypa jelitowa, czasami nazywana grypą żołądkową, charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem. Pierwsze objawy mogą pojawić się już 12 godzin po zakażeniu. 

Do najczęstszych symptomów grypy jelitowej należą:

  • nudności, 
  • wymioty.
  • biegunka, 
  • silne bóle brzucha, 
  • gorączka,
  • brak apetytu, 
  • w ciężkich przypadkach odwodnienie.
Biegunka
Typowym objawem grypy jelitowej jest biegunka Fot. Shutterstock / Pixel-Shot

Jelitówka z reguły trwa od 10 do 14 dni, choć niektóre objawy mogą ustąpić już po 5-7 dniach. Ważne jest jednak, że nawet po ustąpieniu symptomów można zarażać innych przez okres około dwóch tygodniu.

U małych dzieci i niemowląt choroba może mieć ciężki przebieg i prowadzić do powikłań takich jak odwodnienie, utrata przytomności i zaburzenia elektrolitowe. W najcięższych przypadkach grypa jelitowa może zagrażać życiu.

Nawodnienie przy jelitówce to podstawa

Podczas grypy jelitowej należyz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka. Najmłodsi, zwłaszcza niemowlęta i dzieci do 3. roku życia, są szczególnie narażone na odwodnienie, dlatego ważne jest, aby zachęcać je do picia i podawać płyny. 

Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się woda niegazowana, lekkie herbaty ziołowe oraz płyny nawadniające z elektrolitami dostępne w aptekach. Dziecku można przygotować domowy napój izotoniczny składający się z przegotowanej wody, odrobiny soli i łyżki miodu.

Płyny powinny być wypijane małymi łyczkami, co zmniejszy ryzyko wymiotów. Po każdym epizodzie wymiotów czy biegunki należy zwiększyć ilość podawanych płynów. Przy grypie jelitowej nie można podawać dziecku słodkich napojów, takich jak oranżada, czy cola. 

Dieta przy grypie jelitowej

Dieta w trakcie grypy jelitowej powinna być lekkostrawna. Należy unikać produktów tłustych, z dużą zawartością błonnika i przetworzonych, które mogą podrażniać delikatny żołądek dziecka. 

W początkowej fazie choroby, kiedy dziecko zmaga się intensywnymi wymiotami i biegunką, zaleca się tymczasowe wstrzymanie od jedzenia, a skupienie się na nawadnianiu organizmu. Po około 4 godzinach można stopniowo wprowadzać lekkie posiłki, takie jak gotowany ryż na wodzie z marchewką czy chudy rosół.

Dietę można zacząć rozszerzać po ustąpieniu biegunki i wymiotów. Rozszerzanie diety najlepiej rozpocząć od podawania dziecku puree z warzyw albo gotowanego na parze mięsa czy ryb. Dobrym pomysłem są również sucharki. Ważne jest to, aby dziecko jadło często, ale w małych porcjach, by nie obciążać nadmiernie żołądka.

Dopóki dziecko nie wróci do zdrowia, najlepiej unikać owoców, warzyw bogatych w błonnik, produktów smażonych i ostrych przypraw. Do normalnej diety można wrócić po 4-5 dniach od ustąpienia objawów, ale nadal należy unikać tłustych i ciężkich potraw.

Leczenie grypy żołądkowej

Niestety na jelitówkę nie ma leku, można jedynie łagodzić jej objawy. Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków grypy jelitowej u dzieci można leczyć w domu, skupiając się na prawidłowej diecie i nawodnieniu.

Pomóc mogą doustne płyny nawadniające oraz środki przeciwbiegunkowe z apteki, np. diosmektyt, a także probiotyki, które poprawią kondycję jelit. Pamiętajmy jednak, by nie podawać dziecku leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku wystąpienia uporczywych lub żółciowych wymiotów, odwodnienia organizmu, zaburzeń neurologicznych lub utraty przytomności, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. W ciężkim przebiegu choroby konieczne może być leczenie w szpitalu.

Zobacz też:

Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie

Jest nowy związek zawodowy w ochronie zdrowia. Już zarejestrowany

Usunęli guza trzustki przez usta. Nowa metoda leczenia bez nacięcia skóry