Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Odwodnienie u niemowląt
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Odwodnienie u niemowląt

Odwodnienie u niemowląt
pixabay.com

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny

Odwodnienie u niemowląt pojawia się przez nadmierną utratę wody i elektrolitów. Jest to szczególnie groźne dla takich maluchów, ponieważ w przeliczeniu na masę ciała, ich zapotrzebowanie na wodę jest o wiele większe, niż osoby dorosłej.

Najczęstszą przyczyną utraty wody i elektrolitów jest infekcja wirusowa (często winne są rotawirusy), objawiająca się gorączką, biegunką, wymiotami i spadkiem apetytu. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że maluch bardzo szybko traci wodę, ale też nie przyjmuje jej w wystarczająco dużym stopniu aby te straty nadrobić. Podobnie jest z infekcjami bakteryjnymi, one również mogą powodować wymioty i biegunkę, a tutaj winowajcami są bakterie salmonelli i E. coli.

Odwodnienie u niemowląt może mieć też jednak o wiele bardziej prozaiczne przyczyny. Jeśli ubierzemy malucha zbyt ciepło w upalny dzień, możemy sprawić, że będzie się bardzo obficie pocił, co również przyczynia się do utraty płynów. 

Odwodnienie u niemowląt - objawy

Odwodnienie u niemowląt można rozpoznać wypatrując specyficznych objawów. Oczywiście niemowlę nie jest jeszcze w stanie artykułować swoich potrzeb, dlatego rodzice powinni być czujni, aby nie doszło do cięższego stanu odwodnienia.

Odwodnienie u niemowląt możemy podejrzewać, jeśli u naszego dziecka zauważymy:

- osłabienie

- brak reakcji na zewnętrzne bodźce

- zanik apetytu

- nudności

- wzdęty brzuch

- wiotkie ciało

- suchą skórę i śluzówkę w jamie ustnej

- mniejszą niż zwykle ilość oddawanego moczu

- płacz bez łez

- zapadnięte gałki oczne

Symptomy te pojawiają się w zależności od tego, jak bardzo dziecko jest odwodnione. Odwodnienie może przybierać różne postaci, od lekkiej po ciężką. W stopniu lekkim najczęściej będzie się objawiać wzmożonym pragnieniem, mniejszą ilością moczu (będzie miał też intensywną, żółtą barwę) oraz rozdrażnieniem. W postaci umiarkowanej dziecko będzie niespokojne, zauważymy tu też płacz bez łez, a ściśnięta skóra będzie się powoli rozprostowywać. W przypadku ciężkiego odwodnienia mamy do czynienia już ze stanem zagrażającym życiu niemowlaka. Skóra jest bardzo sucha, gałki oczne i ciemię zapadnięte, mogą występować zaburzenia świadomości i przytomności. Taki stan wymaga hospitalizacji.

Jak nawodnić noworodka?

Gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, należy podawać maluchowi wodę, najlepiej w małych ilościach, kilka razy dziennie. Jeśli dziecko jest karmione piersią, a panują upały, należy je karmić częściej. Unikajmy za to podawania mu słodkich napojów gazowanych i soków, ponieważ mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

Jeśli wystąpiło odwodnienie u niemowląt karmionych piersią, a jego przyczyną jest biegunka lub wymioty, należy je przystawić do piersi, ponieważ dzięki temu nie tylko je nawodnimy, ale również przekażemy przeciwciała pomagające zwalczyć chorobę, które znajdują się w pokarmie.

Nasze działanie powinno być też uzależnione od tego, jakie objawy zaobserwujemy. Jeśli widzimy, że dziecko jest w ciężkim stanie, należy udać się do lekarza. Ten zbada niemowlę i określi co należy zrobić, aby pozbyć się odwodnienia. Jeśli przybierze ono ciężką postać, może się to skończyć nawadnianiem dożylnym.

Tagi: Dziecko
Powiązane