Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Kobiety zapadają na tajemniczą chorobę. Pod obserwacją już 300 osób
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 20.12.2024 14:44

Kobiety zapadają na tajemniczą chorobę. Pod obserwacją już 300 osób

Kobieca ręka z wpiętą kroplówką
Fot. Shutterstock / montira areepongthum

Choroba, której objawy wyglądają niczym mimowolny taniec, powoduje niekontrolowane drżenie ciała i roztrzęsienie organizmu. Pojawiła się w Ugandzie, w dystrykcie Bundibugyo i potocznie nazywana jest „dinga dinga”. 

Choroba dotyka głównie kobiety i dziewczęta, wywołując gorączkę, osłabienie ciała i trudności w chodzeniu. Lekarze uspokajają, że w leczeniu skuteczne są antybiotyki, jednak przyczyna tego zjawiska pozostaje zagadką.

„Dinga dinga” niczym taniec

Nazywana została tak ze względu na charakterystyczne drżenie ciała, przypominające ruchy taneczne. W Ugandzie odnotowano już ok. 300 przypadków, głównie wśród kobiet i dziewcząt. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów znalazły się:

  • gorączka
  • intensywne, niekontrolowane drżenie
  • osłabienie
  • wyczerpanie
  • dreszcze
  • przejściowe uczucie paraliżu

Jedna z młodych pacjentek, 18-letnia Patience Katusiime, przyznała, że za każdym razem, gdy próbowałam chodzić, jej ciało trzęsło się w niekontrolowany sposób. Na szczęście pomógł jej pobyt w szpitalu. 


Chociaż choroba jest uciążliwa, nie odnotowano przypadków śmiertelnych, a antybiotyki przepisywane pacjentom pozwalają na powrót do zdrowia.

Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać? Odra – wraca zapomniana choroba. Jak się przed nią chronić?

Badania nad chorobą

Służby zdrowia w Ugandzie intensywnie sprawdzają, jakie mogą być przyczyny choroby. Od pacjentów zostały poprane próbki, a następnie przesłane w celu analizy. Część osób, aby uchronić się przed choroba, sięga po naturalne preparaty. 

Powiatowy inspektor zdrowia, dr Christoper Kiyita, przestrzega jednak przed stosowaniem ziołowych metod leczenia, nie znana jest bowiem reakcja organizmu na zawarte w nich substancje. Apeluje przy tym do mieszkańców, aby w razie wystąpienia objawów korzystali z placówek zdrowotnych, gdzie uzyskają celowane leczenie. 


W Ugandzie prowadzona jest równocześnie kampania zdrowotna, która podpowiada lokalnym społecznościom, jak mogą zidentyfikować wczesne objawy choroby.

Kroki profilaktyczne

W celu zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się choroby, eksperci zalecają działania profilaktyczne. Obejmują one:

  • monitorowanie wczesnych objawów, takich jak gorączka i drżenia ciała
  • zachęcanie do natychmiastowego zgłoszenia się do placówki medycznej w razie wystąpienia objawów choroby
  • nagłaśnianie problemu za sprawa lokalnych kampanii edukacyjnych

Organizacje międzynarodowe, m.in. WHO, wspierają wysiłki rządowych działań, które mają na celu powstrzymanie epidemii, a przede wszystkim zapobiec rozszerzeniu się choroby poza region Bundibugyo w Ugandzie. 
 

Zobacz także:

Temperatura w sypialni dziecka. Zbyt ciepły grzejnik to masa problemów

Czy można całować noworodka? Lekarka stawia sprawę jasno

Matematyka nie jest najważniejsza na świecie. Jak rozpoznać dyskalkulię