Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu
Krwawienie z nosa u dzieci czasem się zdarza. Jeśli jednak częstotliwość jest większa, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu.
Przyczyną krwawienia z nosa wcale nie musi być choroba. Może pojawiać się w wyniku suchości błony śluzowej nosa, dłubania w nosie lub urazu. Jeśli jednak się to powtarza, warto skonsultować się z lekarzem.
Lekarz o krwawieniu z nosa u dzieci: To częsty problem
Dr. hab. n. med. Wojciechowi Feleszko, pediatra i immunolog, w mediach społecznościowych dzieli się ze swoimi obserwatorami doświadczeniem i rozwiewa wszelkie wątpliwości rodziców. Tym razem na tapet wziął krwawienie z nosa u dzieci . Poinformował, że ta przypadłość może mieć kilka powodów. Jeden z nich jest dość poważny.
- Krwawienie z nosa u dzieci to częsty problem. Zwykle przyczyna to uraz, czyli po prostu uderzenie w nos pięścią albo piłką. Innym powodem może być płytkie położenie naczyń powierzchownych na przegrodzie nosa. W sytuacjach niekorzystnych np. podczas przeziębienia, zadrapania, czasem też dłubania w nosie, takie naczynie może ulec przerwaniu i krew wówczas wydostaje się na zewnątrz. Obserwujemy to jako krwawienie z nosa - wyjaśnia dr Feleszko.
Krwawienie z nosa u dzieci – czy może być niebezpieczne?
Doktor Feleszko zwraca jednak uwagę, że jeśli krwawienie się powtarza, należy udać się na konsultację do laryngologa.
- Zaproponuje metodę leczenia, która bardzo często polega na szybkim zabiegu obliteracji, czyli zamknięcia takiego naczynia - mówi lekarz.
Zachęca też do wykonania podstawowych badań, które mogą być pomocne w wykluczeniu poważnej choroby .
- Trzecia przyczyna, dużo bardziej skomplikowana, może być przyczyną hematologiczną. Niektóre choroby hematologiczne mogą się objawiać krwawieniem z nosa z tego względu, że brakuje płytek krwi, czyli małych krwinek, które hamują krwawienie. A zatem, jeśli u państwa dziecka pojawi się krwawienie z nosa raz, czy dwa razy, to jeszcze nie ma tragedii. Ale jeśli jest to sytuacja powtarzalna, to proponuję zacząć od zrobienia morfologii i pokazania jej pediatrze – poinformował.
Krwotok z nosa u dziecka – jak udzielić pierwszej pomocy?
W przypadku krwotoku z nosa pierwsza pomoc jest bardzo prosta, ale bardzo ważna. Dziecko należy posadzić z głową na wprost – nie wolno odchylać jej do tyłu, gdyż krew będzie spływać po tylnej ścianie gardła , co może doprowadzić do zakrztuszenia.
Następnie należy nacisnąć lekko skrzydełka nosa i trzymać przez kilka minut (dziecko w tym czasie powinno oddychać przez usta). Jeśli krwawienie nie ustąpi, należy zwrócić się po pomoc lekarską.
Zobacz też:
Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że zapotrzebowanie jest ogromne
Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”
Dziecku leci krew z nosa? Pediatra tłumaczy, dlaczego czasem tak się dzieje