Yossapat, dwa dni temu, poszedł jak zwykle do szkoły. Do domu już nie wrócił. Jego ciało znaleziono dzień później na cmentarzu w Piasecznie. „Zdarzenie nie miało charakteru kryminalnego” – informuje policja. Dlaczego więc doszło do tej tragedii?
Dwunastolatek wpadł pod pociąg SKM linii Pruszków-Otwock. Zdarzenie miało miejsce w Warszawie Anin, chłopiec przechodził przez tory w niedozwolonym miejscu. „Maszynista był trzeźwy”.Chłopcu na szczęście nic się nie stało. Ta historia powinna być jednak nauczką dla wszystkich tych, którzy chcą sobie skrócić drogę i przechodzą czasem przez tory „na dziko”. Jest to śmiertelnie niebezpieczne.
Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot, który pojawi się w szkołach już w przyszłym roku szkolnym. Zainteresowani już teraz mogą przejrzeć projekt podstawy programowej nowego przedmiotu, który zastąpi od kilku lat realizowane do tej pory wychowanie do życia w rodzinie. Nowy przedmiot wywołuje sporo emocji, nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale również ekspertów, w tym lekarzy. Nowy projekt podstawy obejmuje bowiem trudne tematy, których realizacją powinna zająć się wykwalifikowana kadra.
Bałagan w pokoju nastolatka jest chyba najczęstszą przyczyną konfliktów w rodzinie. Kiedy rodzic wchodzi do takiego pokoju, przede wszystkim zaczyna pytać, dlaczego to tak wygląda i czy naprawdę nie można trochę posprzątać. Wtedy słyszy, że to nie jego sprawa i żeby przestał się czepiać. Od słowa do słowa napięcie eskaluje...A pomyślałeś kiedyś, że ten bałagan pełni w życiu nastolatka pewną rolę i to całkiem ważną? O co w tym wszystkim chodzi, wyjaśnia pedagożka i terapeutka, Anna Jaworska.
Rośnie liczba dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologicznego. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w 2023 roku pomoc otrzymało ponad 279 tysięcy młodych osób, co w porównaniu z 2019 rokiem (119 tysięcy) stanowi wzrost niemal o 135%. Eksperci alarmują, że pogarszająca się kondycja psychiczna dzieci i nastolatków nie może być bagatelizowana. Rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na sygnały, które mogą wskazywać na kryzys psychiczny.
Niebawem zacznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Ósmoklasiści w maju będą zdawać egzamin. Jego wynik decyduje o tym, do jakiej szkoły się dostaną.To zawsze bardzo stresujący moment, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku dzieciom może być łatwiej. Kandydatów będzie o wiele mniej niż w latach poprzednich.
Walentynki - święto komercji, tandetnych gadżetów z “chińskiego sklepu” i niemożliwych kolejek do restauracji. Dziś wiele dzieciaków po prostu nie poszło do szkoły. Bo i po co? Żeby zobaczyć, jak ci popularni się z nich śmieją?“Ile dostałaś kartek?” - dziś to pytanie będzie wybrzmiewać echem na wielu szkolnych korytarzach. Zadadzą je tylko ci, którzy są bezpieczni, bo dostali dużo, ci uczniowie, a zwłaszcza uczennice, które nie dostaną żadnej, są narażeni na kpiny.
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Wiemy już, które ze słów na co dzień używanych przez nastolatki, wygrało. Na podium znalazły się też “sigma” i ”oporowo”. Co to właściwie znaczy?Młodzież mówi swoim własnym językiem. Kto ma czasem okazję posłuchać rozmowy nastolatków, nieraz odnosi wrażenie, że nie przystaje już do współczesnego świata! O czym oni mówią? Czy to jest jakiś szyfr? Zapytaliśmy u źródła.
Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku w każdej edycji wzbudza niemało emocji. Szczególnie, czemu trudno się dziwić, wśród starszych odbiorców, ponieważ mają oni problem ze zrozumieniem młodzieży. Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku pozwala zajrzeć za kulisy dorastania i chociaż trochę zbliżyć się do nastolatków.