Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Nowy program dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Bezpłatny – na NFZ
Marta Uler
Marta Uler 24.02.2025 09:45

Nowy program dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Bezpłatny – na NFZ

terapia dla dzieci w spektrum na NFZ
Fot. Canva/pixelshot

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje nowy program dla dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu. Co istotne, nie obowiązuje w nim rejonizacja, będzie więc można wziąć w nim udział niezależnie od miejsca zamieszkania.

W ramach tego programu młodzi ludzie będą mogli skorzystać z pomocy wielu specjalistów, m.in. psychologa, logopedy, terapeuty zajęciowego czy fizjoterapeuty. Sesje edukacyjne przygotowane są również dla rodziców.

Nowy program dla dzieci z autyzmem

W ramach NFZ będzie można skorzystać z zupełnie nowego programu wsparcia dla dzieci i młodzieży ze spektru autyzmu. Program jest organizowany m.in. przez Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji w Wielkopolsce, a dokładnie, pomoc będzie udzielana w Poznaniu, Koziegłowach i Zalasewie.

Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 21 r. życia, a także dla ich rodziców. Młodzi ludzie będą mogli skorzystać z pomocy psychologów, logopedów i neurologopedów, fizjoterapeutów i pedagogów specjalnych, natomiast ich rodzice – z sesji psychoedukacyjnych. Co istotne, w programie tym nie obowiązuje rejonizacja, więc będzie można się zgłosić niezależnie od miejsca zamieszkania. Być może zainteresuje Cię również artykuł: Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? Psycholog wskazuje na konkretne cechy

Fot. Canva/nina_gili
Sprawa niedożywionej Helenki to potworna przestroga. Jak uniknąć powtórki takich wydarzeń? Czego absolutnie nie robić przy oparzeniach u dzieci? Jeśli zapamiętasz, unikniesz nadmiernego bólu

Zajęcia indywidualne i grupowe

W programie przewidziane są zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe – 3-5-osobowe. Dzieci w spektrum będą więc miały także szansę przebywać wśród rówieśników i budować z nimi relacje.

„W zależności od wieku pacjenci mają różne potrzeby. W przypadku najmłodszych dzieci trudno mówić o pracy grupowej, ale już np. wsparcie fizjoterapeuty jest możliwe. Pomocne może okazać się wsparcie psychoedukacyjne dla rodziców. Czasami po diagnozie zostają z nią sami, mogą czuć się zagubieni. Specjalista podpowie, jak wspierać swoje dziecko i rozumieć jego zachowania” – mówi Tomasz Bratkowski, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychoedukacji.

Poczytaj także: 7 objawów autyzmu u niemowlaka. Po tym poznasz, że może być chory

Jak zapisać się do programu?

By skorzystać z nowej formy pomocy, należy umówić się na wizytę do poradni CZP, np.:

  • w Poznaniu przy ul. Bystrej 7, tel. 451 404 343,
  • w Zalasewie przy ul. Spacerowej 4, tel. 537 235 352,
  • w Koziegłowach przy ul. Kanałowej 2A, tel. 533 563 402.

Podczas rejestracji należy poinformować, że chodzi nam o program terapeutyczno-rehabilitacyjny. Trzeba posiadać skierowanie od lekarza do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na nim rozpoznanie z zakresu zaburzeń neurorozwojowych np. zespołu Aspergera, autyzmu atypowego czy dziecięcego.

Fot. Canva/FatCamera/Getty Images

Specjaliści mają pomagać kompleksowo: „Fizjoterapeuta może pomóc w obniżeniu napięcia w ciele, które bywa przyczyną m.in. trudności z zasypianiem, skupieniem się na nauce, nadmierną energicznością. Z kolei trening komunikacji z neurologopedą może przełożyć się na zmianę funkcjonowania w grupie rówieśniczej” – wyjaśnia Tomasz Bratkowski. 

Przeczytaj także: „Chciałbym mieć takiego przyjaciela” – opinie najmłodszych widzów o filmie „Jeden na milion”