Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń To już przesądzone. Będzie nowy przedmiot w szkołach
Fot. Canva/Monkey Business Images

To już przesądzone. Będzie nowy przedmiot w szkołach

14 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Przyszły rok szkolny przyniesie kolejne zmiany. Od września 2025 roku do szkół wejdzie „edukacja zdrowotna”, nowy przedmiot będący odpowiedzią na coraz słabszą kondycję fizyczną dzieci i młodzieży.

Podstawowy cel nowego przedmiotu to poprawa kondycji fizycznej uczniów, w perspektywie ma on się przełożyć na większą świadomość zachowań prozdrowotnych i wpływu aktywności fizycznej na zdrowy styl życia.

Gdzie są talenty sportowe?

Podczas ostatniego p osiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wiceministra edukacji, Katarzyna Lubnauer podsumowała wyniki programu „Talenty sportowe”, zwracając uwagę na faktyczny zły stan kondycji fizycznej dzieci. „W porównaniu do danych sprzed lat, widzimy, że młodzi ludzie coraz słabiej wykonują te same ćwiczenia, coraz wolniej biegają i gorzej skaczą” – mówiła Labnauer. Jak podkreśla, taki stan rzeczy ma wiele powodów, ale wbrew pozorom główmy winowajcą nie jest w-f w szkołach .

Fot. Canva/FatCamera, Getty Images Signature

Tak szkoła walczy z wadami postawy. Czy brak papierowych podręczników ułatwi życie uczniom?
Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany

Plaga zwolnień z w-f i smartfony

Wiceministra zwraca uwagę na nadmierną ilość zwolnień z w-f, podkreślając, że zwolnienia lekarskie stanowią zaledwie ułamek wszystkich nieobecności. Przyczyną jest zmiana stylu życia, co sprowadza się do tego, że zamiast piłki i podwórka czas dzieci zajmują smartfony.

Bez zmiany kultury życia całego społeczeństwa, bez mody na uprawianie sportu, bez aktywności fizycznej całych rodzin, jak jest np. w Skandynawii, nie można oczekiwać, że ten stan się szybko zmieni ” – podkreśla Katarzyna Lubnauer.

Jednym z działań Ministerstwa Edukacji ma być zatem zmiana sposobu myślenia na temat aktywności prozdrowotnych. Od pierwszego września do szkół wejdzie edukacja zdrowotna, która zastąpi przedmiot wychowanie do życia w rodzinie. Aktywność fizyczna będzie jednym z kilku ważniejszych elementów.

Edukacja zdrowotna z holistycznym podejściem

Jak zaznacza wiceministra, edukacja zdrowotna będzie opierać się na wielu aspektach, nie tylko dotyczących aktywności fizycznej, ale też właściwego odżywiania czy zdrowia psychicznego.

„Jest to kompleksowy przedmiot, który ma holistycznie opowiadać o zdrowiu młodego człowieka – podkreśla.
Podstawa programowa edukacji zdrowotnej na dniach ma trafić do konsultacji publicznych. Reformą zostaną objęte również lekcje wychowania fizycznego. W wielu szkołach w-f jest przedmiotem nielubianym i w związku z tym opuszczanym przez uczniów.

Podczas komisji poruszono także problem możliwości korzystania z zaplecza sportowego – nie tylko przez uczniów, ale i społeczność lokalną. W tym celu powstanie program „Aktywna szkoła”, promujący dostęp do obiektów sportowych również poza lekcjami. Odnowione i udostępnione szerszej społeczności mają zostać również Orliki.

Źródło: sejm.gov.pl

Zobacz także:

Tak skutecznie zachęcisz małego niejadka do jedzenia. Terapeutka żywieniowa zdradza sprytny trik

Czy należy się martwić tzw. bólami wzrostowymi? Co robić, jeśli nie mijają

Dziecko boli gardło po zjedzeniu czegoś zimnego? To ważny objaw, nie bagatelizuj go

Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności
Na zapalenie pęcherza moczowego najlepsza może być żurawina. Lekarz potwierdza
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci