Na Litwie jest zakazany od 5 lat. Polacy dalej podają go dzieciom
1 listopada 2019 roku na Litwie weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży szampana bezalkoholowego. Skąd u naszych sąsiadów pomysł na takie zaostrzenie prawa i dlaczego warto zrezygnować z podawania najmłodszym pozornie niewinnego napoju? Odpowiadamy.
Dla jednych burza w… kieliszku oranżady, dla innych poważny problem. Kwestia podawania dzieciom szampana bezalkoholowego budzi kontrowersje. Zwolennicy przekonują, że bezalkoholowy napój w butelce imitującej szampana pity przez dzieci podczas specjalnych okazji jest zupełnie niegroźny. Jakie argumenty mają jego przeciwnicy?
Skład szampana bezalkoholowego
Większość rodziców stara się dbać o zdrową dietę swoich dzieci. Właśnie dlatego unikamy podawania najmłodszym wysokoprzetworzonej żywności . Staramy się też ograniczać słodycze i napoje słodzone, które dodatkowo zawierają chemiczne barwniki i konserwanty. Nie mówiąc już o cukrze, który w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak próchnica zębów czy nadwaga .
Szampan bezalkoholowy to nic innego niż kaloryczna bomba z bąbelkami. Poszczególne produkty różnią się oczywiście składem. Najlepsze są te, które bazują na naturalnych sokach owocowych. Nie da się jednak ukryć, że wiele napojów tego typu zawiera olbrzymie ilości cukrów dodanych, sztuczne konserwanty i barwniki . Wniosek? Nie są zdrowe, zwłaszcza dla najmłodszych.
Normalizacja picia alkoholu
Najważniejsze powody krytyki serwowania dzieciom szampana bezalkoholowego dotyczą jednak aspektów wychowawczych i zdrowia psychicznego. Stawiając na dziecięcym stole piękną butelkę, która udaje „dorosły” trunek, normalizujemy picie alkoholu i kształtujemy w dzieciach skojarzenie świętowania z piciem . Dodatkowo dzieci mogą mieć trudności z odróżnieniem granicy między napojami imitującymi alkohol a prawdziwym alkoholem. W przyszłości może to prowadzić do braku odpowiedniej świadomości na temat konsekwencji spożywania alkoholu.
Warto przypomnieć, że w Polsce problem alkoholowy jest istotnym zagadnieniem zdrowotnym i społecznym . Alkohol jest powszechnie stosowaną używką, a jego nadmierne spożycie stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego. Stąd konieczność prowadzenia programów edukacyjnych, które promują zdrowy styl życia i unikanie substancji uzależniających. Podawanie dzieciom szampana bezalkoholowego stoi w sprzeczności z tym przekazem i może przyczyniać się do utrwalania kultury alkoholowej , utrudniając działania mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu.
Przepisy obowiązujące na Litwie
Wspomniany we wstępie zakaz obowiązujący na Litwie dotyczy nie tylko sprzedaży, ale także produkcji wszelkich produktów spożywczych i zabawek, które imitują napoje alkoholowe. Najważniejszym celem tego zakazu jest przeciwdziałanie kształtowaniu u dzieci pozytywnych skojarzeń z alkoholem . Specjaliści wskazują, że podawanie dzieciom napojów imitujących alkohol może prowadzić do traktowania spożywania napojów wyskokowych jako normy społecznej, co w przyszłości może zwiększać ryzyko sięgania po alkohol. Który przecież nigdy nie jest zdrowy.
Co zamiast szampana bezalkoholowego? Najlepiej świętować ze szklaneczką naturalnego soku. Dobrą alternatywą będą też bezalkoholowe koktajle i smoothie, podawane w sposób, który nie kojarzy się z wysokoprocentowymi drinkami. Jeśli chcesz podkreślić wyjątkowość jakiegoś święta, możesz zamiast szampana przygotować specjalne rytuały, które swoją symboliką nie będą nawiązywały do picia (np. specjalne dekoracje, serpentyny, przygotowywanie „kapsuły czasu”). Takie działania pomagają kształtować zdrowy stosunek do świętowania i uczą, że radość i zabawa nie muszą być związane z alkoholem.
Czytaj także:
Co robić, by dziecko spędzało mniej czasu przed ekranem? 5 sposobów
U 15 proc. dzieci wykryto to zaburzenie. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o badania
Jak pomóc dziecku w walce z otyłością? Tłumaczy dietetyk