Kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły? Przepisy mówią jasno
Bezpieczeństwo na drodze to ważny temat, zwłaszcza w kontekście dzieci. Te najmłodsze, nawet jeśli chodzą już do szkoły, zwykle odprowadzane są przez opiekunów, a później – odbierane są przez nich z placówki.
Szkoła ruszyła kilka tygodni temu i wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko, jeśli dobrze zna już drogę, mieszka blisko, może wracać do domu samodzielnie. Warto wiedzieć, co na ten temat mówią przepisy prawa.
Maluchy na drogach
Dla kilkuletnich dzieci ulice pełne samochodów stanowią realne niebezpieczeństwo. Uczniowie, którzy rozpoczęli właśnie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej to wciąż małe dzieci. Dlatego rano zaprowadzane są do placówek przez opiekunów, a po południu – przez nich odbierane.
Mało tego – szkoła nie wypuści dziecka poza swój teren, jeżeli nie dostarczymy odpowiedniego zaświadczenia na ten temat. Rodzice lub opiekunowie muszą podpisać zgodę na samodzielny powrót malucha do domu, ale także dopiero wtedy, kiedy skończy ono 7 lat. Wcześniej prawo nie pozwala na to, by maluch sam poruszał się po drodze.
Dziecko na drodze – jak to wygląda w świetle prawa?
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. A więc – przynajmniej starszego rodzeństwa. Wynika z tego, że teoretycznie, 7-latek może już sam wracać do domu, nawet np. autobusem, jednak większość rodziców znacznie wydłuża tę granicę.
Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Zanim pozwolimy, by nasza pociecha samodzielnie wracała ze szkoły, musimy ją do tego przygotować. Po pierwsze – dziecko powinno dobrze znać drogę i wielokrotnie przejść ją w towarzystwie opiekuna – rodziców, rodzeństwa, babci , itp. Po drugie, powinna znać ogólne zasady zachowania się na drodze.
„Bardzo ważne jest, by uczyć dziecko korzystania z przejść dla pieszych. Przed przejściem zatrzymujemy się i rozglądamy: lewa-prawa-lewa. Nie przechodzimy zza samochodu, żywopłotu, na zakręcie, przed wzniesieniem” – mówi Komisarz Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji dla radiozet.pl.
Pierwszaki nie zawsze mogą same chodzić po ulicach
Jak wspomniano, zgodnie z polskim prawem, dzieci do lat 7 nie mogą same poruszać się po drogach. Dopiero dziecko, które ukończyło 7 lat, może przemieszczać się samodzielnie, jednak rodzice muszą ocenić jego gotowość pod kątem bezpieczeństwa i rozwagi. W praktyce oznacza to, że pierwszoklasista (który ma zazwyczaj 7 lat) może wracać sam ze szkoły, o ile rodzice wyrażają na to zgodę i jest to bezpieczne.
Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie „pierwszaki” mają już skończone 7 lat. Jeśli do urodzin jeszcze troszkę im zostało, absolutnie nie mogą same wracać ze szkoły do domu.
Zobacz także:
To już przesądzone. Będzie nowy przedmiot w szkołach
Fiskus przykręca śrubę rozwodnikom. Ulga na dzieci nie dla wszystkich
Nastolatki po prostu muszą mieć w pokoju bałagan. A powody, dlaczego go robią, są bardzo ważne