Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > 20-krotny wzrost zachorowań. Wraca zapomniana choroba
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 24.10.2024 05:04

20-krotny wzrost zachorowań. Wraca zapomniana choroba

Krztusiec, epidemia, choroba
Fot. Freepic

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o coraz większej liczbie przypadków krztuśca w Polsce oraz Czechach. Teraz wciąż nie jest lepiej, bo do połowy października odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec, który zbiera żniwo, atakując nie tylko najmłodszych, ale i również dorosłych.

Trzeba też zwrócić uwagę na inną chorobę. Od stycznia do połowy października wykryto 38356 przypadków zakażeń atakujących drogi oddechowe wirusa RSV, w tym 17732 u dzieci poniżej drugiego roku życia. Z kolei w ubiegłym roku na to schorzenie zachorowało niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dwulatków oraz osób młodszych.

 

927 przypadków zachorowań na krztusiec

W przypadku krztuśca odnotowano 927 przypadków zachorowań, a do połowy października tego roku, aż 20677 przypadków. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach zachorowało 3849 osób.

Wirus RSV jest z kolei czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy. To najczęstsza przyczyna infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Przenosi się drogą kropelkową, atakując drogi oddechowe. Choroba rozwija się od czterech do sześciu dni. Jak podkreślają specjaliści, ponad 90 proc. dzieci będzie miało kontakt z wirusem przynajmniej raz do ukończenia drugiego roku życia.

Na powikłania najbardziej narażone są dzieci

Najbardziej narażone na powikłania są właśnie najmłodsi oraz osoby po 65. roku życia. Dzieci chorują ciężko, ponieważ wirus może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i groźnych duszności. W przypadku osób starszych choroba najczęściej kończy się pobytem w szpitalu. 

Według NIZP w Europie RSV każdego roku jest przyczyną ponad 270 tys. hospitalizacji osób po 60. roku życia. To właśnie z tej grupy ok 20. tys. osób umiera w szpitalu.

 

Szczepienie na krztusiec obowiązkowe dla dzieci

Natomiast w przypadku krztuśca, zapadają na niego zarówno dzieci, ale też dorośli. Niedawno “Rzeczpospolita” opisywała, że w grupie wiekowej do 4 lat, odnotowano 2374 zachorowania na krztusiec, wśród dzieci między 5. a 9. rokiem życia 2405, w wieku 10-14 lat -4039, a wśród osób między 15. a 19. rokiem życia -1346 przypadków. Jednocześnie we wskazanym okresie z powodu krztuśca hospitalizowano 2180 osób,  natomiast w czerwcu odnotowano zgon noworodka, który zachorował na koklusz.

Co ważne szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla dzieci i powtarzane kilka razy, począwszy od drugiego miesiąca życia. W przypadku osób dorosłych to szczepienie zalecane jako szczepienie przypominające co 10 lat. W tym przypadku jest ono płatne. Od połowy października tego roku za darmo mogą szczepić się przeciwko tej chorobie kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży.

Czytaj też:

Refundacja szczepień na krztusiec w 2025 r. Wiadomo, kto z niej skorzysta

Tak kaszlą chorzy na krztuśca. Ten dźwięk przypomina jednego zwierzaka

Rośnie liczba chorych na krztusiec w Grecji. Zmarło już dwoje dzieci