Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko W lutym zaczną się kontrole GIS. Obejmą 10 000 punktów szczepień i dokumentację 7,5 mln dzieci
Fot. Shutterstock / PeopleImages.com - Yuri A

W lutym zaczną się kontrole GIS. Obejmą 10 000 punktów szczepień i dokumentację 7,5 mln dzieci

25 stycznia 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Już w połowie lutego Główny Inspektorat Sanitarny pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych rozpoczną weryfikację danych o stanie zaszczepienia zawartych w kartach uodpornienia. Będzie to przygotowanie bazy danych zanim zostaną wprowadzone rozwiązania cyfrowe. Był to jeden z punktów briefingu prasowego organizowanego przez GIS.

System szczepień pod nadzorem

Jak przekazał na briefingu prasowym Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, w celu przygotowania bazy danych pod rozwiązania cyfrowe, pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych przeprowadzą kontrolę, która ma objąć niemal 10 000 punktów szczepień. Sama akcja umożliwi weryfikację dokumentacji ok. 7,5 mln dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

„Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie, ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych, a jaka grupa dzieci nie jest zaszczepiona i z jakich powodów” – podkreśla Grzesiowski.

Na tapecie Inspektoratu znalazł się również temat wyjazdów kolonijnych dzieci i młodzieży. W trosce o zapewnienia bezpieczeństwa wypoczynku zimowego, Państwowa Inspekcja Sanitarna, jak każdego roku, będzie prowadziła działania kontrolne w miejscach wyjazdów.

Dlaczego zmęczone dziecko nie może usnąć? Wielu rodziców wciąż popełnia ten błąd
Idą ferie, uważaj. To najczęstsze złamania u dzieci i dorosłych

Kontrola bezpieczeństwa zimowych wyjazdów

Jest to jeden z elementów nadzoru sanitarnego nad warunkami higieny wypoczynku i rekreacji.

„Co roku Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje średnio 40% turnusów zimowych zgłoszonych przez organizatorów do elektronicznej Bazy Wypoczynku MEN, na których wypoczywa średnio ok. 130 000-180 000 dzieci” – mówiła dr n. o zdr. Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Chodzi dokładnie o ocenę warunków sanitarno-higienicznych zakwaterowania dzieci i młodzieży , a także wentylację pomieszczeń, posiadanie aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu oraz jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ważne będzie również bezpieczeństwo żywności i żywienia.

Ważne warunki higieniczno-sanitarne

Obozy lub kolonie, które organizowane są zgodnie z przepisami, powinny znajdować się w bazie publikowanej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to również miejsce umożliwiające pozyskanie informacji na temat samego organizatora wypoczynku , a także miejsca, w którym będzie znajdować się dziecko.

„Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku dziecka budzą wątpliwości, należy zgłosić to do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej” – zaapelowała dr Izabela Kucharska.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

"Nudzę się!!!" – i dobrze. Dziecko wcale nie musi być cały czas zajęte

Prawie 200 szkół zamkniętych przez smog. Zalecono, by nie wychodzić z domów

PIT 2024. Można dostać nawet 2700 zł zwrotu na dziecko

Czerwone policzki u dziecka to nie tylko wpływ mrozu. To może być choroba zakaźna 
Ten przedmiot może uratować życie twojego dziecka. Lepiej mieć go zawsze pod ręką
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci