Dziecko.Pacjenci.pl Przedszkolak Twoje dziecko ma przepisane inhalacje ze sterydów? Nie zapomnij o tej jednej rzeczy – radzi pediatra
Fot. Canva/instagram.com/pediatranazdrowie

Twoje dziecko ma przepisane inhalacje ze sterydów? Nie zapomnij o tej jednej rzeczy – radzi pediatra

22 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Sezon infekcyjny w pełni i w przypadku wielu chorób układu oddechowego lekarze przepisują dzieciom inhalacje z lekami sterydowymi. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego np. w przebiegu przeziębienia. Inhalacje niwelują objawy, takie, jak kaszel, duszności, świszczący oddech, a także zmniejszają ryzyko zaostrzenia choroby.

Inhalacje z glikokortykosteroidów są skuteczne, ale obarczone pewnym ryzykiem, np. pojawieniem się w buzi dziecka pleśniawek. Pediatra wyjaśnia, co robić, by uniknąć tych i szeregu innych komplikacji, które mogą wiązać się z podawaniem sterydów wziewnych.

Inhalacje ze sterydem – jak działają?

W wielu przypadkach infekcji dróg oddechowych u dzieci pediatrzy przepisują leki z grupy glikokortykosteroidów, tzw. sterydy, do inhalacji, czy nebulizacji . Te leki działają przeciwzapalnie, mają za zadanie zmniejszać uciążliwe objawy takie, jak męczący kaszel, czy duszności. Powstrzymują rozwój choroby i bardzo często jest tak, że dzięki sterydom udaje się uniknąć antybiotyku.

Jednak, o ile inhalacje z soli fizjologicznej możemy wykonywać intuicyjnie, w miarę potrzeby – ponieważ w tym przypadku chodzi jedynie o nawilżenie śluzówki, czy ułatwienie odkrztuszania (również bardzo cenne) – to już inhalacje ze sterydów należy przeprowadzać dokładnie według zaleceń lekarza.

„Paradoksalnie realnych wskazań, w których (sterydy) powinny być stosowane i działają, jest mało, ale gdy już ich używamy to ważne, by minimalizować ryzyko działań niepożądanych” - mówi lekarz pediatra Monika Działowska (@pediatranazdrowie).

Samoleczenie coraz popularniejsze wśród Polaków. Farmaceutka wyjaśnia, jakie zagrożenia ze sobą niesie
Jelitówka u dzieci. W Warszawie już pełno chorych. Jak pomóc dziecku przy grypie żołądkowej?

Jak sterydy działają na układ oddechowy?

Leki sterydowe podawane w postaci wziewnej, czyli w inhalacji, powodują:

  • zmniejszenie stanu zapalnego w błonie śluzowej dróg oddechowych – co prowadzi do zmniejszenia obrzęku, poprawy przepływu powietrza przez drogi oddechowe,
  • zmniejszenie produkcji śluzu – co ułatwia oddychanie,
  • zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli np. reakcji na alergeny, czynniki drażniące i inne bodźce, które mogłyby wywołać skurcz oskrzeli.

Chociaż sterydy wziewne działają miejscowo i rzadziej wywołują skutki ogólnoustrojowe, mogą powodować efekty uboczne , takie jak chrypka, podrażnienie gardła, pleśniawki i inne problemy, dlatego ważne jest umiejętne ich stosowanie.

Po nebulizacji dokładnie wypłucz dziecku usta

Stosowanie inhalacji ze sterydami, wiąże się z pewnymi działaniami niepożądanymi, z których rodzice powinni zdawać sobie sprawę. By ich uniknąć „ obowiązkowo przy nebulizacji ze sterydem należy umyć dziecku twarz, jamę ustną i zęby ” – podkreśla pediatra. Dlaczego? Bowiem inhalacje z użyciem maseczki, jak mówi, mogą powodować:

  • zapalenie spojówek,
  • zmiany na twarzy w miejscu, gdzie para dotyka skóry,
  • pleśniawki jamy ustnej,

Sterydy niestety sprzyjają też próchnicy zębów ” – mówi lekarka. „Jeżeli więc robimy nebulizację ze sterydów na maseczce, to trzeba umyć całą twarz, razem z oczami, po prostu wodą z kranu, należy wypłukać jamę ustną i wypluć tę wodę, a u małych dzieci wypędzlować – czyli nakładamy gazik na palec, maczamy w wodzie i dotykamy całą jamę ustną, podniebienie, język, policzki, żeby zetrzeć ten steryd”.

Co z jedzeniem i piciem?

Specjalistka podkreśla, że bardzo ważne jest mycie zębów po inhalacji ze sterydem. Jeśli raz, czy dwa, wykonamy dziecku taki zabieg, to raczej efektów ubocznych nie powinno być, jednak „jeśli stosujemy ją dłużej, lub często, czy w astmie, to za każdym razem powinno się umyć zęby” – mówi Monika Działowska.

Rodzice zastanawiają się także, czy po zabiegu nebulizacji z użyciem sterydu, dziecko może jeść i pić. Okazuje się, że nie jest to najlepszy pomysł. W ten sposób „ryzykujemy grzybicą przewodu pokarmowego, ponieważ ten steryd może osiadać w przełyku”. A zatem – by inhalacja ze sterydem przyniosła poprawę zdrowia, nie powodując przy okazji żadnych komplikacji, należy po prostu słuchać zaleceń lekarza, a dodatkowo – czytać ulotki leków.

Zobacz także:

Lepiej się leczy infekcje, gdy temperatura jest wyższa. Pediatra wyjaśnia, czy warto zbijać gorączkę

Pielęgniarka: Rodzic ma duży wpływ na poprawne wykonanie testu na COVID-19 u dziecka

Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie

GIS ostrzega: Groźna bakteria w żółtym serze. Może doprowadzić do śmierci
Marcelina Zawadzka urodziła. Dziecko otrzymało “królewskie imię”
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci