Prokuratura Okręgowa w Krakowie przekazała wyniki sekcji zwłok 15-miesięcznego chłopca, który zmarł w środę w jednym z krakowskich żłobków. Prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka była choroba. Do tragedii doszło 13 listopada 2024 roku, chwilę po godzinie 12.
W jednym z krakowskich żłobków doszło do tragicznego wydarzenia. W środę zmarło tam 15-miesięczne dziecko. Straciło przytomność, a następnie doszło do zatrzymania akcji serca. Wszystkie osoby obecne w placówce były trzeźwe. Aktualnie policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Świadczenie Aktywnie w żłobku, które zastąpiło dotychczasowe dofinansowanie 400+, wprowadza istotne zmiany w systemie wsparcia dla rodziców dzieci uczęszczających do żłobków, klubów dziecięcych lub korzystających z usług opiekuna dziennego. W przypadku rodziców małych dzieci dofinansowanie zwiększa pulę świadczeń na dzieci z 800+ na 2300 zł miesięcznie. Wystarczy złożyć jeden wniosek, aby w 2024 roku na małe dziecko zyskać dodatkowe fundusze.
Zdrowie dzieci w żłobkach może być narażone na negatywny wpływ złej jakości powietrza w pomieszczeniach. Dr Wojciech Feleszko na swoim instagramowym profilu zwraca uwagę na wyniki nowych badań przeprowadzonych, które wykazały, że wyższe stężenia lotnych związków organicznych (LZO) mogą prowadzić do problemów oddechowych u dzieci. Badaniem objęto 500 dzieci a jego wyniki są niepokojące, zwłaszcza w kontekście rosnącego stosowania środków dezynfekujących w placówkach opiekuńczych.
Są jeszcze tacy, którzy pamiętają przyzakładowe przedszkola, które miały pomagać kobietom wracającym do pracy, znaleźć opiekę dla dzieci. Tym tropem poszedł marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, który, jak zapowiedział, tak zrobił - otworzył klubik malucha w Sejmie. Tylko, ile dzieci z niego korzysta?
Wybór żłobka lub przedszkola to wielka sprawa. W końcu ma to być miejsce, w którym dziecko spędzać będzie dużą część swojego życia. W wielu miastach Polski rekrutacja nadal trwa, a rodzice muszą zdecydować się na wybór placówki.Z drugiej strony nie mamy gwarancji, że dziecko zostanie przyjęte do tej placówki, która wskażemy jako pierwszą. Ten wybór ograniczony jest dostępnością miejsc, jednak są takie kwestie, na które mamy wpływ. Możemy przecież składać dokumenty tylko tam, gdzie spełnione są nasze oczekiwania. A co jest takiego najważniejszego, co powinien mieć żłobek lub przedszkole?
Decyzja o zamknięciu przedszkoli i żłobków dla większości dzieci spotkała się z widocznym sprzeciwem ze strony rodziców. Wynika to z faktu, że obostrzenie nie dotyczy niektórych grup zawodowych, przez co część rodziców czuje się pominięta. Dla przykładu dziecko policjanta lub lekarza może korzystać wciąż ze żłobka, lub przedszkola, jeżeli rodzicem dziecka jest np. sprzedawca w sklepie, to już takiej możliwości nie ma.Według rządu ich decyzja o podziale dzieci na te, które mogą i nie mogą chodzić do przedszkoli i żłobków, podyktowana była tym, aby ich rodzice nie musieli w dobie pandemii rezygnować ze swojej pracy. Problem w tym, że wiele grup zawodowych, które również muszą pracować mimo panującej pandemii, nie została ujęta w tych przepisach, przez co pojawiły się kolejne podziały w naszym społeczeństwie.Jednak rodzice, którzy w myśl obostrzeń powinni sami opiekować się dziećmi, mimo obowiązków w pracy, znaleźli sposób, na obejście wprowadzonych ograniczeń. Co ciekawe, wystarczy do tego zaledwie jeden dokument wypełniony w przedszkolu lub żłobku.