Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Gorączka

Gorączka

gorączka

bostonka - przyczyny, objawy, leczenie
21.02.2025 08:51 Bolą rączki, nóżki i gardło. Ten wirus przypomina ospę, a czasem reakcję alergiczną

Ten wirus najczęściej atakuje małe dzieci, ale zachorować mogą także starsze, a nawet osoby dorosłe. Choroba objawia się zwykle gorączką i bolesną wysypką, która pojawia się w charakterystycznych miejscach – na czubkach palców i w jamie ustnej. Potoczną nazwą tej infekcji, choć błędną, jest „bostonka”. Warto wiedzieć, jak przebiega i jak należy ją leczyć, by nie doszło do powikłań, a także – jak odróżnić ją od innych chorób. 

Choroba Kawasakiego: przyczyny, objawy, leczenie
13.02.2025 08:37 Truskawkowy język to znak. Tak może się objawiać choroba Kawasakiego

Gorączka, zapalenie spojówek, powiększone węzły chłonne i truskawkowy język. Objawy mogą przypominać "zwykłą" wirusówkę, jednak naszą czujność powinien wzbudzić właśnie ten język. Może świadczyć o tym, że dziecko zachorowało na chorobę Kawasakiego.Jest to choroba tętnic, głównie średnich i małych, a dotyczy przede wszystkim dzieci do 5. roku życia. W Polsce występuje rzadko, jednak warto mieć świadomość jej objawów oraz konsekwencji zdrowotnych, jakie może za sobą pociągać.

Kąpiel dziecka podczas choroby
03.02.2025 07:00 Kąpiel dziecka podczas choroby. Ważne słowa lekarki

Infekcja taka jak przeziębienie, grypa, czy RSV, może bardzo osłabić układ odpornościowy małego dziecka. By nie doszło do powikłań, podczas choroby maluch powinien odpoczywać i odpowiednio się nawadniać. Ważne jest także, by przebywał we w miarę stałej temperaturze.A jak jest z kąpielą? Czy chore dziecko powinno siedzieć w wannie? Tu poglądy zmieniają się i czasem przechodzą z jednej skrajności w drugą. W tej kwestii decydujący głos należy do lekarza.

Mity na temat infekcji u dzieci
15.01.2025 13:30 Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne

Czy w przypadku zapalenia oskrzeli należy podać antybiotyk? Tak sądzimy, mało tego – tak uważa wielu lekarzy. Gdy dziecko jest przeziębione, powinno siedzieć w domu, w jednej temperaturze – to też brzmi znajomo? Okazuje się, że są to jedne z najpopularniejszych mitów dotyczących dziecięcych infekcji. Rozprawia się z nimi znana lekarka.