Różyczka u dzieci – przyczyny, objawy, profilaktyka
Różyczka to choroba wirusowa, która najczęściej dotyka dzieci, choć może się zdarzyć, że wystąpi u dorosłych. W większości przypadków mija bez powikłań, staje się jednak niebezpieczna, jeśli zarazi się nią kobieta w ciąży. Prowadzona od wielu lat profilaktyka w postaci szczepień zmniejszyła zachorowalność na różyczkę w Polsce, ale wciąż zdarzają się przypadki zachorowań. Objawy różyczki bywają mylone z innymi chorobami wieku dziecięcego, co może utrudniać diagnozę.
Przyczyny i objawy różyczki
Różyczkę wywołuje wirus Togaviridae , który przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie, dotyk) lub przez kontakt z zanieczyszczonymi wydzieliną przedmiotami. Objawia zwykle drobną, czerwoną lub różową wysypką zaczynającą się na twarzy, z czasem rozprzestrzeniającą się na całe ciało. Zwykle pojawiają się też objawy przypominające przeziębienie: gorączka, apatia, ból głowy i gardła, powiększenie węzłów chłonnych za uszami, w tylnej części czyi i karku. Mimo zwykle łagodnego przebiegu, warto objawy skonsultować z lekarzem. Choroba ma bowiem wysoką i długą zakaźność: dziecko lub dorosły może zakażać innych do siedmiu dni przed pojawieniem się wysypki i nawet do ośmiu dni po jej ustąpieniu. Sama wysypka trwa zazwyczaj ok. trzech dni.
„Około 20-50% zakażeń wirusem różyczki przebiega bezobjawowo. Niekiedy mogą wystąpić objawy wskazujące na zapalenie stawów (głównie drobnych stawów dłoni i kolan) oraz innych powikłań wynikających z zapalenia mózgu, jąder, zmian skórnych” – podaje GIS.
Jak opiekować się dzieckiem zarażonym różyczką?
Różyczka zazwyczaj ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, takich jak gorączka czy ogólne osłabienie. Po konsultacji lekarskiej można dziecku podać leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, pamiętając jednocześnie o odpowiednim nawodnieniu i regeneracji organizmu. Pamiętajmy, że choroba ma wysoką zakaźność. Aby zminimalizować ryzyko, dzieci chorujące na różyczkę powinny unikać kontaktu z osobami niezaszczepionymi, a także kobietami w ciąży. Jest groźna dla płodu zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
„Różyczka jest charakterystyczną chorobą wieku dziecięcego i wówczas przebiega stosunkowo łagodnie. Jednak w przypadku, gdy do zakażenia dojdzie u kobiet w ciąży, może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu” – podaje GIS. „Wirus może atakować wszystkie narządy rozwijającego się płodu, powodując jego śmierć lub ciężkie zaburzenia rozwoju (zespół różyczki wrodzonej)”.
Co więcej, niemowlęta, które zostały zakażone wirusem różyczki podczas trwania ciąży, mogą być zakaźne przez rok lub nawet dłużej.
Skuteczna ochrona to szczepienie
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania różyczce jest szczepienie. W Polsce wchodzi w skład obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych (PSO) – szczepionka skojarzona MMR chroni nie tylko przed różyczką, ale także przed odrą i świnką. Wykonuje się ją u dzieci w wieku od 13. do 15. miesiąca życia, obecnie stosuje się również dawkę przypominająca w 6. roku życia, która jest obowiązkowa dla dzieci i młodzieży przed ukończeniem 19 lat. Szczepienia minimalizują ryzyko zakażeń i ciężkich powikłań, takich jak zapalenie mózgu czy uszkodzenie płodu.
Źródło: GIS
Zobacz także:
Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku
Szwajcarskie przedszkolaki same chodzą po mieście. I nikogo to nie dziwi
Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę postawy? Fizjoterapeutka wyjaśnia