Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Groźne zaburzenia u dzieci. Trzeba badać co pół roku
Fot. Canva

Groźne zaburzenia u dzieci. Trzeba badać co pół roku

10 lutego 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Za prawidłowe bicie zdrowego serca odpowiadają impulsy elektryczne, przewodzone przez wyspecjalizowane komórki. Układ przewodzący serca działa jak instalacja elektryczna, która doprowadza bodźce we właściwe miejsca w odpowiednim czasie. Dzięki niemu serce kurczy się w zorganizowany, rytmiczny sposób, co zapewnia efektywny przepływ krwi przez organ.

Niestety w każdym układzie może dojść do zaburzeń. W przypadku zaburzeń rytmu serca mówimy o arytmii. Jak wygląda arytmia u dzieci i w jaki sposób ją leczyć?

Zaburzenia rytmu serca u dzieci

Arytmie u dzieci występują dość często. Według dr-a med. Macieja Pitaka pobudzenia przedwczesne wywodzące się z przedsionków lub komór serca występują u większości badanych dzieci . Zazwyczaj są to jednak arytmie występujące bez objawów, które nie zagrażają najmłodszym powikłaniami. Jak postępować w przypadku wykrycia arytmii u dziecka?

Atak nerwicy łatwo pomylić z arytmią. Kardiolog wskazał, jak je odróżniać
Zaburzenia rytmu serca (arytmia) - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Leczenie arytmii u dzieci

Sposób postępowania w przypadku arytmii u dzieci uzależniony jest od rodzaju zaburzenia oraz od wieku pacjenta. Małe dzieci , u których występuje arytmia przedsionkowa lub komorowa, z reguły nie wymagają leczenia, a zaburzenia z czasem ustępują samoistnie . W nielicznych przypadkach, jeśli zaburzenie daje wyraźne objawy (zawroty głowy, osłabienie, męczliwość, duszność, omdlenia), konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Inaczej wygląda sytuacja u dzieci, u których arytmia rozwinęła się później. U takich pacjentów zaburzenia rytmu zwykle nie ustępują samoistnie.

WAŻNE! Jeśli u dziecka stwierdzono zaburzenia rytmu serca, rodzice i opiekunowie muszą nauczyć się, jak rozpoznać objawy zatrzymania krążenia i w jaki sposób przeprowadzić reanimację – masaż serca i sztuczne oddychanie.

reanimacja-dziecka-canva

Farmakoterapia arytmii u dzieci

Jeśli arytmia nie daje wyraźnych objawów u dziecka, nie wpływa też na jego rozwój. W takich przypadkach zwykle nie wdraża się farmakoterapii. Natomiast w sytuacji, gdy pacjent odczuwa dolegliwości związane z zaburzeniami rytmu serca, ale kardiolog przewiduje samoistne ustąpienie arytmii w określonym czasie, może wdrożyć terapię lekami.

Stosowane w takich przypadkach leki pomagają zniwelować objawy zaburzeń rytmu serca, które odczuwa pacjent. Farmakoterapia jest stosowana także w terapii tych arytmii, o których wiadomo, że nie ustąpią samoistnie, ale też nie podlegają leczeniu inwazyjnemu – wyjaśnia dr n. med. Maria Miszczak-Knecht.

Leki stosowane u małych pacjentów z reguły są bardzo dobrze tolerowane. Natomiast ich dawki dobierane są na podstawie masy ciała . Ponieważ małe dzieci szybko rosną, dawki leków muszą być bardzo często modyfikowane, a rodzice czy opiekunowie muszą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w tej kwestii.

Leczenie operacyjne arytmii u dzieci

Współczesna kardiologia dysponuje różnymi metodami inwazyjnymi leczenia zaburzeń rytmu serca. Wybór właściwej metody uzależniony jest od rodzaju zaburzenia oraz przebiegu choroby u pacjenta.

W przypadku bradyarytmii, a więc kiedy rytm serca jest zbyt wolny, a pacjent nie reaguje na farmakoterapię lub z różnych względów nie może jej stosować, możliwe jest wszczepienie rozrusznika (stymulatora) serca . Lekarze starają się jednak nie podejmować takiej decyzji pochopnie.

rozrusznik-serca-shutterstock

(…) jeżeli wszczepiamy stymulator noworodkowi lub niemowlęciu to wiemy, że zaimplantowany układ będzie funkcjonował krócej, a pacjent będzie wymagał większej liczby reoperacji celem wymiany układu. Jest z tym związane zwiększone ryzyko powikłań. Z tego względu w miarę możliwości odracza się decyzję o implantacji układu, chociaż oczywiście bywają sytuacje, kiedy rytm własny dziecka jest niewydolny (nie wystarcza do podtrzymania życia) i stymulator musi zostać niezwłocznie wszczepiony – wyjaśnia dr n. med. Maria Miszczak-Knecht.

Jeżeli arytmia u dziecka spowodowana jest niewielkim defektem budowy serca, możliwe jest wykonanie ablacji – usunięcia defektu przez zniszczenie takiego miejsca wysoką lub niską temperaturą. Po takim zabiegu dziecko zwykle nie wymaga już dalszego leczenia. Niestety podobnie jak w przypadku wszczepienia stymulatora, również ablacji nie należy wykonywać zbyt wcześnie. Wiek pacjenta, a dokładniej wielkość jego organów, przekłada się na bezpieczeństwo zabiegu. Przyjmuje się, że ablację najlepiej wykonywać, gdy dziecko waży 20-30 kg.

Na zakończenie warto podkreślić, że leczenie inwazyjne stosuje się wyłącznie w najcięższych przypadkach arytmii u dzieci, a mali pacjenci bardzo często nie potrzebują nawet przyjmowania leków. Natomiast konieczne jest przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych. Przyjmuje się, że dziecko z zaburzeniami rytmu serca powinno odwiedzać kardiologa raz na 6 miesięcy, a minimum raz do roku.

Czytaj także:

Tak przebiega ospa u niemowląt. Mogą pojawić się groźne powikłania
Doświadczenie utraty ciąży i wsparcie Ministerstwa. Nowe rozporządzenie nie uwzględnia płci dziecka
800 plus nie dla bezrobotnych – Polacy wydają wyrok [WYKRESY]

Czy fluor jest bezpieczny? Producenci past do zębów wiedzą, że dzieci je połykają
Dlaczego zmęczone dziecko nie może usnąć? Wielu rodziców wciąż popełnia ten błąd
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci