Dziecko.Pacjenci.pl Przedszkolak Czy gry wideo mogą zbliżyć rodziny? Inne oblicze hobby, o które martwią się rodzice
Fot. Canva/EVG Kowalievska, Pexels

Czy gry wideo mogą zbliżyć rodziny? Inne oblicze hobby, o które martwią się rodzice

17 stycznia 2025
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Czas spędzany z dziećmi ma swoją wartość, zwłaszcza jeśli chodzi o jego jakość, a nie ilość. Z braku innych zainteresowań, ale też niedostatecznej uwagi rodziców, wiele dzieci i nastolatków spędza swój wolny czas w towarzystwie technologii. Pierwotne hobby zamienia się często w uzależnienie, które niszczy rodzinne relacje. Ale nie musi tak być.

Okazuje się, że wspólne gry wideo mogą być ciekawym sposobem na budowanie więzi między bliskimi w rodzinie. Jedno z badań potwierdza, że niemal 90 proc. rodziców może być otwartych na tego typu rozwiązanie. Gry wideo zyskują w tym aspekcie popularność jako rozrywka, która łączy pokolenia i pozwala na wspólne spędzanie czasu.

Gdy rodzina spotyka się przy padzie

Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez firmę technologiczną Logitech G. Uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że coraz więcej rodziców w Wielkiej Brytanii , w celu spędzenia czasu z dziećmi, sięga po gry wideo. W ten sposób mają wspólne tematy do rozmowy, wspólne przeżycia i wspomnienia.

Analiza odpowiedzi ankietowanych osób wykazała, że 86 proc. z nich jest gotowych grać wspólnie z dziećmi. Staje się więc to nowa i atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych rodzinnych aktywności, jak np. wspólne oglądanie filmu czy granie w planszówki.

Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach
Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach

Czy gry będą dobrym rozwiązaniem

Gry zespołowe, w tym wypadku wymieniono m.in. Forza Horizon 5, cieszą się szczególną popularnością ze względu na uniwersalny przekaz , który trafia i do młodszego, i do starszego pokolenia. Mogą zatem tak samo angażować graczy bez względu na ich wiek.

Okazało się też, że gry komputerowe, gry video zostały uznane za tańszą alternatywę dla droższych wycieczek. Jednym z najważniejszych wniosków przeprowadzonego badania był fakt, że wielu rodziców czuje, że ich czas spędzany z dziećmi jest niewystarczający. Niemal 74 proc. z nich przyznało, że wspólne granie może pomóc to naprawić. A co więcej, sprawia przyjemność obu pokoleniom.

Wyniki badania pokazują też, że 17 proc. ankietowanych rodziców poświęca mniej niż pięć godzin w tygodniu na jakościowy czas z dziećmi, z kolei 95 proc. z nich ma nadzieję, że wspólne pasje – nawet jeśli będą to gry wideo – może ich relacje poprawić.

Gry z misją wspierania więzi rodzinnych

Inicjatywa „Race Together” stworzona przez Logitech G podkreśla, że gry mogą pełnić rolę nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną i relacyjną. Viktor Bartolomei, europejski dyrektor ds. gier w Logitech G, zauważa:

„Wierzymy, że wspólne wyścigi i granie pozwalają budować silniejsze więzi i tworzyć wspomnienia na całe życie”.

Z kolei gry takie jak symulatory wyścigowe uczą współpracy i komunikacji, pozwalając przy tym na rozwijanie umiejętności zespołowych.
Chociaż gry wideo mogą być postrzegane jako źródło uzależnienia, to mogą pomóc w naprawie relacji rodzinnych .

Źródło: Mirror

Zobacz także:

Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?

Szczepionka na raka dla dzieci. Jest za darmo

Ta choroba zębów to plaga wśród polskich dzieci! Jej skutki mogą być groźne
Co robić, by dziecko spędzało mniej czasu przed ekranem? 5 sposobów
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci