Czy wiesz, że chińscy mędrcy leczyli niepłodność szparagami? Jeżeli problemy z poczęciem wynikały z małej ochoty na zbliżenia, to te wiosenne warzywa musiały być bardzo skuteczne. Szparagi to wyjątkowo silny naturalny afrodyzjak i nie jest to jedyny powód, aby jeść je bez ograniczeń w trakcie starań o dziecko.Szparagi są bogate w kwas foliowy, chlorofil i całą gamę witamin. Mają dobroczynny wpływ na organizm kobiety, znacznie zwiększają szanse na zajście w ciążę i jej zdrowy przebieg. Szparagi powinny jeść także te panie, które już są przy nadziei. Nie muszą się ich bać także mamy karmiące, bo to samo zdrowie dla nich i dla maluszka.
Bez sałatki jarzynowej nie ma w Polsce świąt. I kropka. Niestety, nie wszyscy mogą ochoczo zasiąść do jej zajadania. Sałatka z gotowanych warzyw nie jest polecana osobom z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. Klasyk polskiej kuchni nie jest również zalecany ciężarnym. Dlaczego?Jajka, warzywa, kiszonki - co w sałatce jarzynowej może się nie podobać? Jeden składnik sałatki sprawia, że nie nadaje się ona dla kobiet w ciąży.
„Jedz ryby”, grzmią dietetycy. Dobrze wiemy, że są zdrowe, bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Specjaliści zalecają, by dwa razy w tygodniu spożywać porcję ryby. Ale czy dotyczy to wszystkich?W mięsie tych wodnych stworzeni kryje się nie tylko to, co dobre. Niestety, czasem zjedzenie ryby może pogorszyć stan naszego zdrowia. Uważać na to powinny szczególnie kobiety spodziewające się dziecka.
Dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna dla dziecka, które rozwija się w jej brzuchu. Dbając o swój jadłospis, możemy zrobić dla niego bardzo wiele dobrego. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu menu.undefinedDieta przyszłej mamy. Nie powinno w niej zabraknąć kilku kluczowych elementówundefinedKobieta w trakcie ciąży powinna dbać o swoją dietę w szczególny sposób. Nie zawsze bowiem, to co jest wystarczające dla niej samej, pokrywa się z potrzebami dziecka. Specjaliści zalecają, aby dieta przyszłych mam była uzupełniona o kilka podstawowych elementów.Pierwszym z nich jest kwas foliowy. Niedobór tego składnika może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Kluczowy jest szczególnie na pierwszych etapach ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni zalecane jest przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.Bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest też jod. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie 150-200 μg na dobę. Nie bez znaczenia są też kwasy DHA. Zalecane jest przyjmowanie od 400 do 600mg na dzień. Kobiety w ciąży powinny układać swój jadłospis w sposób zróżnicowany i zrównoważony. Najlepiej oprzeć go o produkty zbożowe, warzywa, owoce, mięso, jaja i tłuszcze roślinne. Bardzo ważne, aby produkty pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Do prawidłowego rozwoju kości dziecka niezbędny jest wapń. Najlepszym jego źródłem jest nabiał. Kobiety w ciąży powinny zatem sięgać po produkty mleczne.Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w ciąży absolutnie nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Alkohol negatywnie wpływa na rozwój płodu i może przyczyniać się do powstania poważnych wad, z którymi nasze dziecko będzie musiało zmagać się całe życie. Palenie również może prowadzić do powstania poważnych wad rozwojowych oraz znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Oprócz alkoholu i papierosów kobiety w ciąży nie powinny również jeść surowego mięsa i surowych jaj. Niektórzy dietetycy odradzają także spożywanie serów pleśniowych.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl