Spacer z dzieckiem a smog. Czy to zdrowe? Pediatra odpowiada
Oddychanie brudnym powietrzem nie należy do najprzyjemniejszych. Doskonale wiemy też, że smog nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Czy można więc wychodzić z dzieckiem na spacer, gdy jest smog? Pediatra wyjaśnia, co robić w takich sytuacjach – wyjść na spacer czy lepiej zostać w domu.
Polska to piękny kraj, jednak wszechobecny smog jest sporym problemem. Statystyki są zatrważające. Okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju przyczynia się do przedwczesnej śmierci ponad 40 tys. osób. Z kolei jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że globalnie przez złą jakość powietrza atmosferycznego przedwcześnie umierają ponad 3 miliony ludzi rocznie.
Czy iść na spacer z dzieckiem, gdy jest smog?
Wielu rodziców zastanawia się, czy wyjście na spacer z dzieckiem, gdy jest smog, to dobre rozwiązanie. A może lepiej w takim przypadku zostać w domu? Pediatra Wojciech Feleszko postanowił pomóc rodzicom i wyjaśnić tę kwestię. Okazuje się jednak, że odpowiedź nie jest jednoznaczna.
− Jeżeli krajowe raporty mówią, że znajdujemy się obecnie w sferze mocno zanieczyszczonej, to dzieci (głównie te z przewlekłymi chorobami) powinny jednak zostać w domu – poinformował.
Warto więc nauczyć się, jak odróżniane są poziomy zanieczyszczeń (indeks jakości powietrza). O tym, ile pyłów jest w powietrzu najwięcej, mówią nam kolory:
- fioletowy (ekstremalnie zły),
- bordowy (bardzo zły),
- i czerwony (zły).
- Tak zwane alarmy smogowe oznaczają, że dzieci z przewlekłymi chorobami nie powinny korzystać z powietrza albo powinny przygotować leki, na przykład dzieci z astmą - dodaje pediatra Wojciech Feleszko.
Jakim dzieciom najbardziej szkodzi smog?
Wiemy już, że smog bardzo szkodzi dzieciom z przewlekłymi chorobami. Szczególnie niebezpieczny jest też dla niemowląt. Im młodsze dziecko , tym bardziej jest szkodliwy. Dorosła osoba oddycha 16 razy na minutę, a niemowlę nawet 40. Wynika z tego, że do płuc dziecka wnika dużo więcej powietrza, ale i zanieczyszczeń. Maluchy oddychają przez usta, więc zanieczyszczenia nie są tak dobrze filtrowane jak przy oddychaniu przez nos.
Ponadto, dziecko, które leży w wózku jest bliżej podłoża niż dorosły, więc ma większy kontakt z zanieczyszczeniami, które kumulują się przy jezdni i chodniku.
Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie dzieci
Badania naukowe wskazują, że zanieczyszczenia powietrza mają ogromny wpływ na zdrowie dzieci. Mogą prowadzić do alergii i infekcji . Pojawiają się też problemy skórne, astma, problemy z koncentracją, rozdrażnienia czy pogorszenie ilorazu inteligencji dziecka. Wiele osób może być zaskoczonych tym, że smog ma również wpływ na łatwiejsze przybieranie na wadze.
Zobacz też:
Pory roku i klimat z wpływem na infekcje u dzieci z mukowiscydozą. Nowe badanie
Coraz więcej dzieci choruje na atypowe zapalenie płuc. Nawet lekarze mają problemy z diagnozą
Innowacyjna terapia dla dzieci z hemofilią. Preparat będzie dostępny w ciągu kilku dni