Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Halloween – niewinna zabawa czy duchowe albo psychologiczne zagrożenie? Jak wpływa na dzieci?
Fot. Unsplash / Paige Cody

Halloween – niewinna zabawa czy duchowe albo psychologiczne zagrożenie? Jak wpływa na dzieci?

24 października 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

W obliczu ogromnej popularności Halloween, wielu rodziców stoi przed trudnym wyborem: pozwolić dziecku uczestniczyć w zabawie czy trzymać się z dala od symboli zakazanych z powodu wiary? Trudno powiedzieć, gdzie leży granica między zabawą, wartościami a wykluczeniem – być może są jednak sposoby, by jakoś to wszystko pogodzić.

Halloween – amerykańskie święto w Polsce

Halloween to święto pochodzące ze Stanów Zjednoczonych wypadające 31 października , a więc tuż przed obchodzonym 1 listopada w Kościele Katolickim dniem Wszystkich Świętych. Chociaż Halloween wywodzi się z tradycji anglosaskich, od lat 90. XX wieku obchodzone jest również w Polsce.

Symbolem Halloween jest charakterystyczna dynia z wyciętymi otworami na oczy i usta, ale świętu temu towarzyszy jeszcze jedna ważna tradycja – wieczorem, gdy zajdzie słońce, dzieci przebierają się za mroczne postacie , takie jak duchy, wampiry czy zombie, chodząc od do domu i zbierając słodycze pod dobrze znanym każdemu hasłem "cukierek albo psikus" .

Wydaje się, że nie ma w tym niczego kontrowersyjnego, ale nic bardziej mylnego – Halloween od lat wzbudza kontrowersje w całej Polsce.

dynie.png
Dynia – symbol Halloween Fot. Pexels / Susanne Jutzeler

Stanowisko Kościoła w sprawie Halloween

Halloween, chociaż wydaje się niewinną zabawą, wzbudza w Polsce liczne kontrowersje, zwłaszcza wśród wyznawców katolicyzmu. Wielu rodziców zastanawia się wtedy, czy pozwolić swoim pociechom na przebranie się i zbieranie cukierków, czy może trzeba zabronić tego ze względu na religię. Co na ten temat sądzi Kościół?

Kościół Katolicki w Polsce stanowczo sprzeciwia się Halloween , uznając je za święto o pogańskim i demonicznym charakterze. Duchowni ostrzegają przed tym świętem, twierdząc, że wiele halloweenowych symboli, takich jak czarownice, wampiry czy diabły, jest związanych z okultyzmem i kultem zła.

"Wiodącym elementem, bardzo mocno powiązanym z halloween jest wydrążona dynia, która symbolizuje dusze błąkające się w postaci ogników. Obrazy związane z halloween najczęściej przedstawiają tematy śmierci, zła, okultyzmu, czy mityczne potwory" – czytamy na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie.

Halloween dzieli rodziców

Rodzice mają różne podejście do Halloween . Dla jednych jest to okazja do dobrej zabawy – dzieci mogą wcielić się w postacie z bajek, a rodziny wspólnie dekorują domy i przygotowują "straszne" przekąski. Dla innych jednak, Halloween jest absolutnie nie do przyjęcia. Przeciwnicy Halloween są zdania, że w tradycji tej świętowana jest śmierć, a przebieranie dzieci za potwory czy demony kłóci się z ich wartościami.

Wielu rodziców wyraża swoje obawy publicznie, na przykład w grupach internetowych albo w przedszkolach i szkołach, gdzie dzielą się swoimi rozterkami z innymi rodzicami. Przeciwnicy Halloween argumentują, że takie święta uczą dzieci braku szacunku do tematów związanych ze śmiercią, a nawet mogą być formą promowania okultyzmu . "Mamy swoje święto" – piszą w sieci. Z drugiej strony, rodzice, którzy nie widzą w Halloween niczego złego – a czasami są to nawet katolicy – podkreślają, że to tylko forma rozrywki, nie mająca głębszego, duchowego sensu.


"Mama nie pozwala mi zbierać cukierków". Gdzie jest granica?

Zakaz uczestnictwa w Halloween ze względów religijnych może spowodować, że dziecko poczuje się wykluczone , bo gdy inne dzieci bawią się, zbierają cukierki i chwalą się strojami, maluch, którego rodzice zakazali udziału w tym święcie, siedzi sam w domu. W takiej sytuacji trzeba uświadomić sobie jedną rzecz:

Dziecko traktuje Halloween jako okazję do zabawy, przebrania się, spędzenia czasu z przyjaciółmi i zjedzenia słodyczy, a nie jako “bagatelizowanie śmierci” czy “czczenie szatana” – to dorośli nadają temu taki sens! Dzieci nie mają o tym pojęcia!

Z drugiej strony wychowanie polega na przekazywaniu wartości, a jeżeli kłócą się one z duchem Halloween i rodzic nie jest w stanie zaakceptować tego święta, kluczowa staje się szczera rozmowa i wyjaśnienie dziecku powodów swojej decyzji. Ważne jest również to, aby 31 października zapewnić dziecku inne rozrywki – mówiąc mu, że nie może iść na Halloween i nie tłumacząc, dlaczego i nie dając nic w zamian, pogorszenie relacji jest niemal pewne.

Halloween
Dziecko, idąc na Halloween, nie chce czcić szatana Fot. Pexels / Jill Wellington

Halloween z psychologicznego punktu widzenia

Z perspektywy Kościoła Katolickiego i wielu innych religii, Halloween to nie tylko niewinna zabawa, ale także wprowadzenie dzieci w tematykę śmierci i okultyzmu w sposób, który może im zaszkodzić. Wielu księży ostrzega, że święto to propaguje strach i przerażające symbole, które mogą negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych, powodując, chociażby koszmary. Z punktu widzenia psychologii sprawa nie jest jednak taka prosta.


Psychologowie dziecięcy podkreślają, że Halloween może być dla najmłodszych zarówno źródłem radości, jak i stresu . Kostiumy i dekoracje mogą przerazić wrażliwe dzieci, szczególnie te, które nie potrafią jeszcze rozróżnić fikcji od rzeczywistości. Dlatego ważne jest, aby rodzice uważnie obserwowali swoje pociechy i wyjaśniali im, czym jest Halloween, co jest prawdziwe, a co nie. Właściwe przygotowanie dziecka do uczestnictwa w Halloween może zniwelować jego lęki i zaprocentować na przyszłość.

Dr Jason Parker z Uniwersytetu Old Dominion w Stanach Zjednoczonych podkreśla, że Halloween stymuluje cały nasz układ emocjonalny, pozwalając na doświadczenie strachu w kontrolowanych warunkach, co może pomóc w przyszłości w radzeniu sobie z lękiem . Rytuały związane z Halloween, zdaniem psychologa , mogą też pomóc w rozładowaniu strachu przed śmiercią, wyrażając wspólne lęki i fantazje w akceptowalny, ale odarty z patosu sposób – to, czy rodzice wykorzystają Halloween w ten sposób, zależy już tylko od nich.

źródło:
Psychology Today, "Psychology of Halloween", Lawrence R. Samuel, Ph.D., 2023
Vatican News, "The Catholic roots of Halloween, the Vigil of All Saints' Day", Christopher Wells, 2022

Zobacz też:

Jesienna depresja dotyka także dzieci. Tych sygnałów nie lekceważ

Kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły? Przepisy mówią jasno

Błędy rodziców, które stopują rozwój dzieci. Możesz popełniać je nieświadomie

Twoje dziecko ma przepisane inhalacje ze sterydów? Nie zapomnij o tej jednej rzeczy – radzi pediatra
Jelitówka u dzieci. W Warszawie już pełno chorych. Jak pomóc dziecku przy grypie żołądkowej?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci