Dziecko.Pacjenci.pl Małe dziecko Czerwone policzki u dziecka to nie tylko wpływ mrozu. To może być choroba zakaźna 
Fot. Shutterstock/seirceil

Czerwone policzki u dziecka to nie tylko wpływ mrozu. To może być choroba zakaźna 

21 stycznia 2025
Autor tekstu: Marta Uler

Skóra dziecka jest delikatna, dlatego szybko reaguje na zmiany temperatury. Kiedy maluchowi robi się zbyt gorąco, od razu widać to po jego buzi! Zaróżowione policzki podczas spaceru przy ujemnych temperaturach, kiedy są wystawione na mróz i wiatr, to też normalny widok.

Wiele dzieci czerwone policzki ma jednak stale, niezależnie od tego, czy jest zimno, czy ciepło. A to może wskazywać na pewne problemy zdrowotne.

Czerwone policzki u dziecka

Czerwone policzki określamy też jako „wypieki”, „kolorki” czy „rumieńce” i bardzo często ich przyczyną, poza reakcją na wysoką lub niską temperaturę, jest wysiłek fizyczny. Gdy dziecko biega i dokazuje, jego policzki się czerwienią. Po tym od razu możemy poznać, że przydałoby mu się chwilę odpocząć. Rumieńców maluch może też dostać z emocji . Jeśli policzki czerwienią się chwilowo, nie ma powodu do niepokoju.

Część dzieci jednak czerwone policzki ma stale i ten objaw może świadczyć o jakimś problemie zdrowotnym, który powinno się omówić z lekarzem pediatrą. Bardzo często tak objawia się alergia , np. na roztocza, czy inne alergeny wziewne, albo kosmetyki. Czerwone policzki mogą też świadczyć o atopowym zapaleniu skóry (AZS).

Fot. Shutterstock/ seirceil
Czy gry wideo mogą zbliżyć rodziny? Inne oblicze hobby, o które martwią się rodzice
„Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. To czeka nawet małe dzieci w przyszłym roku

Czerwone policzki – przyczyny

Czasem u ząbkujących niemowląt także można zauważyć zaczerwienione policzki. Rumień na buzi pojawia się w wyniku zwiększonego przepływu krwi w dziąsłach i okolicznych tkankach. Jest to efekt naturalnych w tym czasie reakcji zapalnych wywoływanych przez zęby napierające na śluzówkę dziąseł.

O czym jeszcze mogą świadczyć czerwone policzki u dziecka? Mówi o tym pediatra dr Wojciech Feleszko (@dr_feleszko na Instagramie): „Jeżeli dziecko ma czerwone policzki oraz pęcherze, albo policzki swędzą, albo pojawiają się na nich jakieś krosty, to warto szukać przyczyny” – mówi i wymienia te potencjalne:

  • AZS – u małych dzieci to bardzo charakterystyczna okolica,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • wyprysk z podrażnienia – reakcja skóry na substancje drażniące znajdujące się np. w kremach,
  • odmrożenie – zwłaszcza wtedy, kiedy policzki są czerwone po zabawie na mrozie, towarzyszą im pęcherze i policzki są szczypiące,
  • u małych niemowląt – czerwone policzki i niewielkie krostki, jest to tzw. trądzik niemowlęcy , a więc przejściowa, łagodna, dolegliwość skórna, która nie ma poważnych konsekwencji medycznych.

W żadnym wypadku czerwone policzki nie są przejawem alergii pokarmowej . Działa to odwrotnie, tzn. jeżeli dziecko ma cechę atopowego zapalenia skóry w różnych innych miejscach, może przez tę skórę się uczulić na alergeny pokarmowe. Działa to w drugą stronę” – podkreśla lekarz.

Czerwone policzki a choroby zakaźne

Po czerwonych, ale specyficznie czerwonych, policzkach można też rozpoznać chorobę zakaźną, która właśnie rozpoczyna się u dziecka. Może to być:

  • szkarlatyna – policzki są mocno zaczerwienione i kontrastują z bladością skóry wokół ust, co określa się mianem "trójkąta Fiłatowa". Wysypka w tej chorobie jest drobnoplamista, przypominająca fakturą "papier ścierny" i obejmuje nie tylko twarz, ale również tułów i kończyny, szczególnie w zgięciach łokciowych i kolanowych;
  • rumień zakaźny – charakterystycznym objawem jest "zespół spoliczkowanego dziecka", czyli intensywne zaczerwienienie policzków, które wyglądają jak po silnym uderzeniu. Wysypka w tej chorobie ma formę plamisto-grudkowych zmian i z czasem rozprzestrzenia się na ramiona, tułów i nogi. Zmiany skórne zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni;
  • różyczka – wysypka jest drobnoplamista, różowa i rozpoczyna się na twarzy, stopniowo rozprzestrzeniając się na resztę ciała. Policzki mogą być lekko zaróżowione, ale nie tak intensywnie, jak w przypadku rumienia zakaźnego czy szkarlatyny. Dodatkowym objawem są powiększone i bolesne węzły chłonne, zwłaszcza za uszami i na karku.

Jak radzić sobie z czerwonymi policzkami u dziecka?

Jeśli czerwone policzki są wynikiem podrażnienia, przesuszenia skóry lub wpływu czynników atmosferycznych, warto zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Tu sprawdzą się delikatne emolienty i kremy ochronne, które zabezpieczą skórę przed działaniem mrozu i wiatru. Unikać z kolei należy kosmetyków zawierających alkohol oraz substancje zapachowe, bo one dodatkowo mogą podrażniać skórę dziecka.

W przypadku alergii czy atopowego zapalenia skóry należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią pielęgnację i ewentualne leczenie. Tu także często pomocne okazują się kąpiele w emolientach oraz unikanie czynników drażniących, takich jak standardowe kosmetyki z konserwantami i substancjami zapachowymi, ale także twarda woda, czy drażniące, sztuczne tkaniny.

Jeśli natomiast czerwone policzki towarzyszą chorobie zakaźnej, trzeba skupić się na leczeniu tej infekcji. Policzki wrócą do normy wraz z wyzdrowieniem dziecka.

Zobacz także:

Diagnoza astmy z badania krwi. Pomoże wielu dzieciom

Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?

To charakterystyczny objaw chorej trzustki. Zauważysz go w toalecie
Koniec z nadużywaniem L4. Kontrolerzy mają nowe uprawnienia
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci