Zima tuż-tuż: jak zadbać o dzieci podczas mrozów i rozpoznać objawy wychłodzenia?
Zima to dla dzieci czas pełen radości – bitwy na śnieżki, lepienie bałwana i zjazdy na sankach przynoszą im ogromną frajdę. Jednak niskie temperatury i zimowy chłód mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia najmłodszych. Jak ubrać dziecko zimą, żeby nie było mu zimno, ale też, żeby go nie przegrzać i jakie są pierwsze objawy wychłodzenia?
Prognoza pogody na najbliższe dni
Nadchodzący tydzień zapowiada się dynamicznie, jeśli chodzi o pogodę. Na początku mogą wystąpić silne wiatry i opady deszczu, ale później temperatura nieco wzrośnie, osiągając nawet 10°C w zachodniej i południowej Polsce. Pod koniec tygodnia można jednak spodziewać się ochłodzenia i opadów śniegu, co niewątpliwie ucieszy wyczekujące zimowych zabaw dzieci.
Czy śnieg utrzyma się do świąt? Prognozy wskazują, że w zachodniej części kraju wigilijne dni mogą być ciepłe, nawet do 15°C, ale na wschodzie Polski, np. w województwie lubelskim,
może spaść śnieg
. Nocą zaś temperatura będzie spadać
poniżej 0°C
. Jednak z uwagi na to, że wiele może się jeszcze zmienić. najlepiej na bieżąco śledzić prognozy, aby odpowiednio przygotować siebie i dzieci na zmienne warunki.
Jak ubrać dziecko na zimowy spacer lub zabawę?
Najlepszym sposobem na ochronę dzieci przed zimnem jest ubieranie ich warstwowo, czyli "na cebulkę” . Pozwala to regulować temperaturę ciała – w razie potrzeby można zdjąć lub dodać kolejną warstwę. Najlepiej, aby pierwsza warstwa była bielizną termoaktywną – takie ubranie zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć.
Kluczowa jest również odzież wierzchnia. Dziecięca
kurtka zimowa
powinna być ciepła, najlepiej z wypełnieniem
z naturalnego lub syntetycznego puchu
, które jest lekkie i świetne izoluje. Dobrze dobrane buty z ociepleniem i wodoodporną membraną ochronią małe stopy przed wilgocią i mrozem – tutaj świetnie sprawdzą się
śniegowce lub buty trekkingowe
.
Nie zapominajmy jednak o dodatkach!
Ciepła czapka, szalik i rękawiczki
to absolutna podstawa. Dla młodszych dzieci najlepiej wybrać rękawiczki na jednym sznurku, żeby się nie zgubiły. Z tego samego powodu szalik można zastąpić kominem. Ważne jest to, żeby dodatki, a zwłaszcza rękawiczki, przez cały czas były suche. Jeśli dziecko zamierza dotykać śniegu, warto wziąć mu dodatkowe na zmianę lub zadbać o to, żeby były z membraną.
Uważaj na oznaki wychłodzenia u dzieci
Dzieci są bardziej narażone na wychłodzenie niż dorośli, ponieważ ich ciała są mniejsze i szybciej tracą ciepło. Hipotermia , czyli niebezpieczne obniżenie temperatury ciała, może wystąpić już po kilkudziesięciu minutach przebywania w bardzo niskiej temperaturze. Pierwsze objawy to dreszcze, zaczerwienienie skóry i skargi na zimno . Dziecko w trakcie zimowych zabaw może doznać również bolesnych odmrożeń .
Jeśli zauważysz u dziecka objawy wychłodzenia lub odmrożenia, zabierz je natychmiast do ciepłego pomieszczenia. Zdejmij mokre ubranie i przykryj dziecko kocem lub folią termiczną. Pamiętaj, żeby ogrzewać malucha stopniowo – nie stosuj gorących kąpieli ani termoforów, które mogą uszkodzić skórę. W razie potrzeby, skonsultuj się z lekarzem lub – jeżeli objawy będą poważne i dziecko np. straci przytomność – wezwij karetkę.
Zobacz też:
Odra – wraca zapomniana choroba. Jak się przed nią chronić?
Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać?