Wyniki egzaminów ósmych klas. Tu sprawdzisz, jak poszło twojemu dziecku
Choć wakacje trwają już od ponad tygodnia, jest taka grupa młodzieży, która nie jest w stanie spokojnie się relaksować. To tegoroczni absolwenci szkół podstawowych. Swój najważniejszy, jak do tej pory, egzamin napisali już dawno temu, ale wyników wciąż jeszcze nie znają.
O tym, jak im poszło, przekonają się już jutro. Wtedy Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki i będzie można odetchnąć.
Egzamin ósmoklasisty 2024 – kiedy wyniki?
Egzamin ósmoklasisty był już prawie dwa miesiące temu, ale ci, którzy go pisali, do tej pory nie wiedzą, jak im poszło. Można się mniej więcej spodziewać wyniku, bo zaraz po testach w sieci opublikowano arkusze. I, kto dobrze pamiętał, jak odpowiedział na pytania, domyśla się swojego wyniku.
Największą niewiadomą zawsze jest wypracowanie. Jak ono zostało ocenione? Te domysły, na szczęście, już jutro się skończą. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024.
Wyniki i zaświadczenie o egzaminach
CKE opublikuje wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 w środę 3 lipca, punktualnie o godz. 8:30 na stronie wyniki.edu.pl , za pomocą systemu ZIU na indywidualnych kontach ucznia . Tego samego dnia absolwentom zostaną wydane zaświadczenia i informacje o wynikach.
Wyniki egzaminu podane będą w procentach oraz w skali centylowej. Co to znaczy? Wynik procentowy to po prostu wynik, który uczeń uzyskał z egzaminu z danego przedmiotu. Zaś wynik centylowy, to odsetek ósmoklasistów, którzy uzyskali taki sam lub niższy wynik z tego egzaminu. W ten sposób można się zorientować, jak wypadliśmy na tle całego kraju. By sprawdzić wynik:
- zaloguj się do systemu ZIU, wpisując w polach "login" i "hasło" przekazane przez szkołę,
- wybierz pole "Egzamin ósmoklasisty”,
- na ekranie pojawią się procentowe wyniki egzaminu ósmoklasisty,
- jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe wyniki i odpowiedzi, wybierz egzamin z danego przedmiotu.
Co teraz czeka absolwentów podstawówek?
Egzamin ósmoklasisty to kluczowy element rekrutacji do szkół średnich. Łącznie z punktami ze świadectwa, uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów. Jak to się oblicza? Liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego oraz z matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Z języka obcego – przez 0,3.
Punkty te potrzebne są w rekrutacji do szkół średnich. Te najlepsze przyjmują uczniów z jak najwyższą liczba punktów. Jutro absolwenci będą już mogli zanieść do swoich wymarzonych szkół komplet dokumentów i czekać na kolejny wynik – czy zostaną przyjęci? Czy punkty, które uzyskali, będą dla nich tą przepustką?
To się okaże dopiero w drugiej połowie lipca. Wtedy większość szkół opublikuje listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a ci będą musieli złożyć oświadczenie woli. Takie prawdziwe wakacje , kiedy naprawdę nie będzie trzeba myśleć o szkole, będą mieli dopiero wtedy, kiedy pokonają już te wszystkie formalności...
Zobacz także:
Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta
MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku
Najlepszy absolwent w historii. Radek skończył szkołę ze średnią 6.0