Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji
Fot. Canva/Robert Kneschke

Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji

13 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Według najnowszych danych obowiązek szkolny, jako jedno z kryteriów pobierania 800 plus, spowodował, że do w polskich szkołach uczy się o 33 tys. więcej dzieci ukraińskich.

Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Joanna Mucha potwierdziła również, że samo świadczenie 800 plus pobiera o 20 tys. dzieci mniej. Od 2022 r. liczba uczniów ukraińskich w polskim systemie oświaty wciąż się zmienia.

800 plus i Dobry Start

Nowe kryteria weryfikacji świadczeń w ramach 800 plus i programu Dobry Start (300 zł) sprawiły, że liczba ukraińskich uczniów w polskich szkołach znacząco się zmieniła.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem szkolnym , co oznacza zarówno uczęszczanie do zerówki, szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. W ramach wypełniania tego obowiązku mogą korzystać z rządowych programów wsparcia – świadczenia 800 plus oraz programu Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły .

Fot. Canva/Sengchoy Int
2300 zł zamiast 800+. Aktywnie w żłobku to ekstra pieniądze dla rodziców maluchów
Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

Wyjątek od reguły

Jedynym wyjątkiem w roku szkolnym 2024/2025, a zarazem możliwością korzystania z edukacji online, jest ostatnia klasa realizowana według programu ukraińskiego systemu oświaty. Uczniowie będący w takiej sytuacji nie mają obowiązku uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych.

Jak zaznaczyła Joanna Mucha, podawanie dokładnej liczby dzieci uchodźczych, które korzystają z polskiego systemu oświaty jest trudne i z roku na rok się zmienia. Według danych ministerstwa, liczba dzieci uchodźczych, które korzystają z polskiego systemu oświaty, z roku na rok się zmienia. W 2022 r. było to 200 tys. osób, w 2023 r. – 183 tys. dzieci uchodźczych, a w w 2024 r. - 185 tys.

Zmiana zasad przyznawania środków publicznych

Zmiana zasady przyznawania świadczeń miała na celu lepsze wykorzystanie środków publicznych i pozwala lepiej monitorować, które dzieci faktycznie uczestniczą w polskim systemie edukacji.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, 33 tys. ukraińskich dzieci dołączyło do polskich szkół, z kolei liczba dzieci, które mają prawo do świadczenia 800 plus zmniejszyła się o 20 tys. Jak powiedziała Joanna Mucha podczas wystąpienia w Sejmie:

„Wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku”.


Źródło: Radio ZET, MEN

Zobacz także:

Maleńki chłopiec w oknie życia w Częstochowie. Sprawę bada policja

1000 złotych na dziecko. Rząd przyjął projekt ws. funduszu alimentacyjnego

Mamy ulubione dziecko? To mit, że kochamy po równo. Pedagog ujawnia prawdę, której boi się każdy rodzic

Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców
Katar u dziecka: zostawić w domu czy posłać do przedszkola?
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci