Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń To typowe objawy zapalenia wyrostka. Lekarz apeluje: Gdy się pojawią, biegiem na SOR
Fot. WUM, Canva

To typowe objawy zapalenia wyrostka. Lekarz apeluje: Gdy się pojawią, biegiem na SOR

9 października 2024
Autor tekstu: Redaktor Redaktor

Zapalenie wyrostka robaczkowego to schorzenie, które dotyka wielu osób i chociaż jest dość pospolite, wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. O tym, jakie są objawy zapalenia wyrostka i jaką rolę odgrywa on  w organizmie człowieka, opowiada pediatra i immunolog dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.

Wyrostek robaczkowy – przyczyny zapalenia

Wyrostek robaczkowy znajduje się po prawej stronie brzucha, w pobliżu pachwiny, i mierzy około 20 cm. U niektórych osób dochodzi do jego zapalenia, co najczęściej najczęściej dotyka dzieci w wieku od 6 do 12 lat, choć zdarza się także u dorosłych, a nawet u noworodków. To jedno z najczęstszych schorzeń jamy brzusznej, dotykające 1 na 10 000 osób rocznie.

Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej pojawia się spontanicznie, ale jest wiele czynników, które mogą mu sprzyjać.

Przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego:

  • nieprawidłowa dieta;
  • infekcje przewodu pokarmowego;
  • powikłania po wcześniejszych operacjach;
  • niektóre przewlekłe schorzenia, jak owsica czy kamienie kałowe.
Ból brzucha u dziecka
Ból brzucha jest typowym objawem zapalenia wyrostka Fot. Shutterstock / art_photo
Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw
Będzie 1200 zł dofinansowania kolonii. Dostaną je tylko dzieci urodzone w tych latach

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to stan, w którym czas odgrywa kluczową rolę. Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, immunolog i pediatra, podkreśla na swoim Instagramie: – Kiedy myślimy o wyrostku robaczkowym, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to ryzyko jego zapalenia. W przypadku ostrego zapalenia wyrostka, czas jest kluczowy, a standardowym leczeniem często pozostaje jego operacyjne usunięcie.

Głównym objawem zapalenia wyrostka jest uporczywy ból brzucha , który nasila się z czasem. Zazwyczaj ból ten przemieszcza się w dół brzucha, w kierunku bioder i pachwiny.

Inne objawy zapalenia wyrostka:

  • gorączka, zazwyczaj około 38°C;
  • intensywne nudności i wymioty;
  • ogólne osłabienie i złe samopoczucie;
  • przyspieszone tętno;
  • u niemowląt płacz, krzyk oraz podkurczanie nóg.


Objawy mogą być zróżnicowane, w zależności od pacjenta. U dorosłych bywają mniej wyraziste niż u dzieci, co sprawia, że diagnoza bywa trudniejsza. Niemniej, każdy przypadek ostrego zapalenia wyrostka wymaga pilnej wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jeśli dojdzie do pęknięcia wyrostka, może nastąpić zapalenie otrzewnej .

Wyrostek robaczkowy bardziej potrzebny niż sądzono

Wyrostek robaczkowy, znajdujący się na styku jelita cienkiego i grubego, długo był uważany za bezużyteczną pozostałość ewolucji. Jednakże współczesne badania rzucają nowe światło na jego funkcje.

Badania sugerują, że pełni on funkcję schronienia dla korzystnych bakterii jelitowych, które są szczególnie zagrożone w trakcie infekcji jelitowych, takich jak biegunka. W takich sytuacjach wyrostek pomaga chronić mikrobiom przed wypłukaniem , co umożliwia jego późniejszą odbudowę. – Badania wykazały, że osoby, które przeszły appendektomię, mają mniej zróżnicowany mikrobiom, co może wpływać na zdrowie ich jelit – tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.

Lekarz dodaje, że mniej zróżnicowany mikrobiom wiąże  się z wyższym ryzykiem rozwoju chorób przewodu pokarmowego , takich jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy nawet rak jelita grubego . – Bądźcie czujni! Pacjenci po usunięciu wyrostka mogą potrzebować regularnych badań kontrolnych, aby monitorować potencjalne problemy zdrowotne – apeluje do lekarzy i pacjentów.

Zobacz też:
Jak uspokoić dziecko? Jest coś takiego, co działa naprawdę skutecznie

Jeśli usłyszysz coś takiego od lekarza, od razu uciekaj. Przestrzega... lekarka

Setki „żelkowych mam” spotkasz w sklepie. Wielu uważa, że poważnie szkodzą swoim dzieciom

Mama pięcioraczków z Horyńca wyznała, na co wydała pieniądze od internautów
Dziecko zmarło na wściekliznę. To pierwszy przypadek od 1967 roku
Obserwuj nas w
autor
Redaktor Redaktor

Red.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci