Dziecko.Pacjenci.pl Przedszkolak Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców
Fot. Canva/Ksenia Chernaya, Pexels

Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

3 listopada 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Sposób, w jaki Turcy wychowują swoje dzieci, doskonale przybliża ich kulturę, a zarazem pokazuje istotną różnicę pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Turcja jest krajem, gdzie wychowanie dzieci wciąż opiera się na silnych więziach rodzinnych i społecznościowych. Każdy członek rodziny, a nawet krewni i sąsiedzi biorą czynny udział w wychowaniu najmłodszych.

Zbiorowa odpowiedzialność za wychowanie dzieci

Udział całych społeczności w wychowaniu dzieci w praktyce oznacza jedno: za opiekę nad najmłodszymi odpowiadają nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, ciotki, wujkowie oraz sąsiedzi.
Tych rodzinnych zażyłości i swobody, z jaką podchodzi się do wychowania najmłodszych, pozwalając im na udział w codziennym życiu, nie tylko nauce, zabawie i obowiązkach, ale też rodzinnych spotkaniach, brakuje już w większych zachodnich miastach. Tam większy nacisk kładzie się na rozwój indywidualny, a zabawa i praca z dzieckiem przypomina często „pracę nad dzieckiem”. Spotkania z dalszą rodziną bywają okazjonalne, i nie chodzi o brak chęci, ale zwyczajny brak czasu czy możliwości.

dzieci w Turcji.png

Fot. Canva/DAPA Images

Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi
Mama pięcioraczków podzieliła się przepisem na chleb. Jeden składnik wywołał oburzenie

Rozwój praw dziecka w Turcji

W tureckich społecznościach, zwłaszcza w wioskach i mniejszych miastach, opieka nad dziećmi nie jest przypisana wyłącznie do rodziców – to zadanie dla całej społeczności . Ten sposób okazywania społecznego wsparcia jest bardzo silny. Chociażby z tego powodu zatrudnianie opiekunek czy oddawanie dzieci do żłobków w Turcji jest rzadkością.
Warto wspomnieć o zmianach, jakie nastąpiły w podejściu do praw dziecka w Turcji. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszło znaczną ewolucję. Od momentu ratyfikacji Konwencji o prawach dziecka w 1994 roku wprowadzono szereg reform, które mają na celu ochronę najmłodszych. Świadomość praw najmłodszych rośnie, co jest główna zasługą inicjatyw społecznych i organizacji międzynarodowych. Priorytetem jest, aby każde dziecko od najmłodszych lat było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa i świadomości swoich praw.
Badania pokazują, że nawet w rodzinach o niskich dochodach, tureckie kobiety na pierwszym miejscu stawiały macierzyństwo . Podkreślają przy tym wagę komunikacji w funkcjonowaniu rodziny. Analiza społeczna pokazuje, że tureckie rodziny funkcjonują na zasadzie współzależności, priorytetem są potrzeby rodziny, przy czym ceniona jest również autonomia i niezależność najmłodszych.

Wyzwania dla współczesnych rodziców

Mimo że Turcja intensywnie się rozwija, a kwestia praw najmłodszych jest szeroko omawiana i respektowana, wiele rodzin dotykają problemy będące konsekwencją urbanizacji, bezrobocia, nierówności społecznych a nawet płciowych. To dziewczynki w tureckich społecznościach wcześniej kończą edukację, aby zając się domem i pomóc w wychowaniu rodzeństwa. Wcześniej też zostają matkami. Brak równych szans edukacyjnych staje się wyzwaniem, z którym tureckie społeczeństwo musi się zmierzyć w najbliższych latach.

Ostatnie badania pokazują jednak, że tureccy mężczyźni stopniowo angażują się w prace domowe i opiekę nad dziećmi, odciążając kobiety w ich obowiązkach domowych. Najbardziej egalitarne w podziale obowiązków domowych i podejściu do wychowania dzieci są młode małżeństwa. Wciąż głównym powodem (99,7%) zawierania małżeństw jest posiadanie i wychowywanie dzieci. Badania dokumentują, że tureckie pary przypisują psychologiczną wartość posiadaniu potomstwa. Oznacza to, że czerpią z tych obowiązków radość, a głównym motywem zostania rodzicami jest budowanie więzi emocjonalnej z najmłodszymi. Trend ten najsilniejszy jest w obszarach wiejskich.

Źródło: Medonet, PubMed/Friontiers in Psychology

Zobacz także:

Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, musisz to wiedzieć

Jesteś mamą albo tatą? To w telefonie powinieneś mieć te 3 aplikacje. Wybór pediatry

Jedyny taki przeszczep w Polsce. 3-miesięczna Gabrysia ma nowe serce

Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
Setki „żelkowych mam” spotkasz w sklepie. Wielu uważa, że poważnie szkodzą swoim dzieciom
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci