Dziecko.Pacjenci.pl Uczeń Nowy rok szkolny 2024/2025. Te 7 zmian, które wejdzie w życie już we wrześniu
Fot. East News/Adam Burakowski

Nowy rok szkolny 2024/2025. Te 7 zmian, które wejdzie w życie już we wrześniu

17 czerwca 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ministerstwo Edukacji ogłosiło priorytety, jakie stawia sobie na nowy rok szkolny. Na pierwszym miejscu tej listy znalazła się edukacja prozdrowotna w szkole. Drugie to kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, a podium zamyka troska o zdrowie psychiczne uczniów.

Tych celów jest jednak więcej. Ważny dokument resortu wskazuje także inne ważne obszary do zrealizowania przez kuratorów oświaty polityki edukacyjnej państwa, w szczególności zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego.

Priorytety MEN na rok szkolny 2024/2025

Każdego roku, w czerwcu, minister edukacji, wydaje dokument, w którym przedstawia kierunki realizacji polityki oświatowej na nadchodzący rok szkolny. Jest do tego zobowiązany przepisami ustawy Prawo Oświatowe.

W dokumencie "Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025" wskazano tym razem aż siedem obszarów, które priorytetowo powinny być wzięte pod uwagę, począwszy od września, jeśli polska szkoła ma się rozwijać w dobrym kierunku. Jest to taka podstawa do planowania przez organy nadzoru pedagogicznego, a także placówki doskonalenia nauczycieli, wszelkich działań w nadchodzącym roku szkolnym.

W roku szkolnym 2024/2025 najważniejsza będzie edukacja prozdrowotna w szkołach , kształtowanie właściwych postaw społecznych i patriotycznych, a na trzecim miejscu – wspieranie uczniów od strony psychologicznej oraz wychowywanie ich na ludzi empatycznych i wrażliwych na potrzeby innych osób.

To będzie najważniejsze w roku szkolnym 2024/2025

Serwis gov.pl/web/edukacja wyszczególnia siedem najważniejszych obszarów:

1. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.

2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych , odpowiedzialności za  region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.

3. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży , ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.

4. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli , ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności, opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

5. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.

6. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami, oraz z instytucjami regionalnymi.

7. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym , w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

Zadania dla kuratorów

W dokumencie wskazano również zakres kontroli prowadzonych przez kuratorów oświaty w ramach nadzoru pedagogicznego. I tak np. w szkołach podstawowych kontrolowane będą:

  • zgodność z przepisami prawa oświatowego organizacji doradztwa zawodowego,
  • sprawowanie nadzoru pedagogicznego przez dyrektora,
  • realizacja zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Co jeszcze? Np. w ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych kontrolowana będzie zgodność z przepisami prawa oświatowego, m.in., realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, a w przedszkolach i szkołach specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych kontrolowana będzie organizacja kształcenia oraz warunki i formy realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także:

Polscy uczniowie z najgorszym wynikiem na świecie. Od września do szkół wraca nowy obowiązek

Szkoły w wakacje będą otwarte. “Każdy, kto zobaczy kłódkę, ma iść do dyrektora”

Młodzi w nosie mają studia. Coraz mniejszy procent maturzystów chce się uczyć na uczelniach wyższych

Najgorsze, co można zrobić, to założyć dziecku bikini. Rodzice, nie wstyd wam?
To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci